Orkide bakımı

Orkide türleri çok. Kimi sıcak sever kimi serin sever. Kimi yaz dinlenmesi ister kimi kış dinlenmesi ister. Toprak ihtiyaçları, sulama ihtiyaçları vs bakım şartları tamamıyla farklı olabilen orkideler var.

Orkide türleri çok. Kimi sıcak sever kimi serin sever. Kimi yaz dinlenmesi ister kimi kış dinlenmesi ister. Toprak ihtiyaçları, sulama ihtiyaçları vs bakım şartları tamamıyla farklı olabilen orkideler var. Sırf bir türün istediği belirli bir toprak bile iklime göre değişir. Hatta yaşanılan eve göre bile değişir.

Siz sadece “orkide bakımı” diye bilgi arıyorsanız hata ediyorsunuz. Yukarda dediğim gibi birçok orkide çeşidi var. istekleri ihtiyaçları farklıdır. Orkidenizin türünü öğrenmeli, ona göre bilgi aramalısınız.

Evlerde yetiştirilen tüm orkide çeşitlerine yönelik olarak aşağıdaki bilgiler ortaktır. Ama her ayrıntıyı burada bulamazsınız. Orkidenizin türünü, çeşidini mutlaka öğrenip onun çiçeklenme zamanını, besin verme zamanını, dinlenme dönemi isteyip istemediğini öğrenmelisiniz. Bunun gibi güneş ister mi yoksa güneşten korunmalı mı? Bu tür önemli detaylar her türde farklı olabiliyor. Aşağıda sadece her tür için kesin gerekli, olmazsa olmaz şartları aşağıda sıralamaya çalıştım.

En önemli ihtiyaçları: Günde en az 8 saat karanlıkta ve serin esintide kalabilmeleri lazım. Orkide yetiştirmede bu en önemli püf noktasıdır. Herkes bilmez. Okuyanlar önemsemez ama bu ihtiyaca önem vermezseniz orkideleriniz iyi gelişmeyecektir. Niçin diye sorarsanız cevap şu sayfada: » Krasula tarzı fotosentez.

Temizlik: Orkideler temizliğe diğer bitkilerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Hemen her gün (ya da en az haftada bir defa) ıslak bezle yaprakları (ve varsa dalları) ıslak bezle silin, sanki pislenmiş gibi temizleyin. Böylece bitlenme riskini de sıfırlamış olursunuz.

Yapraklara su fısfıslama: Esainti sağlamadıkça su fısfıslamayın. Yapraklara su fısfıslamayı özellikle akşam ve gece saatlerinde açık pencere yanında tutarak yapmalısınız. Hava 10C dereceden daha soğuk değilse hiçbir zararı olmaz. Faydası büyüktür.

Toprak: Ev orkideleri bildiğimiz toprakta yaşayamaz. Çam kabukları, sphagnum yosunu gibi şeyler toprak yerine kullanılır. Siz şu sayfadaki karışımlardan uygun olanı yapın. » Sağıklı toprak hazırlama. Şöyle: ince köklülere küçük taneli, kalın köklülere iri taneli.. O sayfada anlattığım şekilde en sağlıklı karışımı yapmaya çalışın. Ayrıca havası sıcak ve kuru olan yerlerde toprağın hafifçe daha su tutucu olmasını, havası fazla nemli yerlerde ise toprağın daha az su tutucu özellikte olmasını sağlamalısınız.

Saksı toprak değiştirme: Genellikle her tür için en uygun zaman ilkbahardır. Kalın köklülerde daha esnek davranabilirsiniz. Saksı büyüklüğü ise köklerin topraklar beraber zar zor sığabileceği kadar olmalı. Kökler çok rahat sığacaksa o saksı büyüktür, zararlıdır. Hemen her tür için bu geneldir.

