Kalsiyum eksikliği sorunu

Orkide toprakları kalsiyum içermiyor. Sonuçta orkidelerde kalsiyumsuzluktan ölme riski diğer bitkilere göre iki misli fazladır. Bazen tüm yaprak uçlarında, ama genellikle yeni yapraklarda ve yeni çiçek saplarında kararma ve sararma, peşinden çürüme görülür.

Çam kabukları, hindistan cevizi lifleri vb. hiçbir besleyici yönü olmayan maddelerle orkide toprağı hazırlanır. En başta Phalaenopsis orkidelerine böyle bir karışım daha sağlıklıdır. Toprak yerine kullanılan şeylerin bitkilere hiçbir besleyiciliği özelliği olmadığından dolayı orkidelere düzenli aralıklarla özel besin verilmesi kesinlikle gerekiyor. Bundan dolayı nerede orkide satılıyorsa orada orkide besini ve orkide toprağı da satılır. Fakat maalesef bitki besinleri kalsiyum içermiyor. Orkide toprakları da kalsiyum içermiyor. Sonuçta orkidelerde kalsiyumsuzluktan ölme riski diğer bitkilere göre iki misli fazladır. Kalsiyumlu orkide besinleri ABD’de yeni çıktı. Almanya’daki yakınlarıma sordum (antoryumlarım için kullanacaktım) Almanya’da o bitki besininden bulamadılar. Türkiye’de de henüz yok.

orkidelerde kalsiyum eksikliği sorunuPhalaenopsis orkideleri havadaki tozlardan ve sulama suyundan kalsiyum almada çok beceriklidir. Bu yüzden de Phalaenopsis’lerde kalsiyum eksikliği sorunu hemen hiç görülmez. Diğer türlerde sık sık olabiliyor.

Kalsiyum eksikliği sorunu en çok Cattleya orkide çeşitlerinde görülür. Sebebi ihtiyaç duydukları özellikte topraklara değil de Phalaenopsis orkidelerine uygun karışımlara dikilmeleri.

Oysa hangi tür olursa olsun orkideler için hazırlanan toprağa kesinlikle kalker taşı kırpıntıları veya dolomit taşı kırpıntıları katılması lazım (dolomit daha iyidir çünkü hem kalsiyum hem magnezyum içerir). 1 veya 2 litre hacmindeki toprağa 1 çorba kaşığı kırpıntı karıştırmak yeterli.

Orkidelerde kalsiyum eksikliğinin etkileri: Bazen tüm yaprak uçlarında, ama genellikle yeni gelişimlerde kararma ve sararma, peşinden çürüme görülür. Yeni yaprakların uçlarında başlayan çürüme aşağı doğru ilerler ve o filizin tamamı ölür. Bazen yeni filizin tümü aniden çürür. Eğer kalsiyum eksikliği devam ederse hiçbir yeni gelişim hayatta kalamaz sonunda orkide ölür gider.

Kalsiyum eksikliği yüzünden kararmalar çiçek saplarında da sıkça görülüyor. Bir süre uzayan çiçek sapı tomurcuklarını oluşturmaya bile vakit bulamadan aniden ölür, çürümeye başlar.

Bu arada, evlere yeni alınan orkdelerde bozulmaların sebebi kalsiyum eksikliği değildir. Yer yadırgamasıdır. Bunu özellikle belirtiyorum karıştırmayın. Esintisiz evlere yeni getirilen orkideler ölümcül yer yadırgaması şoku yaşarlar ve genellikle ölürler.

Orkidenizde kalsiyum eksikliği kaynaklı problemler olmuşsa acilen yapılması gereken şey:
Kalker taşı tozunu toprak yüzeyine serpmek ve sulamak. Normal boyutlarda bir saksıya 1 çay kaşığı toz yeter. Nerden bulacağım ben anlamam diyorsanız bir kırtasiyeciden beyaz tebeşir alın ucundan birazını toz haline getirin toprak yüzüne serpin sulayın.

Hiç olmaması için tedbir: Eğer toprağına kalker taşı kırpıntıları katılmamışsa her üç ayda bir defa bir su bardağı dolusu suya bir tatlı kaşığı kalker taşı tozu (veya tebeşir tozu) karıştırın bununla sulayın. Bulabilirseniz tarım kireci alın daha kolay kullanırsınız. Hem tarım kirecinde sadece kalker taşı değil dolomit de var.

Türkiyenin çoğu yerinde (Ege, Akdeniz, iç ve güneydoğu Anadolu) musluk suları çok kireçlidir. Orkidelerde kalsiyum eksikliği bu sayede Türkiyede pek görülmez.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 25 November 2012

Etiketler:

'Kalsiyum eksikliği sorunu' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Zerrin, İstanbul says:

    Merhaba. Tabi benim cattleyalarım da var. Birkaçı sağlıklı. Fakat bir tanesinin az yalancısoganı var. Sanki kurumaya yüz tutmuş gibi. Yaprağı buruşuk. Fakat yanında kurumuş bir yumru içinden taze yaprak gibi birşey vermiş. Acaba buna ve diğer cattleyalarıma tebeşirli karışımdan yapıp vermeli miyim? Ya da bauhaustan tarım kireci bulursam kullanmalı mıyım? Phal, cym, camb, orkidelerime de kullanmalı mıyım? Kullanacaksam nasıl kullanayım?
    ***
    Saf, tamamen kireçsiz su ile suluyorsanız gerekiyor. Yoksa vermeyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)