Elif Hanım’ın Orkideleri

Elif Hanım orkide sahibi büyük çoğunlukta gördüğümüz gibi hediye geldiği için değil, bilinçlice ve sevdiği için orkide yetiştiriyor. Birkaç ayrı tür orkidesi var. Her biri birbirinden sağlıklı.

Arasıra orkideler hakkındaki yazılarıma ‘okuyup gereğini yaptıktan aylar sonra’ teşekkürler geliyor. Tavsiyelerimin işe yaradığını görmek beni çok sevindiriyor. Sonuçları bildiren herkese çok çok teşekkür ederim.

Pembe Phalaenopsis orkidesiElif Hanım orkide sahibi büyük çoğunlukta gördüğümüz gibi hediye geldiği için değil, bilinçlice ve sevdiği için orkide yetiştiriyor. Birkaç ayrı tür orkidesi var. Her biri birbirinden sağlıklı. Yazdığı maillerde benim sorularıma verdiği cevaplardan çıkardığım bazı cümlelerini aşağıya aldım. Mavi renkli.

Benim yaşadığım yer İtalya’yı bir çizme gibi düşünürseniz çizmenin burnu. Deniz kenarında olduğumuz için kışın sıcaklık 10 derecenin altına düşmüyor. Antalya ile hemen hemen aynı konumdayız ancak orası kadar boğucu sıcaklıklar olmuyor.

Rüzgarın kuvvetli olmadığı hemen her gün Phalaenopsis’leri balkon masamın üstünde günde bir kez yapraklarına su püskürterek havalandırıyorum. Akşam 5’ten sonra hafif bir güneş görüyorlar. Diğer bütün çeşitleri bir aydır gece gündüz balkonda tutuyorum.

Aslında sitenizi mum çiçeği bakımını ararken 1 yıl önce keşfettim. Orkide bakımını yaklaşık 6 aydır uyguluyorum sonuçlarını sizinle de paylaşmak istedim. 6 çeşit orkidem var. Phalaneopsis, Miltonia, Oncydium, Cambria, Dendrobium, Cymbidium. Şu anda sadece Phalaneopsis, Miltonia ve Dendrobium çiçekli. Diğerleri de çok güzel sürgünler verdiler. Çiçeklerimi İtalya’da Ikea mağazalarından aldım. Burada çok çeşit bulunabiliyor fiyatları 6-9 Euro arası değişiyor yani çok pahalı değiller. Şu anda tek dileğim bir gün Vanda orkidesi bulabilmek.

Altı aydır tamamiyle sizin bilgilerinizle baktığım açık pembe renkli Phalanopsis aynı daldan 5 uzantı verip çiçeklendi.

Orkideler

Orkideler

Phalaenopsis orkide dalda oluşan fidelerDaha önce size fide veren orkidem için yazmıştım. Ne zaman fideleri ayırmam gerektiği konusundaydı. Size o orkidemin yakından bir resmini daha gönderiyorum. Fidelerden biri çiçek için sap verdi ama üstteki fide henüz köklenmediğinde ayıramıyorum ana gövdeden. Toplam 4 fidem var bir ana gövdedeki 2 sapta.

Fidelerimin hepsi köklenmeye başladı. Aslında bir süredir hemen hergün su spreyliyorum yapraklara. Nemden olsa gerek köklenme hızlandı.

Gönderdiği fotoğrafları aşağıdaki slaytta büyük olarak görebilirsiniz.

* * *

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 27 May 2012

Etiketler:

'Elif Hanım’ın Orkideleri' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sema Ercan, İstanbul says:

    Fotoğraflara baktığımda itina ile emek verildiği belli oluyor. Çok güzeller, emeğinize sağlık, tebrikler Elif Hanım.

  2. Orkide seven ve yetiştiren biri olarak çok sevdim çiçekleri.
    Camberialar sayesinde oda mis gibi kokuyordur. Oturup izlemek istedim :)


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)