Phalaenopsis

Ülkemiz çiçek piyasasında en yaygını Phalaenopsis cinsi türlerinin evlerde yetiştirilmesi kolaydır. Bu sayfadaki bilgiler tüm dünyada en yaygın olarak satılan Phalaenopsis türlerine yöneliktir; tropikal yağmur ormanı şartları isterler.

Çiçeği için yetiştirilen içmekân süs bitkilerinden dünyada en çok üretilip satılan, yılın her zamanında çiçekçi dükkânlarında bulunan orkideler Phalaenopsis cinsinin birkaç türünden oluşturulmuş hibritlerdir. Süs bitkileri sektöründe doku kültürü ile en çok üretilip satılan bitkilerin başında gelirler.

Phalaenopsis grupları

Başlıca üç guruba ayırabiliriz. Birinci gurup çiçek sapının boyu 1 metre olanlar, ortalama yarım metre olanlar ve 30-40cm gibi boyda olanlar.. bunlar genellikle iri çiçeklidir. İkinci gurup Phalaenopsislerinse iki tipi var: İkisinde de çiçek sapı uzunluğu 25-4cm civarlarında hemen hemen aynıdır. Bazılarında çiçekler biraz büyük ve az sayıda, bazılarında çiçekler daha küçük ve çok sayıdadır. Üçüncü gurup Phalaenopsis’lere minyatür orkide derler ki yanlış bir isimdir. [Minyatür orkideler çok farklı orkide cinslerinindendir. Ticareti pek yapılmaz.] Bunlara Phalaenopsis orkidelerinin mini çeşitleri demek daha doğru olur. Çiçek sapı ortalama 25cm olur. Çok fazla uzamaz. Çiçekleri biraz küçüktür. Bazı çeşitleri mini çiçekli olabilir ama çok da mini mini değildir. Hang gruptan olursa olsun bakımları büyük küçük her tipte aşağıdaki gibi yapılmalı.

Genel tanım

Orchidaceae (Orkidegiller) familyasının Epidendroideae alt familyasından, Vandeae gurubundan olan Phalaenopsis cinsinin birbirinden farklı türlerinde yaşam alanları, ekolojik ihtiyaçları, çiçeklenme zamanları ve çiçek şekilleri farklıdır. Bununla beraber ticari önemi yüksek olan gösterişli hibritler genelde tek tip bakım şartları isterler.

İsim

Cinsin genel adı Phalaena (bir tür iri kanatlı güve, bir kelebek çeşidi) ve opsis (gibi, benzer) sözcüklerinden oluşmuştur. Çiçekleri Phalaena böceklerine benzetilip bu ad verilmiş.

Türler ve habitat

Phalaenopsis’in 60 doğal türü ve insanların bu türler arasında melezlemeyle oluşturduğu yüzlerce hibritleri, kültivarları var. Doğal yaşam alanları (habitat) türe göre farklıdır. Güneydoğu Asya’da, Himalayalardan Avustralya’nın kuzeyine kadar tropikal ve subtropikal bölgelerde, en çok dağlardaki sis ormanlarında, yoğun nemli dağ ormanlarında ve yağmur ormanlarında bulunurlar. Evlerde yetiştirilmek için saksılarda satılan hibrit Phalaenopsis orkideleri genel olarak sis ormanlarına uygun özelliktedirler.

Phalaenopsis orkidesi
Phalaenopsis orkidesi
Familya: Orchidaeae
Alt familya: Epidendroideae
Gurup: Vandeae
Cins: Phalaenopsis
Tür: Çeşitli hibritler

Doğada Phalaenopsis orkideleri ağaçlar üzerinde, kayalıklarda, orman zeminlerinde ve bazı türler kurak / soğuk mevsim yaşanan bölgelerde olmak üzere her tür bu saydığım farklı ortamlarda gelişim görstermeye uyum sağlarlar. Epifitik özellikli olmalarına rağmen kaya oyuklarındaki humuslu birikimlerde, ağaç gövdelerindeki oyuklarda birikmiş çürüntülerde ve orman zeminlerinde toprağa yarı uyumlu saçak kök geliştirebiliyorlar.

Genellikle tek gövde halinde gelişirler (monopodyal). Nadiren dipten yavru oluşturup iki gövdeli, üç gövdeli olabilirler. Hiçbir türünde rizom ve yalancısoğan (pseudobulb) olmaz. Çok kısa gövdede hem en alttan hem yapraklar arasından sağlam ve kalın kökler uzar.

Evlerde Phalaenopsis orkidesi bakımı için en sağlıklı şartlar

Yeni aldığınız Phalaenopsisler hemen bozuluyorsa sebebini aşağıdaki bilgileri okuyarak bulabilirsiniz. Normalde Afrika menekşesi evlerde nerede sık sık çok sağlıklı çiçek açıp coşkulu bir gelişim gösteriyorsa orada Phalaenopsis orkideleri de gayet sağlıklı yetişir.

Yeni geldiği ortama adaptasyonunu sağlamalısınız

Evlere yeni alınan orkidelerin birkaç günde bozulmalarına dair çok sık şikayet duyuyorum. Bu tür bozulmalar, çürümeler, ölmeler aslında sadece orkidelerin problemi değil. Özellikle kış aylarında süs bitkileri esintisiz ve sıcak ortamlara ya da yeterince sıcak olmayan ortamlara alındıklarında ölümcül bir yer yadırgaması şoku geçirirler. Phalaenopsis orkideleri evinize, ofisinize yeni geldiklerinde eğer mevsim ilkbahar sonuna doğru ya da yaz sonu ise ve siz pencereleri sık sık açık tutuyorsanız yeni yerlerinde en küçük bir bozulma göstermezler. Bu zamanlarda aldığınızda şanslısınız (ilk 20 gün bol bol esinti sağlayın). Diğer zamanlarda ise işiniz şansa kalmıştır. Hele kış zamanı yeni orkide almak için en kötü zamandır. Yine de aşağıdaki bakım bilgilerinin tümünü okuyarak gereğini yaparsanız en azından hayatta tutabilirsiniz.

Çiçek açmaları

Falaenopsis orkide türleri doğada bulundukları yerin iklim özelliklerine göre şu iki durumda çiçek açmaya yeltenir: Tam tropikal bölgelerde bulunanlar daha yağışlı ve daha serin mevsim geldiğinde, kurak ve soğuk mevsim yaşanan subtropikal bölgelerde ise yağışlı, ılık esintili günler geldiğinde.. Fakat piyasa orkideleri bu her iki farklı Phalaenopsis türlerinin hibritleridir. Genellikle sonbaharda tomurcuklanmaya başlarlar. Hafif serin havadar ortam devam ederse kış boyunca yeni çiçek sapları çıkarabilirler.

Evde Phalaenopsislere çiçek açtırmak

Genellikle serin esintili haftalar yaşadıkları sürece (yani birkaç hafta geceleri hafifçe üşürlerse) yeni çiçek sapı çıkarıp çiçeklenirler. Eski saplardan yeni filizlerle çiçek açmaları için de yine aynı şartlar gerekiyor.

