Ayşe Hanımın ilk orkidesi Dendrobium

Ayşe Hanım D. nobile orkidesini yaşatabildiği gibi yeniden çiçek açtırmayı bile başarabilmiş. …

Aksaray’dan bir Ayşe Hanım tam üç ay önce Dendrobium nobile orkideleri sayfama yazarak anlattı ki o bilgiler sayesinde orkidesini son anda kurtarmış. Henüz yeni başladığı evde çiçek yetiştirme hobisinde ilk bitkisiymiş. Başlangıç olarak bilmeden en zor bitkilerden birini seçmiş olduğunu düşünüyordu.

Ama şimdi, doğru bilgilerle hareket etmesinin meyvesini aldı. Ayşe Hanım orkidesini yaşatabildiği gibi yeniden çiçek açtırmayı bile başarabilmiş. Üç gün önce bildirdi. Ben de ondan resim göndermesini rica ettim.

Sadece yaşatabilmekle kalmayıp birkaç ay sonra tekrar çiçek açtırabilmesi büyük bir başarı.

Gönderdiği resimler aşağıda.
Resimlerle birlikte şu açıklamayı yapmış: Orkidemi sizin yazınızı okuduktan sonra dinlendirmeye aldım. Ekim ortasında su vermeyi bıraktım. Balkona direkt güneş almayan bir yere koydum, havalar soğuyunca kasım ortasında içeriye kaloriferi yanmayan odaya aldım. Ocak başında küçücük tomurcukları gördüm sıcak odaya aldım. İlk resim dinlendirme döneminin bittiği ilk günkü hali.

Aralık başında dendrobium nobile

Aralık ayı başında..

Tomurcuklu Dendrobium

Ocak ayı başında tomurcuklanmış..

Dendrobium çiçekleri

Ocak ortası; çiçeklenmeye henüz yeni başlamış..

Bir iki hafta içinde bütün tomurcuklar açında mutlaka çok güzel olacaktır. Gördüğünüz gibi doğru bilgilerle hareket etmek şartıyla “sabrın sonu selamettir”.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 15 January 2013

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)