Epifitik orkide türleri

Kökleri için toprağa ihtiyacı olmadan ağaçların üstlerinde ve kayalıklarda yaşayabilirler. 20000’den fazla orkide türü epifittir. Epifitik özellikte (kökleri tamamıyla açıkta) yaşayabilmeleri yaşadıkları yerlerde havanın daima fazlaca nemli olması sayesinde mümkündür.

Orkidegiller famiyasının Epidendroideae alt familyasına mensup birçok tür epifitik özelliklidir (diğer alt familyalardan birkaç türde de bu özellik görülür). Yani kökleri için toprağa ihtiyacı olmadan ağaçların üstlerinde ve kayalıklarda yaşayabilirler. 20000’den fazla orkide türü epifittir. Epifitik özellikte (kökleri tamamıyla açıkta) yaşayabilmeleri yaşadıkları yerlerde havanın daima fazlaca nemli olması sayesinde mümkündür.

Epifitik bir orkide

Epifitik bir orkide

Epifitik orkide türlerinin büyük çoğunluğu succulent özelliklidir. En tanınmışı Phalaenopsis türleri. Vanda türlerinde succulent özellik daha fazladır. Epifitik orkidelerden pek azı düşük rakım bölgelerde yıl içinde az yağışlı dönemin çok kısa sürdüğü yağmur ormanlarına göre evrim geçirmiş olup succulent özellik pek taşımazlar (örnek hercai orkideler).

Gıdasını, suyunu nerden alır?

Köklerin ve yaprakların havadaki yoğun nemden su alabilme, tozlardan element alabilme özellikleri çok gelişmiş olduğu gibi geceleri serinde havadaki nemin soğuk cisimler üzerinde yoğunlaşıp su damlalarına dönüşmesi ile de su alabiliyorlar. Azot, fosfor, potasyum, kalsiyum vs elementleri hem kökler hem yapraklar rüzgarın getirdiği toz topraktan, kuş ve böcek dışkılarından alırlar. Ayrıca epifitik orkidelerin çevreye uzayan köklerinin ağaç kabukları arasında ve kayalıklardaki çatlaklar arasın birikmiş olan humuslu çürüntülere ulaşarak içinde saçaklanma özelliği var. Bu da daha fazla besin bulabilmede önemli bir etkendir.

Epifitik özellikli orkidelerin çok önemli bir özelliği

Gündüz vakti gaz ve nem alışverişini neredeyse durdurabilme özelliğine sahiptirler. Böylece güneşli ve sıcak saatlerde bünyelerinden su kaybı en aza iner. Yüksek sıcağa da uyum sağlayabiliyorlar. Bu özellik sadece bu tip orkidelerin özelliği değil, sis ormanlarına ve dağ ormanlarına ait birçok farklı bitkilerin, çöl bitkilerinin ve pekçok succulent bitkilerin de ortak özelliğidir (bakınız Krasula tarzı fotosentez). Fakat yine de bunların çoğu aşırı sıcak havayı sevmezler (sadece uyum sağlamada iyi olabiliyorlar). Çoklarının en iyi gelişim gösterdiği zaman serin mevsimler olarak görülür.

Epifitik orkideler (çoğu succulent özellikli olsalar da) sıcak kuraklığa pek dayanıklı olamıyorlar. Yaşadıkları coğrafyalarda kurak mevsim genellikle aynı zamanda soğuk mevsimdir. Örneğin Phalaenopsis türleri genelde kuraklık olmayan, sadece birkaç ay az yağışlı sıcak dönem olan yağmur ormanlarına ve sis/dağ ormanlarına, Dendrobium türleri ise genelde birkaç ay soğuk ve kurak dönem yaşanan subtropikal ama benzeri orman bölgelerine aittirler.

Phalaenopsis vb epifitik türlerin en çok gece karanlık saatlerde iyi nefes alabilmeleri gerekiyor. Hangi tür bitki olursa olsun bitkiler bizim gibi rahat nefes alamazlar. Mutlaka kuvvetli hava akımlarının, esintilerin, rüzgârın yardımına ihtiyaçları var. Kısaca, orkidelerinize geceleri esinti sağlamanız hayati önem taşıyor. Sulamayı da ya akşam ya da sabahın çok erken vaktinde yapmalısınız. Sıcaklık 12C derece altına düşmedikçe gece esintili zamanlarda üstlerine ara sıra su fısfıslamak orkidelere büyük bir canlılık, kuvvetli bir gelişim özelliği kazandırır, çiçeklenme heveslerini arttırır. Orkidelerin genelde sonbaharda havaların serinlemesiyle birlikte tomurcuklandıklarını çoğunuz görmüşsünüzdür. Sebep sonbaharda serin ve nemli esintiler alabilmeleridir. Bu imkâna sahip olamayan, havasız esintisiz evlerde tutulan orkidelerin yıllarca çiçek açmadığı da ayrıca çok kişinin şikâyetçi olduğu bir şeydir.

Kategori: Morfoloji Tarih: 16 April 2013

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)