1- Sıfırdan yepyeni çiçek sapı çıkarmaları: Normalde yaz sonundan itibaren birkaç hafta serin gece esintilerine maruz kalmasıyla yeni çiçek sapının çıkması, tomurcuklanma gerçekleşebilir. Birkaç hafta boyunca (özellikle karanlık gece saatleri boyunca) 13C ile 18C dereceler arasında serin esintlilere, rüzgarlara günün çoğu vaktinde maruz kalmazsa tomurcuklanmaz.

2- Çiçekleri solmuş sapta tekrar tomurcuklanma: Kış başında açan çiçekler kış sonuna doğru solunca, o sapın tekrar tomurcuk vermesi için kış sonuna doğru başlayarak nisan başına veya ortasına kadar çok serin bir yerde tutarak geceleri yine esinti varsa üstüne su fısfıslayın. Geceleri 10C dereceden aşağı düşmeyen, 18C dereceden fazla sıcak olmayan serin esintilere günün çoğu vaktinde maruz bırakırsanız ve “gece boyunca” esinti alıyorken üstüne ara sıra su fısfıslarsanız müthiş bir canlanma gösterip yine tomurcuklar çıkarır.

Güneş ihtiyaçları

Phalaenopsis orkidelerinin sağlıklı gelişmelerinden en önemli püf noktası gündüzleyin birkaç saat boyunca güneş ışınlarından ısınmaları, geceleri ise serin esintiler alabilmeleridir. Doğada Phalaenopsis orkidelerinin ağaç tepelerinde yetişmelerinin sebebi güneşe olan ihtiyaçlarıdır. Yaz aylarında orkidelerinizi direkt güneşin fazla yakıcı etkilerinden korumak için » güneşi filtrelemelisiniz. Özellikle Şubat sonu – Kasım ortası arasında güneşi direkt almamalı (güneş yaprakları hafif ısıtabilecek derecede filtrelenmiş olmalı). Kasım ortasından şubat sonuna kadar direkt güneşin sakıncası yok.

Köklerinin güneş ve sıcaklık ihtiyacı

Phalaenopsis orkidelerinin doğadaki özelliği köklerinin toprak altında değil açıkta olması ve klorofilli olmasıdır. Kökleri güneşe uyumlu özelliktedir. Bu sebeple sağlıklı ve doğal kök rengi gri ve yeşil arasında değişir. Bembeyaz olmaları normal değildir. Ayrıca şunu da bilmelisiniz ki yapraklar ne derece sıcakta ise kökler de o derece sıcakta olmalı. Daha serinde olmamalı. Yoksa köklerde çürüme riski kuvvetlidir. Bu meseleyi aşağıda toprak ve saksı kısmından okuyun.

Çiçek saplarını kesme

Çiçekler solunca boş kalan sapları kesmek Phalaenopsis orkidelerinden çok tavsiye edilir. Ama nereden, nasıl ve ne zaman, saat kaçta kesmeli? Öncelikle tavsiyem, bu işi kışın solan çiçeklerin sapları için ciddiye alın. Yazın solan çiçeklerde önemli değil. İsterseniz tam dipten kesebilirsiniz. Çünkü yaz sonundan itibaren birkaç hafta serin esintilere maruz kalırsa yepyeni çiçek sapı çıkarır. Eski saplara gerek yok. Kışın solan çiçeklerde bunu ciddiye alın diyorum çünkü yaz sıcakları başlayana kadar tekrar çiçek açama ihtimali var.

Kesmede makas kullanmayın. Çok keskin ve kesici yanı dümdüz olan maket bıçağı (falçata) kullanın. Önce ateşte tutarak ya da alkolle silerek dezenfekte edin. Dokuları hiç ezmeden, kenarları yaralamadan tertemiz bir şekilde kesmelisiniz. Kesme işlemini sabahleyin yapıp birkaç saat pencereden rüzgar almasını sağlayın. Ya da karşısında bir vantilatör çalıştırın. Kesik yer üzerinde bakteri, mantar faaliyetleri olmaya fırsat kalmadan kurumalı.

Nerden kesmeli? Sapta filiz boğumlarının en dolgun görünenlerini sayın, diğerlerini görmezden gelin: En alttan yukarı doğru üçüncü dolgun boğum yerinin iki üç santim yukarısından kesin. Bu çok da önemli değil. İki eksik üç fazla yaparsanız pek bir zararı yok.

Esintinin, rüzgârın önemi

Phalaenopsis orkideleri bünyedeki su kaybını en aza indirmek için stomata denen dış tabaka hücrelerini çoğu zaman kapalı tutarlar (bknz: krasula tarzı metabolizma). Bu ise devamlı günlerce sürerse fotosentez aksamaya uğrayıp gelişim durur. Birkaç hafta uzun sürerse ölüm sürecine girebilme riski var. Stomatalarını ancak gece karanlık ve serin saatlerde açarlar. Eğer sıcak varsa gece bile asla açmazlar. Serinliği daha iyi algılayabilmeleri için esintiye ihtiyaçları var. Yani geceleri ya ortam 18C dereceden daha serin olmalı ya da mutlaka esintili olmalı.

Su fısfıslamanın püf noktaları

Olur olmaz zamanlarda orkidelere su fısfıslamanın pek faydası yok. Herkes öğle civarı sıcak saatlerde orkide yapraklarına su fısfıslamanın faydalı olacağını sanır. Oysa tam tersi, yukarda anlattığım gibi serin saatlerde “keskin esintilerin olması şartıyla” su fısfıslamak orkidelere can verir. Yaşam aktivitesine kuvvetli bir dinamizm kazandırır. Her yerine sul fısfıslayın (ortam esintili değilse ıslaklık hastalık yapar dikkatli olun). Sıcak gündüz saatlerinde ise su fısfıslamak değil, sadece havanın yeterince nemli olması önemlidir. Bir de sıcak yaz günlerinde özellikle akşama doğru başlayarak, gündüz biriken ısının bünyeden gitmesi için su fısfıslamaya başlayın. Gece hava 23C dereceden daha sıcak ise fısfıslama suyunun 18C derece gibi serin olması iyi olur.

Phalaenopsislere uygun sıcaklık ve hava nemliliği

Fazla sıcağı sevmezler. En fazla 32C. Fazla serini de sevmezler. Ortamın ısısının 15C dereceden aşağı düşmemesi gerekir. Eğer düşüyorsa pek sulamamalısınız. Sıcaklık fazla oluyorsa hava nemliliğinin de artması gerekir. 25C derece sıcaklıkta hava nemliliği %40 altına düşmemeli. Bu dereceden yukarı çıktıkça hava nemliliğinin de daha fazla olması gerekir. Havası fazla kuru olan ya da yazın 32C derece üstü aşırı sıcak olabilen memleketlerde yaşıyorsanız » hava nemlendirme sayfasına bakarak gerekeni yapmalısınız.

Kış soğuklarına dayanıklılıklarına gelince: Yaz sonundan başlayarak yavaş yavaş alışmış olmaları şartıyla kış soğuklarında sıfır dereceye kadar zarar görmezler. Belki uzun sürmemek şartıyla -2C derece soğuğa dayanabilirler. Ama zamanla alışmış olmaları önemlidir. Ev havalandırmalarında dışarsı sıfırın altında soğuk olsa bile orkidelere zararı olmaz. Nasılsa o kadar soğukta pencereleri saatlerce açık tutmayacaksınız. Dikkat etmeniz gereken şey 24 saatlik gün içinde çoğunluk saatlerde sıcaklığın 15C dereceden aşağı fazla düşmemesi.