Hastalıklar, zararlılar:
− Esintisizlik ve esintisizlikle birlikte ıslaklık, yoğun hava nemi orkidelerde mantar hastalıklarına yol açar. ilaçlarla çözüme ulaşmazsınız. Tek çareniz şartları düzeltmek ya da orkide yetiştirmekten vazgeçmek. Nemli havaya büyük ihtiyaçları olduğu halde nemli hava esintisizlikte orkidelerin düşmanı olabiliyor.
− Kışın soğuk odalarda toprağın ıslak olması, ıslaklığın günlerce yoğun bir şekilde devam etmesi kökleri çürütebilir.
− Temizliğe dikkat etmezseniz bitlenme olabilir. Bitlenme olmasa bile yapraklarda dallarda ara sıra oluşan şekerli kesif sıvı mantar ve bakteriyel hastalıklar yapar. Temizlik çok önemlidir. Sık sık yaprakları dalları ıslak bezle tertemiz silin.
− Çiçek dallarını düzgün olması için değneğe bağlamak amacıyla eğmeye çalışırsanız hemen kırılır. Eğri gelişmişse bırakın eğri kalsın. Çözümü çiçek sapı yeni çıkıyorken düşüneceksiniz. Birkaç günde bir saksının yönünü değiştirirseniz yeni sap dümdüz yukarı uzar.

Güneş, sulama, besin verme ve çoğaltma: Burada genel anlamda bir tavsiye veremem. Her tür için farklı olabiliyor. İlgili türlerin sayfalarına bakmalısınız.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 08 May 2013

Etiketler:

'Orkide bakımı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Selman, İstanbul says:

  Orkide gübresinin zararı var mı?
  ***
  Doğru kullanırsanız zararı olmaz.

 2. Yeliz, İstanbul says:

  Sekiz adet orkidem var. Hepsine ayni sartlari sagliyorum ayni camin onunde duruyorlar. Yaklasik dort yil oldu. Her yil bu mevsimde acmaya basliyorlar. Anlamadigim sey kimisinin dallarinin incecik, ciceklerinin kucuk olmasi, kimininse kalin dala ve dolayisi ile buyuk ciceklere. Topraklarini soyledigniz gibi degistirmistim. sorun ne olabilir?
  ***
  Besin vermedeki düzen önemli. Veya belki de o orkidelerin özelliği öyledir. Phalaenopsis türünden yüzlerce çeşit hibrit geliştirilmiş. Her birinin özelliği farklı farklı.

 3. Yeliz, İstanbul says:

  Aldığımız zaman boyutları hep aynıydı. Her yıl saplar giderek incelmeye, boyları kısalmaya, çiçekleri de küçülmeye başladı.Size sorduktan sonra en büyük farkın kökler olduğunu farkettim. Çok iri açan orkidemin çok fazla kökü var ve saksının altından dışarı çıkıyor. Diğer orkidelerimin saksılarını değiştirmiştim değişim şartları taşıdığı için. Bununla ilgili olabilir mi acaba?
  ***
  Kökler besin ve enerji deposudur. Ne kadar çok ve sağlıklı kökler varsa bitki o kadar sağlıklı gelişir. Bununla ilgilidir. Orkidelerin yeni güçlü kök çıkarma zamanı genelde sonbahar serinlerini hissettiği zamandır. Bu yıl gelişen kökler gelecek yıl daha iyi çiçek açmayı sağlar.

 4. Zerrin, İstanbul says:

  Çiçekçiden köklendirme hormonu aldım. Daldan keiki çıkartabilmek için vitaminli suyu çiçek dalındaki şişkin yerlerin kabuğunu soyup pamuğu vitaminli suya batırıp üzerine sarıp pamuk kuruyana kadar beklettim. Bunu tekrarlamayı düşünüyorum. Faydası olurmu bilmiyorum. Çiçekçi kalan suyu çiçeklere verebilirsin dedi. Ben de biraz daha seyreltip verdim. Bu konularda ne dersiniz?
  ***
  Gereksiz, uydurma söylentiler. Maksat insanlara bir şeyler satabilmek. Keiki sayfasında keikinin hangi şartlarda oluştuğunu açıklamıştım.

