Aysun Hanımın ilk orkide başarısı

Bir orkide meraklısının orkidelerine doğru bakım yapması sonucu hepsinin sonbaharda çiçeklenmeye koyulmasıyla ilgili bir yazıdır.

Aysun Hanım Viyana’da yaşıyor. Geçtiğimiz ilkbaharda 16 tane orkide almış. Çiçekleri soldukça sap kesme işlerini gerektiği gibi yapmaya dikkat etmiş. Yaz boyunca uygun aralıklarla besinli su ile sulamaya devam ettiği gibi yapraklara besinli su fısfıslamaya da devam etmiş.

Orkide çiçek sapı

Eski çiçek sapı kesildikten sonra yeni çiçek sapı vermiş.

Orkide kökleri

Kökler saksı içinde fazla toprakla aşırı sıkıştırılmış ve havasız kalmış gibi görünmüyor. Böyle olması gerekir. Yoksa havasız-ıslak ortamda kökler çürür. Saksı altı ise ayaklı, böylece dip delikler yere temas etmeyip hava alıyor.

Orkidelerinin esintisiz kalmamasına da ayrıca dikkat etmiş. Orkidelerini pencere önünde tutuyor, güneşten mahrum etmiyor. Yazın kızgın güneş zarar vermesin diye pencere tülü ile güneşi filtreliyor.
(Yaprakların güneşten belli belirsiz ısınabileceği derecede güneşi filtrelemek lazım. Güneş yaprakları fazlaca ısıtırsa gerçi pek fazla zararı olmaz ama iyi değil. Özellikle (varsa) çiçeklerin çabuk solmasına sebep olur.)

Anlattığına göre bu yıl Viyana’da hiç görülmemiş yaz sıcakları olmuş (39C dereceye kadar). Aşırı sıcak günlerde gündüz pencereleri açmadığını, akşamları açarak orkideleri uzun uzun havalandırdığını söylüyor. Ve yaz sıcakları sona erince ekim ayında Aysun Hanım’ın orkideler tomurcuklanmış.

Tomurcuklu orkide

Bir değil, iki yeni çiçek sapı. Aysun Hanımı tebrik ederim. Bunun sebebi orkidelerini besinsiz, esintisiz ve güneşsiz bırakmamasıdır.

Phalaenopsis orkideleri anavatanlarında sadece iki mevsim beklentisindedirler: Sıcak, az rüzgarlı ve az yağışlı mevsim, sonra aşırı sıcak olmayan, rüzgarlı ve çok yağışlı mevsim. İşte böylece az yağışlı sıcak mevsimde stres yaşayan Phalaenopsis orkideleri çok yağışlı bol esintili mevsime kavuşup oh be dünya varmış dediğinde çiçek açmaya yönelirler.

Orkide tomurcuğu

Ekim ayı sonunda Aysun Hanımın orkidelerinden birinin tomurcuğunun hali.

Aysun Hanım’a değerli deneyimlerini aktardığı için ve fotoğraflar için teşekkür ederim. Bu sayfayı okuyan orkide meraklıları Phalaenopsis orkideleri hakkında » bakım sayfası‘nı okuyabilirler.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 31 October 2012

Etiketler: |

'Aysun Hanımın ilk orkide başarısı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz says:

  Esintili ortam tavsiyenize uydum ve tek orkidede 3 yeni dal, bir de keiki sahibi oldum. daha önce yeri çok kullanmadığımız salon olan orkidelerimde çiçekler döküldükten sonra her sene sadece 1 dal çıkıyordu, şu an iki orkidem 2 dal birden verdi birinde ise bahsettiğim gibi 3 çiçek dali var. yavrusunu ise ayırdım. üstelik orkide toprağı ve besin kullanmadan:) aynı şekilde benjaminimde de esintinin çok faydasını gördüm.

 2. Zeynep, İstanbul says:

  Ben Phalaenopsis cinsi orkidelerimi çiçek açması için strese maruz bırakmak adına kışın karda balkona çıkardım. Bir kaç gün sonra yaprakların çürüdüğünü görünce içeri aldım. Yapraklar karardı ve yumuşadı. Oysa daha önce çok iyiydiler. Ne yapmam lazım?
  ***
  Soğukta kar altında kalmaya dayanıklı türden bir bitki olsaydı bile, sıcak eve alışmışsa kış ortasında birden bire dondurucu soğuğa çıkarmak ölmesine sebep olabiliyor. Orkidelerde çok daha tehlikeli. Büyük hata etmişsiniz. Hem soğuk stresi yaşatmak böyle olmaz. Eğer ana gövde soğuktan ölmemişse, canlıysa yakında yeniden yeşerir. Bekleyip göreceksiniz. Bu sırada sulamayı sadece toprağı tamamıyla kurudukça yapın. zamanla belli olur.