Sulama

Su en az iki gün dinlendirilmiş, tortusu dibe çökmüş musluk suyu olacak. Musluk suyu kullanmalısınız çünkü bitkilerin büyük ihtiyaç duyduğu ve orkide toprağı diye kullanılan çam kabuklarında ve özel bitki besinlerinde hiç olmayan kalsiyum‘u içerir. Her bitki gibi orkideler de kalsiyumsuz yaşayamaz.

Ne zaman sulamak gerekir? Çam kabuklarını (en üsttekiler değil, bir iki santim alttakiler) tutup hafifçe sıkın. Elinize hiç yaşlık gelmiyorsa sulama zamanı gelmiştir. Sulamayı sabah saatlerinde, ortam sıcaklığından daha soğuk olmayan su ile yapın. Üstten dökerek sulayacaksınız. Suyun miktarı, saksı içindeki çam kabuklarını ve kökleri iyice yıkayacak miktarda olmalı. Her sulamada en az 1 litre su kullanın. Saksı altındaki tabakta su kesinlikle beklememeli. Sulamayı lavaboda yapın. Su iyice süzüldükten sonra orkidelerinizi yerlerine geri götürün.

Aşağıda anlattığım besinli sulamada ise bu kadar fazla miktar gerekmiyor. Saksı içindeki tüm köklere ulaşabilmesi yeterli.

Kışın soğuk mekanlarda farklı sulama: Soğuk mevsimlerde eviniz de soğuk oluyorsa neredeyse hiç sulamamalısınız diyebilirim. Çünkü kökler soğukta ıslak ortamda günlerce kalırsa çürür. Phalaenopsis orkideleri succulent özellikli olduklarından dolayı soğukta susuzluğa iyi dayanırlar. Sulamak yerine zaman zaman yapraklarına ve dış köklerine su fısfıslayın. Saksı içeriği (çam kabukları) iyice kuruduğunda alt deliklerden su çıkacak kadar ve bütün köklere su ulaşacak kadar az miktarda su ile sulayın. Çam kabukları suya fazla doymamalı. Kışın soğuk olan mekânlarda bunlara dikkat edin.

Bitki besini verme

Ev süs bitkileri için hazırlanmış sıvı bitki besinlerinden genel amaçlı olanları orkidelere de tam uygundur. Ya da özel orkide besini alın. Bu tip besinleri yılın her zamanında sulama suyuna, her üç ya da dört sulamada bir defa karıştırın. Besin şişesi üzerinde yazılı olan “her sulamada verin” tavsiyesine aldırmayın. Phalaenopsis orkideleri besinleri bünyesinde, kalın köklerinde biriktirip dengeli kullanmada ve havadaki tozlardan bile besinini alabilmede büyük ustadır (zaten yapraklardan da beslemek lazım). Hatta musluk suyundan bile başta kalsiyum olmak üzere ihtiyacı olan elementleri almayı iyi becerir.

Yılın her zamanında, her üç sulamada bir defa bitki besini karıştırdığınız su ile sulayın. Şu iki zamanda farklı olacak:

1— Çiçek sapı ilk belirdiğinde dozajı üç misli azaltın böyle devam edin. Tomurcuklar büyüyüp çiçekler açtığı zaman hafifçe arttırın. Mesela üç misli değil iki misli azaltın. Çiçeklerin tümü açılıp bir iki hafta geçince tekrar normal dozaja dönün. Bu sırada korkmayın dozajı azaltmanın kötü bir etkisi olmaz. Ama normal devam etmenin belki henüz çok körpe olan yeni çıkan köklere ve çiçek sapına ve çiçek tomurcuklarına zararı olabilir. Phalaenopsis orkideleri bünyedeki eski birikimlerle hareket ediyor. Bu yıl yeni uzayan kalın kökler aylarca besin ve enerji depolayıp gelecek yılki yeni kök oluşumuna ve yeni çiçeklere harcayacaktır. Dolayısıyla kökleri sağlıklı tutabilmeniz çok önemlidir.

2- Yazın çok sıcak haftalarda bütün bünye tam bir uyku haline geçer. Bitki besini vermeniz boşa gidecek, ziyan olacaktır. Hiç vermeyin. Bu dönemde yapraktan beslemeye bile gerek yok. Fakat türüne göre ya da bölgenizin gece serinliğine göre eğer gelişim devam ediyorsa bitki besini vermeye devam edin.

Bu arada, Phalaenopsisler yapraktan beslemeye en elverişli bitkilerdendir. Ayrıntılı bilgi için » yapraktan besleme sayfasını okuyabilirsiniz.

Phalaenopsis toprağı

Çam ağacı kabuklarından ve dallarından hazırlanmış, özel işlemlerden geçirilmiş kırpıntılardır. Tanelerin büyüklükleri ortalama fındık kadar olur. Özelliği suyu sünger gibi emebilmesi ve kolayca buharlaştırarak kaybetmesidir. Gerekli orkide toprağına çam kabukları dense de kabuk gibi görünmez. Şimdi piyasada orkide toprağı diye satılan yerli mamuller gerçekten ağacın dış kabuklarıdır ve hiç de gereken özellikte değildir. Yerli mamüller düzelmedikçe ithal markaları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bu şekilde, ne kadar iyi kalite olursa olsun sırf çam kabukları kullanmak ancak sürekli yoğun esinti sağlanan orkide seralarında ya da dış mekânlarda yararlıdır. Normal ev / ofis ortamlarında çabuk kurumaz. Bir de saksıda sıkışık olunca (ki öyle gerekiyor) kökler havasız ortamda kalıp devamlı havasızlık ve ıslaklık sonucu çürürler. Böyle bir problemle karşılaşmamak için orkidenizi yeni aldığınızda ilk 15 gün hiç sulamadan ve elinizden geldiğince sık esinti sağlayarak bekletin ki yeni ortama biraz olsun adapte olabilsin. Toprak kurursa yine sulamayın. Geceleri esinti sağlayarak orkidenin üzerine bol bol su fısfıslayın. 15 gün dolunca sökün. Çam kabuklarına ponza taşı ve leonardit karıştırın (5 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü leonardit… Leonardit bulamazsanız linyit kömürü parçacıkları da olur. O da yoksa karışım 3 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı gibi yapılmalı). Sonra yeniden dikin (nasıl söküp dikeceksiniz, aşağı kısımda bilgi var). Böylece kökler çok sağlıklı mükemmel bir ortam kazanmış olur. Sıkıştırma yüzünden havasız kalma problemi oluşmaz.