 5. Elif, Balıkesir says:

  Orkidem keiki çıkarmıştı. Sizin sitenizi buldum. bir haftadır geceleriesinti sağlıyorum. Keikiyi sargi bezi ile sardım. Kök çıkarmasını beklerken şimdi çiçek sapı çıkartıyor. Saglıklı mı acaba?
  ***
  Birkaç günde kök çıkarması pek mümkün değil. Şindi, bu haftalar geceleri esinti alabilmesi için en uygun zamanlar. Akşamdan sabaha kadar önündeki pencere açık kalsın. Gündüz güneşten ısınmalı. Gece serin esintileri çok iyi alabilmeli. İlk on gün geçtikten sonra yavaş yavaş köklenmeye girişebilir. Sargı bezi hiç kupkuru kalmasın ona da dikkat edin.

 6. Zerrin, İstanbul says:

  Merhaba. Orkidelerim çok güzel kökler ve yapraklar verdiler. Halen balkonda tutuyorum. Gece serin gündüz de güneş görüyorlar. Çok güzel oldular. Bazıları çiçek filizleri verdi. Bazıları daha vermedi. Çiçek filizi verenleri içerimi alsam. Yoksa belli bir dereceye kadar dışarıda mı bırakayım?
  ***
  Hemen içeri almalısınız. Yavaş yavaş soğuğa adapte oluyorlar. Havalar daha fazla soğuduğunda içeri alırsanız ani sıcak şokundan dolayı fena halde bozulurlar. Çürüyebilirler.

 7. Zerrin, İstanbul says:

  Orkidelerim çiçek dalları verdi fakat dallar kısa kaldı. Uçlarına doğru incelerek tomurcuklar vermeye başladılar. Bu nedendir? Niye uzamadılar acaba?
  ***
  Geçen yıl bu zamanlarda uzayan köklerin birkaç ay boyunca sağlıklı bir şekilde besin depolaması gerekiyordu. Eğer o kökler zarar gördü ise sebep budur. Ya da sıcaklık şartlarındaki uygunsuz ani değişiklikler veya fazla soğuk veya dışardan eve almak için havaların iyice soğumasını beklemişseniz.

 8. Sezer, Antalya says:

  Orkide yetiştirmeye yeni başlayanlar için leonardit ve hidroton adlı iki materyal öneriliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Veya sadece sterilize çam kabukları + aylık düzenli besin bitki için yeterli mi? Esinti ile alakalı gece saatlerine programlı bir fan bu işi yeterince karşılar mı?
  ***
  Orkide deyince sanıyorum Phalaenopsis orkidelerini kastetmişler. Yoksa çok farklı toprak karışımları isteyen birçok orkide türleri var. Ben de burada Phalaenopsisler için cevap vereyim: Yanlış ve faydasız, hatta zararlı olabilecek bir öneriymiş. Çam kabuklarını ise ev ortamlarında tek başına kullanmak kökleri çürütebiliyor. Ponza taşı veya hidroton bulun. Bunu yarı yarıya çam kabukları ile karıştırın. Ev ortamlarında en iyisi budur. Karışıma az miktarda leonardit de karıştırabilirsiniz ama kesin gerekli bir şey değil. Besin vermek her halükarda şart. Esintinin en sağlıklısı da gece boyunca açık bir pencere önünde tutmaktır. Fan ne derecede işe yarar bilemiyorum. Gece karanlık saatler boyunca serin esinti istiyorlar.

 9. Bülent K. -Zonguldak says:

  Ponza taşı bildiğimiz topuk taşını parçalayıp koysam olabilir mi? Daha ekonomik bir yolu var mı?
  ***
  Fidanlıkçılarda tarım amaçlı olan ponza taşından bulabilirsiniz. Çok ucuzdur.

 10. Özlem, İstanbul says:

  Benim orkidemde iki tane çicek açmak üzere sap var. Bunların yanında eskiden çiçek açmış ve artık çiçekleri dökülmüş ancak yeşilliğini koruyan eski bir sap daha var. Bu sapı keseyim mi? Kesmemin yeni filizlere yararı olur mu?
  ***
  Hayır kesmeyin. Kesmenizin yararı olmaz ama zararlı olma riski var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)