Apostasioideae

Bitkilerin sınıflandırılmasında Orkidegiller familyasının alt familyalarından biri. Sıralamada ilk. Neuwiedia ve Apostasia olmak üzere iki cins ve bu cinslere bağlı 15 orkide türü Apostasioideae alt familyasından kabul edilir. Güneydoğu Asya, Avustralya’nın kuzeyi ve Japonya arasında bulunurlar. Neuwiedia griffithii Apostasioideae türlerinde temel faklılık çiçeklerinde üç erkek organ bulunmasıdır. Alt familyalardan ilki olmasının anlamı ve önemi ise […]

Bitkilerin sınıflandırılmasında Orkidegiller familyasının alt familyalarından biri. Sıralamada ilk. Neuwiedia ve Apostasia olmak üzere iki cins ve bu cinslere bağlı 15 orkide türü Apostasioideae alt familyasından kabul edilir. Güneydoğu Asya, Avustralya’nın kuzeyi ve Japonya arasında bulunurlar.

Neuwiedia griffithii Neuwiedia griffithii çiçekleri
Neuwiedia griffithii

Apostasioideae türlerinde temel faklılık çiçeklerinde üç erkek organ bulunmasıdır. Alt familyalardan ilki olmasının anlamı ve önemi ise şudur: Orkidegillerin diğer alt familyaları evrim sürecinde Apostasioideae’e göre ataların özelliklerinden biraz daha uzaklaşmıştır. Bununla beraber Apostasioideae orkideleri diğer orkidelerin atalarından olma özelliği taşımazlar. Sadece aynı atalardan gelmede ortak özellikleri var. Evrim süreçlerini takip edebilmede önceki atalar hakkında daha iyi sonuçlar çıkarmak için önem taşırlar.

Kategori: Familyalar Tarih: 11 April 2013

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)