Toprak değiştirme şekli, sıklığı ve saksı

Phalaenopsis orkideleri için tam şeffaf saksı kullanılır (köklerin bir kısmının şiddetli ışık görmesi gerektiği için). Aslında şeffaf saksı pek önemli değil. Çünkü ortam sağlıklı ise kalın dış kökler uzatır ve bunları saksıda zapt edemezsiniz. Önemli olan da budur. Daha önemlisi saksı altında kesinlikle fındık kadar genişlikte 4-5 tane delik olmalı. Eğer yoksa ateşte kızdırdığınız tornavida vb bir şeyle delikler açın.Saksı büyüklüğü ise köklerin çok zor sığacağı kadar olmalı. Orkidem çok köklendi daha büyük saksı gerekiyor diye düşünmemelisiniz. Hem saçaksız kalın kökler saksı dışında kalmak zorunda.

Her iki yılda bir defa toprak değiştirmeniz tavsiye edilir. Toprak değiştirme zamanı önemli değil. Sadece çiçeklenmek üzere tomurcuklanmışsa o dönemde toprak değiştirmeyin yoksa tomurcuklar dökülebilir. Bir de eğer kışın bulunduğu yer devamlı fazla serin oluyorsa kışın yapmayın.

Toprak değiştirirken önce yeni orkide toprağı (çam kabukları) alın. Bir saat kadar suda bekletin iyice su emsin. Suyunu süzün, geniş bir tepsiye yayın bir iki gün şidddetli ıslaklık azalıncaya kadar çok esintili bir yerde bekletin. 1/3 oranında iri taneli ponza taşı ile karıştırın.

Orkidenizi sökün. Su dolu kovaya birkaç defa batırıp çıkararak eski toprağından arındırın. Çürümüş kurumuş kökleri diplerinden kesin. Fazla kök varsa en sağlıksızları kesebilirsiniz bir sakıncası yok. Sonra önce orkideyi saksıya yerleştirin. Toprağı kök aralarından yavaş yavaş yerleştirin. Köklerin bir kısmı saksı iç çeperlerine yapışmış olsun ki ışık alabilsinler. Taneleri kökler arasında parmaklarınızla iterek biraz sıkıştırın ki orkide dik ve düzgün durabilsin. Fazla gevşek yaparsanız  yana yatar. Toprağı kökler arasına yerleştirme bitince güzelce sulayın.

Her hafta orkidenizin yönünü değiştirirseniz estetik görünümü bozulmaz. Özellikle de yeni çiçek sapı çıkarırken buna çok dikkat ederseniz sap dümdüz yukarı yükselebilir. Pencere yönüne eğik uzamaz.

Dinlendirme

Phalaenopsis orkideleri normal ev, ofis şartlarında sıcak yaz aylarında dinlenmek isterler (20 haziran – 20 ağustos arası gibi). Dinlenmesi demek gelişimin tamamen durması, uyku dönemine girmesi demektir. Bu süreçte bütün bünyede dağınık olan besin ve enerji kısmen merkeze çekilir. En eski yapraklar ve en eski kökler yavaş yavaş güçsüz kalıp kururlar. Sonraki canlı ve güçlü yeni gelişimler için çok faydalıdır. Sonbahar serinleri başladığında orkideniz hızla yenilenir ve güzelce tomurcuklanır.

Dinlenmeye girmesi kışın da olabiliyor. Sebep ortam şartlarının hiç uygun olmamasıdır. Genellikle havasız ve sıcak odalarda olur (ya da fazla soğuk odalarda). Sulamayı azaltıp sabırla bekleyeceksiniz. Bahar gelip ısıtıcı kullanmaya son verdiğiniz ve pencereleri sık sık açık tutacağınız zaman canlanır.

Yazın odayı klima ile serinletmek, kışın orkideyi fazla sıcakta tutmayıp havasız da bırakmamak sonucu bütün yıl aktif gelişim halinde tutarsanız bir süre sonra ani bir çöküş başlayabilir. Veya çiçek kalitesi çok düşük olur. Yılda bir defa en az 8 hafta dinlenmeye çekilebilmesi büyük önem taşır. 12 hafta ideal süredir. 20 haftadan fazla sürmemeli. Yılda iki ayrı zamanda hem yaz ortası hem kış ortası) dinlenmeye çekilmesi bünyeyi fazla güçsüz bırakabilir. Buna izin vermeyin ama mümkün de değildir. Zira kışın sıcak ve havasız, yazın ise aşırı sıcak olan odalarda yılda iki defa dinlenmeye geçecektir. Bu ise zararlı olur. Yani, aktif gelişimin “kesintisiz olarak” 8 veya 9 ay devam etmesi lazım. Bu süre içinde bünye çok iyi güç toplar ve dinlenme sürecinde ise güç merkeze çekilir. Sonraki gelişim döneminde bomba gibi sağlıklı ve hızlı gelişim başlar.

Phalaenopsis orkidelerinde görülen problemler

Bazı problemler yanlış bakım sonucudur. Bazı problemlerse aslında problem değildir. Normal gelişim sürecinin kapsamındaki değişimlerdir. Aşağıda bunları okuyarak neyin ne olduğunu öğrenmelisiniz. Orkidelerinize yanlış muamele yapmayın.

Yaprak sararması

Yeni bir yaprak gelişirken en eski yaprak sararır, bozulur. Bu normaldir. Üstünde tam olgunlaşmış en az iki sağlıklı yaprak kaldıkça ve kökler de çok sağlıklıysa daha fazla yaprak sararmasını ciddiye almayın. Bakımını gerektiği gibi yapmaya devam edin. Tek yaprak kalacak kadar yapraklarda bozulmalar oluyorsa normal değil. Ya besin vermiyorsunuz, ya fazla besin veriyorsunuz ya da başka hatalarınız vardır. Yukardaki tüm bakım bilgilerini dikkate almalısınız.

Çiçeklerin erken solmaları, tomurcukların dökülmeleri

Eve yeni getirilen orkidelerde çoğu zaman görülen bir sorundur. Bu sayfada yazdıklarımı elinizden geldiğince yerine getirmeniz gerekiyor. Daha sonraki çiçeklerde bu sorun görünmeyecektir. Eğer yeni tomurcuklar sizin evinizde ortaya çıkıp sonra dökülüyorsa ya da çiçekler bir iki haftadan fazla dayanmıyorsa bunun sebebi ya odanın fazla soğuk olması ya da hem sıcak hem havasız olmasıdır. Serin mekânlarda gereğinden fazla sıklıkta sulamak ve ortamdan çok daha soğuk su ile sulamak da bu problemlere sebep olabiliyor.

Diğer sebep bitki bitleridir. Orkideniz ne kadar sağlıklı olursa olsun hiç üşenmeyin büyütüçle tomurcukları dikkatle inceleyin. Bit, parazit varsa ilaçlamayın çünkü bitki bitleri için olan özel ilaçlar her ne kadar yapraklara, taptaze filizlere zarar vermeseler bile çiçek tomurcuklarına zarar verirler. Islak bir bezle bitleri silerek alın.

Bitlenmeler

Şöyle bir bakmayla fark edemeyebilirsiniz ama görülmesi zor çeşitten bitlerin zararları kolay görünen bitlerin zararlarından çok daha yıkıcı olacaktır. Onun için haftada bir defa bütüteçle dikkatli incelemelerde bulunmalısınız. Bit gördüğünüzde derhal ilaçlamalısınız. İlaç şart değil. Güzelce silerek de bitleri yok edebilirsiniz.