 3. Hilal, Kocaeli says:

  Merhaba, benim şimdiye kadar sağlıklı okduğunu düşündüğüm bir orkidem var. Sağlıklı dememin nedeni yukarıdaki fotoğraflardaki gibi 2 yeni dal çıkarttı ve dallarda tomurcukları var. Tomurcukları büyümeye başlamışken yaklaşık 2 haftadır büyüme durdu ve tomurcuklar açmıyor. Sanırım açmadan dökülecekler. Sizce neden böyle oldu ve ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Sizin orada zamanla hava fazlaca soğumuşsa, orkideniz soğuk odada ise bunun zararı olmuştur. Problemin bu olmadığını düşünüyorsanız yine aşağıya yazın lütfen.

 4. Mustafa, Sakarya says:

  Orkide ile ilgili çok çok uzun süredir araştırma yapıyorum. Şimdiye kadar ben bile sayısını unuttum onlarca çeşit çiçek ile ilgilendim büyüttum çevreme ve özellikle anneme hediye ettim. Şimdi ise orkideye bakmak istiyorum. Bana göre orkide çiçeklerin narin prensesi.. inşallah zayi etmem. özellikle sizin bu siteniz çok yardımci oldu bu konularda çok çok sağolun.

 5. Sema, Zonguldak says:

  Merhaba, benim orkidemin çiçekleri tamamen dökülmüştü. Eski olan iki dal duruyor. Ama uzerinde tomurcukları olan iki yeni dal daha verdi. Bu haliyle normal midir? Yapmam gereken bir sey var mı?
  ***
  Sizin evde yeni çiçek dalları verdiyse yerini sevmiş. Hiçbir problem yok. Eski dallar kurursa veya sağlığını kaybederse dipten kesin. Eğer çok sağlıklı görünüyorlarsa biraz kısaltabilirsiniz.

 6. Haydar Ş. -Ankara says:

  Yukarıdaki mesajda yazdığınız gibi orkide saplarını kestikten sonra mum damlatmak veya sakız yapıştırmak kesinlikle gerekir mi? Sanırım bu işlemi kurumaması için yapıyoruz değil mi?
  ***
  Hayır zararlıdır. Öyle şeylere yeltenmeyin. Hiç de gerekmiyor.

 7. Mustafa, Tokat says:

  Merhaba, aldığım orkidelerin saksılarını değiştirdim. Üzerlerindeki çiçekler döküldü. Tekrardan çiçek dalı çıkanlarda tomurcuk sayısı çok az oldu 3-4 tane. Buna rağmen hepsi ikişer üçer yaprak çıkardı. Bu normal midir? Bir diğer sorum daha güçlü çiçek dalları için nasıl bir gübre önerirsiniz? Hiç kimyasal gübre kullanmadım. Organik gübreyi sulandırarak suyunu verdim.
  ***
  Yeni yapraklar çıkarıyorsa yerinin şartları uygun demektir. Şanslısınız. Orkideler her evde yaşayamaz. Çiçeklenmede en önemli faktör köklerin sağlığıdır. Zira önce köklerde kuvvet toplarlar. Bu sayede güçlü çiçek sapları çıkarıp çok sayıda çiçek açarlar. Köklenmesi için ise gece boyu biraz serin hava akımları şarttır. Bu sayede bolca köklenip o köklerde güç biriktirirler. Gübreye gelince: Verdiğiniz gübre işe yarayabilir ama dediğim gibi gece boyu biraz serince hava akımları olmazsa hiçbir gübre gerektiği gibi işe yaramaz çünkü kökler havadar olmayan ortamda veya geceleri sıcak olan ortamda aktifleşemez gübredeki maddeleri alamaz değerlendiremezler. Ayrıca orkideler için hazırlanmış özel bitki besinleri var ondan da kullanabilirsiniz daha kolay.

 8. İsimsiz says:

  Benim de iki orkidem var. Sapları kuruyunca bilen birine sordum. Dibinden kes dediler. 3 ay oldu hala dal uzamıyor. Kökleri dibinden çoğalıyor ama sap vermiyor.
  ***
  Bunun için gece boyunca biraz üşümeli ve gündüz güneş ışınlarından biraz ısınmalı. Bu şartlarda mutlaka yeni sap çıkaracaklardır.

 9. Mustafa, Tokat says:

  Orkidelerimden bir tanesi çiçek sapı çıkardı. Tomurcukların gelişimi güzeldi. Lakin bir müddet sonra tomurcuklar açmadan kuruyup düştü. Acaba sebebi ne olabilir?
  ***
  Geceleri ortamın havasız ve sıcak olması en başta gelen sebep. Diğer bir ihtimal zaman zaman sıfır ve sıfırın altında soğuk olan odalar… Başka bir ihtimal de orkidenin bünyesinde depoladığı besin ve enerjinin tükenmesidir.

