Hava ısındı orkideler dışarı çıkarılabilir mi?

Bundan sonra, gece ısı 10°C dereceden daha aşağı düşmeyen ve hava nemliliği istanbul’daki gibi en az orta derecelerde olan şehirlerde orkideleri bahçeye koyabilirsiniz. Aşağıda yazdığım şartlar kesinlikle gereklidir.

Yetiştirdiğiniz orkidenin türüne göre uygun olabilir veya olmayabilir. Yaşadığınız yerin iklimini, hava şartlarını da dikkate almalısınız. Sonra dışarda nasıl bir yerde bulundurmak gerekir? Uygun yer var mı? Aşağıdaki konular bunlarla ilgili.

İkliminiz uygunsa her ev orkidesi açık havada daha sağlıklı gelişir. Uygun olmayan iklim ya da hava şartları: Eğer şehrinizde hava hem çok kuru, hem gece 15C dereceden daha soğuk oluyorsa ve gündüz 28C dereceden daha sıcak oluyorsa hiç dışarı çıkarmayın.

Uygun sıcaklık, hava nemi ve güneş için sınırlar aşağıdaki gibi olmalı. Aşağıdaki bilgiler Phalaenopsis ve aynı hassaslıktaki orkideler içindir. Phalaenopsisleri yeterince tanıyorsanız diğerleri için bu bilgilerden sonuçlar çıkarabilirsiniz. Bahçe orkideleri ise (eğer bahçede değil saksılarda evde yetiştiriyorsanız) genelde güneş severler, gece serinlerini iyi tolere ederler. Onlar için aşağıdaki sınırlar daha geniş tutulabilir.

1- Karasal iklimlerde:

Hava nemliliği %30 altına pek düşmüyorsa.. Gece ısı en az 15C, gündüz ısı en fazla 28C oluyorsa ve şiddetli  rüzgar almayan bir cephe mümkünse olabilir. Dışarda tuttuğunuz sürece direkt güneş almamalı. Sadece güneş doğduğu zaman günün ilk saatinin güneşinin zararı olmaz. Yeri hafif rüzgar alabilen bir yer olmalı. Nem oranı yüksek olmayan rüzgarın şiddetlisi kurutucu etki yapabilir.

Doğu Anadolu’da Fırat’ın geçtiği, havası yeterince fazla nemli olan vadiler ve ovalar için aşağıdaki bilgiyi dikkate almalısınız.

2- Deniz etkisi olan iklimlerde:

İstanbul’da ve Karadeniz kıyı kesimlerinde gece ısı 12C dereceden daha soğuk olmadığı günler boyunca orkidelerinizi dışarda tutmanızın hiçbir zararı olmaz büyük yararı olur. Sabahın ilk 4 saat güneşini ya da akşamın son üç saat güneşini alabilir.

İzmir ve Antalya’da yazın aşırı sıcak hava olduğundan dolayı kuvvetli rüzgar almayan cephelerde tutmalısınız. Aşırı sıcak rüzgarın kurutucu etkisi olabilir. Sıcak günlerde güneşten günün her saatinde korumak lazım.

Açık havada bahçede orkideEn iyi ortam

Bol yeşillikli ve ağaçlı olup sık sık sulanan bahçeleri daha çok severler. Hem ağacın gölgesi hem topraktan ve yeşilliklerden devamlı salınan nem var.

Dışarı çıkarmadan önce

Eğer dışarda hava geceleri 18C dereceden daha serin oluyorsa orkidenizin toprağı ilk günlerde fazla ıslak olmamalı. Yani yeni sulanmış olmamalı. Yoksa sıcak eve alışık orkide aniden hiç alışmadığı serin havada ıslak toprakta kalırsa ölümcül şok yaşayabilir. Bu durumda toprağı biraz kurumuş olarak dışarı çıkarın ve ilk hafta hiç sulamayın. Böylece şok yaşamadan daha serin olan dış ortama alışır.

Havası fazlaca nemli şehirlerde dışarı çıkarmak için ilkbaharda erkenden davranabilirsiniz. Gece ısısı 12C dereceden aşağı düşmedikçe.. Ama bu durumda köklerin ıslak toprakta kalması, 12C derece gibi serinde fazla zarar verici olabilir. Kökler çürüyebilir. İlk 10 gün hiç sulamayın. Sonra azar azar, zamanla arttıra arttıra sulayın. Bu sırada zaten birkaç hafta geçer gece ısısı o kadar düşmez olur.

Gece su fısfıslamanın faydası

Orkidelerin çoğu gece boyunca hava ve su almaya duyarlıdır. Geceleri ısı 15C dereceden daha serin olmadıkça üstlerine su fısfıslamalısınız. Bunu çok severler.

Sonbaharda tekrar içeri alma zamanı

Sonbaharda değil, yaz sonunda içeri almalısınız. Yoksa eve adapte olamayıp mahvolur gider. Bu her bitki için geçerli. Geç kalırsanız yavaş yavaş serin havaya adapte olurlar. Serine adapte olduktan sonra da serin ve esintili ortamdan birden bire sıcak ve esintisiz ortama alındıklarında ölümcül şok yaşayıp fena halde bozulurlar.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 16 May 2011

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)