Bitler orkidelere her yönden zararlı. Hem çeşitli mantarların, virüslerin ve bakterilerin yapraklarda hastalık oluşturmasını sağlıyorlar hem kendileri zarar veriyor. Ya bitlere karşı uygun bir ilaç bulup ilaçlamalı ya da her zaman ıslak bezle güzelce silip bitlenme sorunlarının önüne geçmelisiniz.

Yapışkan kesif sıvı salgılama

Eğer hiç bitlenme olmadığından eminseniz Phalaenopsislerin yapışkan damlalar çıkarması sağlığının ve gelişim aktivitelerinin mükemmel olduğunu gösterir. Yani en iyi şekilde bakımını yapabiliyorsunuz anlamına gelir. Fakat bitler de aynı şeye sebep olabiliyor. Yapışkan sıvı ister sağlıklılık eseri olsun ister bitlenme eseri olsun her iki durumda da ıslak bezle hemen silmelisiniz.  Yoksa orkideniz fena halde hastalıklanıp ölür. Orkidenin şekerli öz suyu yaprakların üstünde kurursa bazı mantarlar ve bakteriler üstünde çoğalırlar, yaprağı çürütürler. Hele yeri pek esintili değilse o yapışkanlı damlalar yüzünden hastalık peyda olacağı kesindir.

Yapraklarda delinmeler, yer yer çürük nokta delikler olması

Bu tip bozuklukların sebepleri kesin bir şey olmayabilir, çok sey olabilir. Yaprak bitleri, esintisiz ortamda yapraklarda su damlacıklarının beklemesi, direkt güneş, 15C dereceden soğuk ve kuru hava cereyanı, 28C derecen yüksek kuru hava cereyanı vb nedenlerden dolayı yapraklarda kısmi bozukluklar, çürümeler başgösterebiliyor. Ayrıca 25C dereceden itibaren daha sıcak havada yaprakların ıslak olması ya da 15C dereceden daha soğukta yaprakların ıslak olması.. Sulama suyunun klorlu olması. Evet, sulama suyundaki klorun fazlası yaprakları dar ve uzun olan birçok bitki türlerinin yapraklarında hasar oluşturur. Sulama suyu kabın ağzı açık olmak şartıyla en az 24 saat dinlendirilirse kloru uçar gider. Diğer sebepler gerekmediği halde sulayıp durmak.. Sulama gerektiği halde uzun süre susuz bırakmak.. Yanlış ortam yüzünden köklerin işlevini yitirmiş olması.. Çok serin olan sürenin çok uzun sürmesiyle beraber bu süre içinde köklerin çok fazla ıslakta olması köklerde gözle belli olmayan hahasarlara yol açarken ilk zarar yapraklarda bozulma şekilnde ortaya çıkar. Son olarak da bitki besini vermemeyi, orkidenin son derece güçsüz kalmış olmasını sayabiliriz.

En iyi bakıma rağmen gelişememe

Mutlaka bir hatanız vardır. Yanlış sulama başta gelir. Ben ne dersem diyeyim sulamayı başkalarından duyduğu şekilde yapanlar var (alt tabaktan su emdirme ya da haftada bir üstüne küçük bir parça buz koyma gibi). Bir süre her şey yolunda görünür ama sonra ani bir çöküş başlar. Bu tip sulamalarda çam kabukları ve kökler hiç yıkanamaz. Saksı içinde kökler arasında tabaka tabaka tuz, kireç, bakteri ölü kalıntıları  vesaire birikimi olur. Birkaç ay sonra bu birikimler orkideye feci zararlar vermeye başlarlar. Her şeyin daha sağlıklı olabilmesi için yukarda toprak kısmında anlattığım gibi özel orkide toprağına 1/4 oranında iri taneli ponza taşı karıştırmalı ve en geç iki yılda bir defa bu toprağı yenilemelisiniz. Ponza taşlarını tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Sulamayı da kesinlikle yukarda sulama kısmında anlattığım gibi yapmalısınız.

Gelişime ara vermek orkidenin dinlenme ihtiyacından da kaynaklanabilir. Yılda bir defa mutlaka dinlendirmelisiniz. Yukardaki tüm bilgileri okuyarak Phalaenopsis orkide bakımı inceliklerini tüm ayrıntılarıyla öğrenmek zorundasınız.

Phalaenopsis orkidelerinin üretilmesi, çoğaltma yöntemleri

Ticari seri üretim doku kültürü yöntemiyle laboratuarlarda yapılır. Eskiden tohumla, keikilerle ve tepesinin köreltilmesiyle yandan yeni filiz verdirmeyle filan yapılırdı. Bundan dolayı da eskiden orkideler çok pahalıydı. Şimdi doku kültürü sayesinde bir anda binlercesi birden üretilmeye başlanıyor. Birkaç ayda (ortalama bir yılda) orkideler satışa hazır hale geliyor.

Tohumdan Phalaenopsis üretimi çok zordur. Tohumlar doğada sadece bazı mantar türü mikroorganizmaların yardımıyla çimlenebiliyor. İnsanlar tohumları çimlendirmek için aynı şartları sağlar. Fakat mini orkide fideciklerinin büyütülmesi daha da zor bir iş. Bu yöntem benzersiz hibritler oluşturmak içindir.

Evlerde nasıl çoğaltabiliriz?

Burada iki farklı yöntem anlatıyorum. Biri hiç yaygın olmayan, pek bilinmeyen, orkideleri hiç tanımayan bilgisiz kişilerin orkide çiçek dalının kökleneceğini sanarak tesadüfen keşfettikleri ilginç bir yol (suda keiki oluşturma). Diğeri ise bütün dünyada yaygın olan ve çok başvurulan bir yöntem (orkide üstünde keiki oluşturma).

1- Suda keiki oluşturma

Phalaenopsis çiçek sapı dipten kesilip alınacak ve köklendirmeye çalışılıyor gibi suda bekletilecek (vazoluk satılan Phalaenopsis orkide çiçekleri solunca çöpe atılır -onların saplarından deneyebilirsiniz). Suda bekletirken yeri çok aydınlık olmalı ama hiç güneş almamalı. Esinti ise kesin şart. Haftada bir defa suyu değiştirin. Üç hafta geçince her su değiştirmede değil, iki değiştirmede bir, suya sadece 1 damla bitki besini damlatın. Dal üstünde mini fide (keiki) oluşur. Yeterince büyümesi ve köklenmesi için aylarca beklemek gerekiyor. Köklenmenin kolay olabilmesi için aşağıdaki keikilerin köklendirilmesi kısmını okuyun.

2- Orkide üstünde keiki oluşturma

Evlerde yapabileceğimiz en basit Phalaenopsis çoğaltma yolu çiçek saplarında keiki oluşmasını sağlamaktır. Bunun için yukarda  çiçeklenmesi için gerekenleri okuyun. Bir farkla aynı şeyleri yapacaksınız. Tek fark şu: Orkide şiddetli aydınlıkta kalmayacak ve hiç güneş almayacak. Yeri loş da olmamalı. Yeterince aydınlık olmalı ama fazla şidddetli aydınlık olmamalı. İşte bu sayede çiçek tomurcukları yerine mini fideler (keikiler) oluşur. Dal üstünde yeterince köklendiklerinde kesip saksılara dikin. Gerçi her zaman kolayca köklenmiyorlar. Yeterince köklenme iki yılı bulabilir. Çabuklaştırmak için aşağıdaki paragrafı okuyun.