 10. Mustafa, Tokat says:

  Orkidelerimden birinin yaprak sayısı çok fazla. 10 adet yaprağı var. Yaprak uzunluğu 25-30cm. Acaba diyorum bu yapraklarla beraber gövdenin ortasından budasam tekrar gövde çıkarır mı? Çünkü bu haliyle çok kaba. Saksı dengede zor duruyor. Daha önce çiçeklerimden birisinin gövdesinin uç kısmı kopmuştu. Önce kök kısmı gelişti. Şimdi eski çiçek dalından tekrar sürdü ve yandan yeni bir gövde çıkardı. Bir de benim saksılarım baya büyük. Kökler dışardan görünmüyor. Saksıların büyük olmasının bitkinin gelişimine ne gibi etkileri olur?
  ***
  Gövdeyi budamanızı hiç tavsiye etmem. Yaprakları kesmenizi de tavsiye etmem. Phalaenopsis orkideleri için yaz ortası dinlenme zamanıdır. Yaz ortasında sıcak bir yerde tutarak sulamayı yaprakların en eskileri bozulana kadar hemen hiç yapmayın. Böylece en eski yapraklardaki değerli birikimleri bünye geri çeker ziyan olmazlar. Ve bu orkideniz bu sayede sonbaharda son derece güçlü yeni kökler ve yeni çiçek sapları çıkararak kışın çok sayıda ve iri iri çiçekler açar. Saksının küçük veya büyük olması önemli değil. Köklerin havasız kalacak şekilde sıkışık kalmamaları gerekiyor işte bu önemlidir. Bu sayede kökler hızla uzarlar. Ortamın şartları hava akımlarının sürekliliği açısından elverişli ise orkidelere en büyük saksılar dahi önemsizdir. Köklerini saksıdan çıkararak her yere uzatırlar.

 11. Büşra says:

  Merhaba benim orkidem sonbahar aylarında çok sağlıklı bir şekilde kökler ve bir tane de sap verdi. Ancak 10cm uzadıktan sonra durdu. Yaklaşık bir aydır hiç uzama yok. Bir yaprağı da çürümeye başladı. Orkideme ne oluyor? Lütfen yardım eder misiniz? Haftada bir kere suluyorum bu arada.
  ***
  Kışın havasızlıktan ve gece ısısından dolayı hemen herkeste aynı problem görülüyor. Orkideler gece karanlık saatler boyunca çok havadar ve biraz serince bir ortam ister. Yoksa sağlıklı kalabilmesi mümkün değil.

 12. Mine, Van says:

  Merhaba orkidemin sapı kırıldı. Acaba tekrar çıkar mı?
  ***
  Evet çıkar ama şartlar uygun ise.

 13. Gülhan Y. -İstanbul says:

  Orkidem yerini sevdi ve yeni bir dal verdi. Fakat orkidemi aldıgımda dalları yukarıya dogru dümdüzken yeni çıkan dal egri bükük. Dokunmaya kıyamıyorum kırılır diye. Orkidemin dallarının yukarıya dogru dümdüz olmasını nasıl saglıyabilirim?
  ***
  Evet çok kolay kırılıyorlar. Hiç dokunmayın. Haftada bir pencereye bakan yönünü değiştirirseniz yukarı doğru uzarlar. Şimdiki için geç kaldınız. Bundan sonra aklınızda bulunsun yeni bir sap çıkınca öyle yaparsınız.

 14. Ersin, Eskişehir says:

  Bendeki orkide neredeyse 2 yıldır çiçek açmadı. Bol bol yaprak vardı. Bir odaya attık bıraktık öylece. Şimdi her yerinden dal fışkırdı. 3 tane eski çiçeksiz dalı var. Ve 7-8 tane yeni dal çıkıyor. Bu kadar çok dallı orkide hiç görmemiştim. İlave olarak diğer orkidede 2 adet keiki var. Gövdeden ne zaman ayırmak gerekir?
  ***
  Onlar büyük bir ihtimalle köktür. Ama orada yoğunca kökler çıkıyorsa orayı sevmiş demektir. Çiçek sapı (çiçek açacak dal) çıkarması serin hava akımlarının özellikle gece karanlık saatlerde sürekli olmasına bağlıdır. Keiki hakkında şu sayfaya bakın ve sorunuz olursa oraya yazın lütfen: http://orkide.azbitki.com/phalaenopsis-cogaltma

 15. Mustafa, Tokat says:

  Orkidelerim toprak dışında çok yoğun kök çıkarmaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir?
  ***
  Yaz sonunda -eğer havanın biraz serinlediğini hissederlerse- Phalaenopsis orkidelerinde hızlı bir gelişim başlar. Yeni köklenmeler olur. Sonra yeni çiçek sapı çıkar. Yani bir problem yok. Köklerini dışarıda sağlıklı bir şekilde uzatabilmesi ise yerinin şartlarının çok uygun olduğunu gösteriyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)