Bir orkidenin günlüğü

Orkideler yaz boyunca sıcaktan ve esintisizlikten rahatsız olmuş, ev taşıması sırasında 1 hafta boyunca daha da sıkıntıya düşmüşler susuz kalmışlar, ama yeni evde devamlı nemli ve serin esintilere kavuşunca hızla yeni kökler çıkararak çiçek açmaya da karar vermişler. İşte Phalaenopsis orkidelerinin yaşam döngüsü doğal ortamlarında da hemen hemen böyledir.

İstanbul’dan bir hanımefendinin Phalaenopsis orkidelerinin çiçekleri solmuş, çiçek sapları kurumuş. Bir daha asla çiçek açmayacağını düşünüyormuş. Başka bir eve taşınmışlar. Rüzgarlı ve havası nemli bir muhit. Yeni evde orkideleri mutfağa koymuş. Menfezden sürekli gelen sonbahar serin hava akımları orkidelere hayat veriyor. 2. kat dairenin mutfak penceresinin baktığı yer yeni taşındıkları sitenin geniş çim alanı – hem ıslak çim zemin hem hava nemliliği birleşince sabahları çimler yağmur yağmış gibi ‘çiğ’lenip ıslanıyor. Çimenlikten gün boyu devamlı nemli hava yükseliyor. Orkideler tam pencere önünde. Tül veya perde yok. Işık kuvvetli. Dışardan gelen hava akımları sürekli.

Orkidelerden biri altında delik olmayan cam kap içinde. Diğer altı delikli şeffaf orkide saksısında.

Anlattıklarının orkide meraklılarına daha iyi ışık tutması için ben kendi açıklamalarımla birleştirerek yazdım. Böylece orkide yetiştirmeye heveslenenler çok daha iyi aydınlanabilir. Kendi anlattıkları mavi renkte. Benim sözlerim mor.

Orkide çiçek sapı18 kasım 2011
Nerdeyse tüm kökler filizlendi. Camdakinde henüz sap yok. Ancak diğerinde sap çıkmış gördüm yanılmıyorsam. Çok şaşırdım. Bugün yazınızdaki yorumları okuyana kadar yeniden sap çıkacağını bilmiyordum bile.

Evet, çiçek sapı çıkmış. Bu ilk resim plastik şeffaf orkide saksısındakinin resmi.

28 Kasım 2011
Camdakine haftada 2 kez çok az az su verdim dipte küflenme olmaması için. Aslında bu sulama nedeniyle ve tüm ana ağırlık dışarda olduğundan dengesi bozuk gibi geliyor. Bu yüzden camdakinin saksısını değiştirmek istiyorum ama cesaret edemiyorum şu sap çıkardığı dönemde…
Orkide dış köklerPlastik delikli saksıdaki ise haftada 2-3 kez komple bolca sulayıp suyunun tamamen akmasını sağladım.
Ortamları menfezden hava alan ve tül perde olmayan cam kenarı. Sapların yatay uzamasını engellemek için güneşe yönelmelerini sağlamak adına her gün yönlerini çevirdim. Kopmasından korktuğum için şimdilik lastik, ip vs herhangi bir şeyle sopaya tutturmadım. Henüz besin de kullanmadım.

Yeni çıkan çiçek sapı en solda, ince, yeşil. Resimde görüldüğü gibi dış kökler yukarı yönelmiş. Bunun sebebi yeterince esintiye sahip olmasıdır yani yerini sevmiş.

Yukardaki her iki resimde de gördüğünüz gibi, Phalaenopsis orkidelerinde çiçek sapı herhangi bir yerde çıkabiliyor, yani en son en yeni yaprakla beraber değil.

Cam kapta orkide9 aralık 2011
Ekte orkidelerimin son hallerinin fotolarını gönderiyorum. Bitki besinini henüz alamadım ancak aynı şekilde sulamaya devam ettim, bu haftasonu besinle birlikte fısfıs yapmaya başlayacağım.

Yine cam kaptaki orkideyi görüyorsunuz. Çiçek sapı epeyce uzamış. köklerse yukarı doğru yönelmeye devam ediyor. Sağdaki resim. »

25 aralık 2011
Orkidelerimin son hali ekteki gibi. Haftada bir besinli su ile suladım, yaprakları ve dış kökleri de haftada bir besinli su ile fısfısladım. Camdakine suyu çok az veriyorum ama bir keresinde fazla vermişim, küflenmesin suyunu çeksin diye tahta çubuklar sapladım, işe yaradı sanırım.

Orkideler tomurcuklanıyor.