Keikilerin köklendirilmesi

Çiçek saplarında fide (keiki) oluşsa bile bunlar yoğun nemli esinti eksikliği yüzünden pek köklenemezler. Köklenmedikçe de kesip anadan ayırmamalısınız. Köklenmeleri için birşeyler yapmak gerekir. Havayı iyi geçirebilen seyrek dokulu bir bez parçasını keikilerin kökleneceği yere dolayın. Günün serin saaatlerinde uzun süre esinti, rüzgar almasını sağlayarak o saatlerde bezin de hafif ıslak olmasını sağlayın. Acele etmeyin. Araya yaz sıcakları girerse kökleri geliştirmek için yaz sonunu bekleyin. Yaz boyunca yine esintisi bol saatlerde keikilerin dibine ıslak bez sarılı olmalı.

Keikilerin saksılara dikilmeleri

Kökler en az 8cm uzadıktan sonra daldan keserek saksılara dikin, sulayın. Yapraklarda belirgin bir pörsüme yoksa tamamdır. Yine serin saatlerde bol bol esinti sağlayın, serin esinti varken yapraklara su fısfıslayın. 15 gün buna çok dikkat ederseniz keikilerin tutması kesinleşir.

Eğer ilk diktiğinizde yapraklarda farkedilir bir pörsüme oluyorsa üstüne şeffaf bir kapak geçirin ya da ışığı iyi geçiren bir poşete koyup hava alamayacağı şekilde kapatın. Gece serininden sabaha kadar açıkta, esintili yerde tutun, yapraklara ara sıra su püskürtün -sadece gündüz sıcak saatlerde kapalı dursun. Muhtemelen bir hafta bu gündüz kapalı tutma uygulaması yeterli olur. Hava fazlaca kuru ise veya fazla sıcak oluyorsa açıkta esintide tutmayı gece veya sabah erken vakitte, günde sadece 1 saat yapın.

Kategori: Türler Tarih: 12 February 2009

Etiketler: |

'Phalaenopsis' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kayra says:

  Orkidem büyümüyor, yaprakları sağlığını kaybetti. Baktım kökler gitmiş. Ne yapabilirim?
  ***
  Ortamın havadarlığını, esintiyi arttırıp toprak iyice kuruyana kadar sulamayın (daha sonra yukarda tarif ettiğim şekilde sulamaya devam edin). Sıcaklık 16C – 20C civarlarında olduğu saatlerde ortam esintili olması şartıyla üstüne su fısfıslayın. Kuruduğu zaman tekrarlayın. Böyle devam ettiğiniz takdirde orkideniz sağlıklı bir şekilde köklenip gelişime devam edecektir.

 2. Filiz Ekinek says:

  Orkide toprağı nerede bulabilirim?
  ***
  Büyük alışveriş merkezlerinin ve yapımarketlerin süs bitkileri satışı yapıldığı bölümlerinde bulunuyor. Çeşitli süs bitkileri satışı yapan fidanlıklarda da olması gerekir.

 3. Özen says:

  Orkidemin çiçekleri soldu döküldü. Sap kaldı. O saptan bir daha çiçek açar mı yoksa kesmeli miyim? Orkidemin tekrar çiçek açmasını nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Yukardaki bilgilerde bu konu detaylı olarak anlatıldı.

 4. Alpay Fatih says:

  Orkide tohumu aldım. Nasıl ekip büyüteceğime dair bilgi verir misiniz?
  ***
  Çok farklı bir orkide türü olsa gerek. Türün adını verirseniz yardımcı olabilirim. Phalaenopsis türünü tohumdan yetiştirmek son derece zor bir iş. Bu yüzde tohumları satılmıyor. Dediğim gibi siz bana o türün adını bildirin.

 5. Asude says:

  Minyatür orkide bakımı hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Üzerindeki bakım bilgi kartında 15-20 derece yazıyor. Bu sıcaklık bir orkide için düşük değil mi? Ayrıca suyunu normal orkidede olduğu gibi (su dolu kabın içine daldırma tekniğiyle) vermememiz gerektiği belirtilmiş. Bu nadide çiçeğin yaşamasını ve tomurcuklarını açmasını çok istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Bizde minyatür diye satılanlar Phalaenopsis orkidelerinin küçük yapılı çeşitleri. Cüce demek daha doğru. Çünkü minyatür orkideler çok farklı orkidelerdir ve gerçekten çok küçük yapılıdırlar. Ortalama 10cm kadar olurlar ve çiçekleri de çok küçüktür. Cüce Palaenopsislerin bakımını bu sayfadaki bilgilere göre yapın. O kadar serin hava aktif gelişim ve yeniden tomurcuklanma için önemli. Yılda bir iki defa, ilkbaharda ve sonbaharda serinde tutmaya, serin esintileri bol bol almasına gayret edin. Böylece yeniden çiçek açmaya koyulurlar. Yanlış denmese bile eksik bilgi vermişler.

 6. Duygu says:

  Orkide çiceğim aynı sapta iki filiz verdi. Bir tanesi artık çiçek acacak seviyede. öteki filizi daha yaprak cıkarıyor. Birkaç yere danıştım bazıları koparıp başka saksıya ekmemi söyledi. Bazıları da bırak o şekilde kalsın dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Çiçek açtığı sapı üstünde yeni fide oluşursa tabi biraz olgunlaşınca yeterince köklenince ayırıp başka saksıya ekeceksiniz. Fideler önce yeterince köklenmeli. Bunun için günün serin saatlerinde esintiyi arttırıp orkidenin her yerine su fısfıslayın.

 7. Samire says:

  Orkide çiçeğimin iki yapragin uç kisimlarinda hafif kabarciklar var, dokundugumda yapragin alt kismindan şireli gibi yapışkan. Çiçeğimi kaybetmekten çok korkuyorum ne yapmam lazım?
  ***
  Kabarcık varsa bu bir parazitten kaynaklanıyor. Pamuğu alkole batırın ve hastalıklı yeri bununla silin. Ertesi gün tekrarlayın, sonra iki gün ara ile sonra üç gün ara ile tekrarlayın. Ta ki hastalık kaybolana kadar.

 8. Samire says:

  Yaprağının ikisi buruşmuş biri hafif çürük. Bir gun evde olmadim çiçeğimi bu hale koydular. Yaprağın çürük kısmını keseyim mi?
  ***
  Gerçekten çürük ise o yaprağın tamamı en dipten temiz bir jiletle kesilir, sonra kesik yere kükürt tozu veya tarçın tozu sürülür. Ayrıca bitki son derece havadar, esintili bir yerde olmalıdır. Kökler de çürümüş olabilir. orkideler havasızlıktan ve çok sulamadan dolayı bozuluyor.

 9. Asiye Kalaman says:

  Benim 2 tane orkidem var geçen sene çiçek açan dalları kurudu ve ben de dibinden kestim. Neredeyse 1 yıl oldu çiçek açtığı falan yok. Yaprakları çok sağlıklı çoğalıyorlar. Geçenlerde dikkatimi çekense ikisinde de dörder tane dal çıkıyor acaba bunlar çiçek açan dallardan mı yoksa kök dalları mı?
  ***
  Bir defasında 4 tane çiçek sapı çıkaracağını sanmam. Muhtemelen onlar bildiğimiz köktür. Toprak dışında da kök geliştirir. Resim gönderseniz daha iyi anlayabilirim. En aşağıdaki iletişim linkinden bana mail ile orkidenizin resmini gönderebilirsiniz. Çiçek açabilmesi yılın serin mevsimlerinde bol bol serin esintiler alabilmesiyle mümkündür. Gerçi yaz henüz gelmedi. Eğer sıcakların başlamadığı bir şehirde yaşıyorsanız serin esintiler sonucu tomurcuk çıkarıyor da olabilir.

 10. Ayşe Çınar says:

  Orkidemize saksi tabağından su veriyoruz doğru bir işlem midir? Böcekler var gözle görülmeyecek kadar küçük ve hızlı hareket ediyor bir ilaç almam gerekir mi?
  ***
  Yanlış yapıyorsunuz. Orkide öyle sulanmaz. Saksı içeriğindeki taneler dış yüzey ıslaklığını kaybettiği zaman ama nemliliği fazla kurumadan önce “üstten” çok bolca sulayacaksınız. Dipten çıkan su akıp gitmeli. Orkideler genelde lavaboya götürülüp sulanır. sulamalarda köklerin ve saksı içeriği maddelerin iyice yıkanması şart. Asla su dolu tabakta beklememeli. Toprak bitleri zararsızdır ilaçlamaya gerek yok.

 11. Pınar says:

  Yapraklar sarardı, çiçekler döküldü
  Benim iki orkidem var. Bir tanesi çiçek açtı, ancak diğeri tam çiçeklenmişti ki önce bir yaprağı sarardı ve çürüdü veya kurudu. Üç hafta sonra ikinci yaprak da aynı şekilde sarardı. Şimdi henüz tam açılmamış çiçekler de büzülüp küçüldüler. İki çiçek daldan düştü. Haftada bir sulama yapıyorum. Orkidelerim güneş gören aydınlık bir yerde duruyorlar. Neden bu duruma gelmiş olabilirler?
  ***
  Güneş gören aydınlık yerde bulunuyor demişsiniz. Direkt güneş mevsime göre büyük zarar verebilir. Sulama yanlış, besin de vermiyorsunuz sanıyorum. Herhalde yeri esintisizdir. Yazımı dikkatle okuyarak gerektiği gibi bakımını yapmalısınız.

 12. Özlem Eroğlu says:

  İki yıldır baktığım bir orkidem var çok da güzel çiçek veriyor. Ancak dün farkettim ki en altaki yapraklarından biri sararmaya başlamış. Bu durumda ne yapmalıyım? Sararmış yaprağı kesmeli miyim? Peki nasıl kesmeliyim?
  ***
  En eski yaprakların sararması normal. Hatta her bir yeni yaprak çıktığında en eski yaprağın sararıp bozulması gerekiyor. Besin verdiğinizi sanıyorum. İyi bakıyor olmalısınız. Sararan yapraklara hiç el sürmeyin, kendiliğinden kupkuru olsun. Eğer kurumadan çürümeye başlarsa hemen dipten kesin.

 13. Hüdai says:

  Dibi deliksiz saksıda orkidenin suda kalan kökleri çürümüş. Şu an orkidemde iki çiçek kaldı digerleri döküldü. Dışarda kalan kökleri kuru görünüyor. Suyun içinde kalmasından dolayı alttaki köklerde çürümüş görünüyordu. Çürümüş köklerden arındırmak için ve orkidemi kaybetmemek için çiçekçiye mi götürsem? Yapraklarda sorun yok dört büyük iki de küçük yaprak var.
  ***
  Telaşlanmayın okideler dayanıklıdır. Buradaki bakım bilgilerine göre hareket ederseniz birkaç haftada sağlığına kavuşur. Çiçekçiler bir şey bilmez sadece satış yapmayı bilir. Hem iyileştirebilseler bile siz yine yanlış bakım yaparsınız orkideyi yine hasta edersiniz. Bir daha aynı hataları yapmamak için siz kendiniz iyileştirin. Dibi deliksiz saksılarda orkideler ancak ölür gider.

 14. Fahri K.solak says:

  Orkidem keikiyi gövdesinden verdi. Çiçek sapından mı vermesi gerekiyor? Gövdeden verince nasıl ayıracağım?
  ***
  Kökten gelişen yavru orkideyi ayırmasanız daha iyi olur. Daha zengin görünür daha çok çiçek açar. ayırmak çok riskli. İkisi de ölebilir.

 15. İrem says:

  Kökleri yukarı doğru uzamaya başladı. Uçları açık yeşil. Bu olabilecek bir durum mu? Delikli plastik saksıda hava kabarcıkları var. Yanlarından da mı delik açmalıyım?
  ***
  Evet, gayet normaldir. Hem bu şekilde gelişiyorsa yerini çok sevmiştir. Plastik saksıda hava kabarcıkları var demişsiniz. Hava kabarcıkları suda olur. Herhalde hava boşlukları demek istediniz. Orkide kökleri havalı ortam ister. Bu yüzden saksılarda toprak yerine çam kabukları kullanılıyor ki arada hava boşlukları olsun da kökler havasız kalmasın. Saksıda delikler açmaya gelince: Sizinki yerini çok sevmiş. Delikler açmanız iyi olur. Fakat bulunduğu yerin havası çok kuru olup dışarı yönlenen kökler uzayamıyor veya tekrar içeri yönleniyorsa bu durumda yanlardan delik açmamak daha iyi.

 16. İsimsiz says:

  Saksının içinde kalan çürümüş köklerin yanısıra bitkinin üst tarafında da kurumuş kökleri var. bunlardan arındırmak için o kökleri tutup çektiğimde içinden incecik tel gibi bir ip sarkıyor. kökleri çıkartıp tüm çürümüş kökleri kesmeli miyim? yoksa elimle tutup çekiyim bu ipçikler kalsın mı?
  ***
  Çürüyen kökleri dipten kesin. Çekiyorsunuz dış çürük yüzey sıyrılıyor, içerden ip gibi bir uzantı kalıyor. O uzantılarda hayat olmaz. Dipten kesip atın.

 17. Mercan says:

  Ben tam bir orkide meraklisiyim 16 tane orkide bakiyorum gecenlerde arkasimdan aldigim ölmek üzere olan bir orkidem var. kökleri tamamen cürümüs. yapraklari saglam ve yaninda yavrusu var. ben onun cürüyen köklerini kestim yeni kökler nasil cikartabilirim?
  ***
  Köklenmesi için gereken şeyi yukardaki açıklamalardan okuyabilirsiniz. Orkideler havasız ortamları sevmez, esinti ister. Esinti ve nemli hava her halükarda çok önemli bunu unutmayın.