25 Aralık 2011, Orkideler tomurcuklanıyor.

Sanki artık tomurcuklanmaya başlayacaklar gibi 3-4 tane civarı ayrı uç oluştu sapın en üst kısmında. Heyecanla bekliyorum bakalım…

9 ocak 2012
Yaklaşık aynı günlerde sap verdiler ancak camdakinin tomurcukları biraz daha geriden geliyor gibi. Sulama yine aynı şekilde, haftada bir kez besinli su ile bolca sulayıp süzme ve yapraklar ile dış köklere püskürtme şeklinde.

Tomurcuklanmış orkideler

9 Ocak 2012, orkideler tam olarak tomurcuklanmış.

24 ocak 2012
Plastik saksıdaki orkidem dün ilk çiçeğini açtı. :)

8 Şubat 2012
Camdaki de iki çiçekli şu an.

Çiçeklenen orkideler

8 Şubat 2012, orkideler çiçeklenmiş durumda.

Son olarak:
Oldukça kötüleşen orkideler nasıl hayata döndü ve çiçek açtı?
Benim Phalaenopsis orkidelerinin bakımı hakkındaki sayfamda verdiğim bilgiler mi işe yaramıştı, yoksa başka şeyler mi onları hayata döndürdü? Amacım kendi bilgilerimi övmek değil. Sadece orkide meraklılarına daha faydalı olabilmek, canlı şahitten örnek göstermek. İşte bunun için yukardaki orkideleri yetiştiren kişiye bu soruları sordum. Verdiği cevap şöyle:

— Bence, taşınmadan önce tesadüfen 1 hafta eski evde susuz ve bakımsız kalmaları, sizin dinlendirme önerinize denk geliyor. Sonra da tabii menfez etkisi büyük. Ben şimdiye kadar detaylı araştırmamıştım ama kendiliklerinden canlanınca araştırdım. Hava akımının etkisini bilmiyordum, kesinlikle sizin siteden çok şey öğrendim. Kulaktan dolma bildiğim, saksının dibinde sürekli su olması idi ki o da yanlışmış. Bir bardak su ile sulanması, o da yanlışmış, yapraklara su değmemesi vs hep hatalı bilinen şeyler. Aslında herkes salonda süs olarak kullanmak istediği için yanılıyor ve uygun ortam bulamıyor bence ve herkes bu çiçekten korkuyor. Ben de öyleydim. :)
Ben sizin sitenizdeki genel bilgilerden ve soru-cevaplardan çok şey öğrendim. Mesela sap hiç çıkarmayacak diye ümidimi kesmiştim ben. Önceki saplar kuruyunca bir daha yeşermezler sanmıştım ki öyleymiş ama yenisinin çıkacağını hiç düşünmezdim. :) Bence çoğu kişi bundan dolayı üzülüp pes ediyor diye düşünüyorum.

Orkide yetiştiren hanımefendiye tekrar teşekkür ederim. Yukardaki cevapta çok önemli bilgiler var. Neymiş? Serin esinti orkidelere hayat verir. Bunu unutmayın.
Sonbahar ve ilkbahar serin esintilerini Phalaenopsis orkideleriniz için iyi değerlendirin. Sonbahar esintileri yepyeni çiçek sapı çıkarmaları için. İlkbahar esintileri ise kışın solan çiçeklerin saplarının yeniden tomurcuklanıp yeniden çiçek açmaları için.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 09 February 2012

Etiketler: |

'Bir orkidenin günlüğü' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yeliz says:

  Benim orkidemde yaz boyunca sıcağa maruz kaldı fakat tekrar nemli ve esintili ortamına döndüğü zaman aynı sonuçları alamadım. 3 yıldır orkidemi canlardırmak için uğraşıyorum sonuç alamıyorum. Orkidemi koçtaştan aldım hangi cins olduğunu bilmiyorum. Sizce aldığım orkidem nasıl desem tabiri caizse imitasyon mudur yoksa bende mi bir hata var? Çok şükür yazdıklarınızı okuyup anlayıp uygulayabilecek durumdayım ama her nedense hiç bir değişiklik yok cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Esinti, püfür püfür esiyor deriz ya öyle olmalı. Günün çoğu vaktinde olmak üzere birkaç hafta devam edecek. Bu şartta çiçek tomurcuğu çıkarması genelde yüzde yüz kesin gibidir. 15 – 22C dereceler arasında serin gece esintileri ve gece esintileri eşliğinde su fısfıslamak büyük bir canlanmayı ve çiçek tomurcuğu çıkarmayı kesinleştirir.

 2. Nermin Arslan, Bursa says:

  Ben de orkidelerimi sizin tavsiyenizle yetiştirenlerdenim. Şimde ikisi de yeni çiçek sapı çıkarıyor. Çok mutluyum. Size teşekkür etmek istedim.
  ***
  Sağolun. Bunu duyduğuma sevindim. Ben de size teşekkür ederim yazdığınız için.