 18. Hüdai says:

  Ne zaman çiçek açacak? Orkidemi sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda suluyor ve bakımını yapıyorum. Ortadan cıkan yaprak büyüdü ve şu an digerleriyle aynı boyda oldu. Bu süre zarfında yedi yaprağimiz var. Renkleri de canlı yeşil. Bizim merak ettiğimiz: Ne zaman çiçek açar?
  ***
  Özellikle yılın bu serin zamanlarında bol bol serin esintiler alabilirse canlanır ve yeni köklerle birlikte yeni çiçek sapı çıkarır. Siz günün çoğu zamanında serin esintiler alabilmesini sağlayın. Tam mevsimi.

 19. Arife says:

  Çiçeklerde lekeler oluşuyor.

  Benim de beyaz renkte bir orkidem var. Çiçegimin saksının üzerine bir saksi daha geçirmiştim ve saksının deliği yoktu. Bu nedenle çicege su verdigimde sular saksının dibinde birikmiş. Orkidemin çiceklerinde cansizlik hissetmeye başlayınca netten araştirayım dedım ve saksi probleminden oldugunu anladim. Bir de ben orkideye iyi gelir diye direkt güneşe koyuyordum. Bu zarar vermiş olabilir mi? Beyaz çiceklerinin üzerinde böcek yemiş gibi lekeler oluşuyor. Neden oluşur bu lekeler acaba? Çicekleri neden tam saglıklı duramıyor?
  ***
  Evet, başlıca sebep dibi delik olmayan saksılar. Çiçeklerdeki lekelerde de o hatanın büyük payı var. Yaz boyunca yakıcı direkt güneş dezarar verir. Kış aylarında güneşin zararı olmaz. Şubat sonuna kadar güneşi filtreleme gerekmez.

 20. Eda says:

  Bu sefer çiçek açmadı.

  Bana geçen sene ekim ayında 2 dallı beyaz orkide hediye geldi. ilk başta çiçekleri döküldü ve ondan sonra toprağını değiştirdim. Yeniden çiçek açtı tekrar döküldü ve toprağı yeniledim. Ama bu sefer açmadı. Uzun zamandır bakıyorum. Bu sefer ana dallardan yeşil yapraklar çıkmaya başladı. Onları ayırmalı mıyım?
  ***
  Yukardaki açıklamalarda bu konularda ayrıntılı bilgiler var. Bugünlerde yeni çiçek sapı çıkarması gerekirdi. Çıkarmadıysa ya koyu gölgede olması yüzünden ya da sonbaharda serin esintilerden mahrum etmeniz yüzündendir. Bitki besini vermiyorsanız o da sebeplerden biri.

 21. Nilgün says:

  Oldukça sağlıklı bir orkidem var ve resminizdekl gibi de fidesi oldu. Ne yapabilirim diye araştırırken sitenizi buldum ve sorularıma çözüm oldunuz. Bu güzel ve bizlerin anlayacağı yalınlıkta site için ve de özellikle soru cevap bölümü için teşekkür etmek istedim. Sitenizi hemen sık kullanılanlar bölümüme ekledim. İyi çalışmalar diliyorum.

 22. Orkide Sevdalısı says:

  Çiçekler açmadan döküldü.

  Ben orkideleri çok seviyorum. Bundan 20 gün önce bir tane aldım. Özellikle tomurcuklu olanı seçtim. Çiçekler açmadan döküldü. Bugün de su verirken dikkat ettim beyaz küçük ne diyorsunuz bilmiyorum ama böcekler vardı. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Yer yadırgamasında normaldir. Yerini yadırgamaması için yukarda anlattığım olmazsa olmaz şartları sağlamanız gerekiyor.

 23. Hüdai says:

  Ana dallardan yeni dal cıkmıştı. Şimdi çiçek tomurcukları da var. Çürüyen köklerin yerine yeni köklerde çıkmış. Sormak istediğim saksıdan sarkacak gibi duruyor bu yeni kökler. Bir şey yapmam lazım mı? Bir de çiçeklerini döken dallar üstte öylece filizsiz duruyor. Yeni dal aşagıdan çıktı. Eski dallar için bir şey yapmam gerekli mi?
  ***
  Kökler, yeni çiçeklenme faaliyeti.. bunlar sağlığının iyi, ortamın çok uygun olduğu anlamına geliyor. Dışarıya uzayan kökler Phalaenopsis türünün özelliğ, normaldir. Eski dallardan filizlenmeyenler fazla uzunsa kısaltın.

 24. Fea says:

  Yapraklarda çürük gibi kararmalar ve zamanla bozulmalar..

  Üç senelik bir orkidem var. Yapraklarda çürük gibi kararmalar ve zamanla bozulmalar olmaya başlıyor. Bozulan kısmını dıkkatlıca kesınce devam etmiyor ve 6 yapragın altısınında bir ucu kimilerinde yarısına kadar kesikler var. Sizce sebebi nedir ne yapmam gerekıyor? hiç bitki besini vs kullanmadım. Sadece sulama ve havalandırma yapıyorum. Başka kımyasal vb işlem yapmıyorum.
  ***
  Üç yıldır hiç besin vermiyorsunuz. Toprağı değiştirmemişsiniz. Nasıl hayatta kalmış şaşılacak şey. Hemen toprak değiştirin, besin vermeye başlayın. Yaprakları en az haftada bir defa adamakıllı silin temizleyin. Ama öncelikle yine hemen başlayarak sık sık pencereyi açıp uzun uzun dışardan temiz rüzgar almasını sağlamalısınız. Serin saatlerde üstüne su fısfıslayın.

 25. Gülşen says:

  Saksısı deliksiz cam büyük bir saksı toprağının en altında çakıl taşları ve orda birikmiş su var. Bu çürümesine neden olur mu acaba? Saksının altındanda birikmiş sudan su çekiceğini düşünerek sık sık su vermiyorum. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Yapacağınız şey bitkiyi derhal o kaptan kurtarmak. Saksının dibini delmek mümkünse delin, ama cam ise delinmez. Aynı büyüklükte bir kabın dibine en az fındık büyüklüğünde 4 delik açarak oraya aktarın.

 26. Gülşen says:

  Kuruyan kökleri kestikten sonra kesilen yere tarcın sürülür mü ve asprin verilir mi?
  ***
  Kesilen köklere gerekmez. Aspirin kesinlikle vermeyin. Şoka uğratır, bütün yaşam fonksiyonlarını durdurur.

 27. Orkide Sevdalısı says:

  Bugün koçtaşa gidip çiçek çoşturan orkide özel besini aldım. Bakalım ne gibi faydaları olacak. Yarın başlıycam. 1 litre suya 1 kapak karıştırıp sulayın diye yazıyor. Ben 1 litre su vermiyorum ki.. suyu dediği gibi hazırlasam kalanı daha sonra versem zararı olur mu?
  ***
  Orkide sulamada en az 1 litre su gerekir. Bol bol su dökeceksiniz. Su kökleri yıkayıp geçecek, saksının altındaki deliklerden akıp gidecek. Orkide böyle sulanır. Bundan sonra en az 1 litre su ile sulamaya devam edin. Besin vermeye gelince, besinli su tüm saksı içeriğini iyice ıslatacak miktarda olmalı. Daha fazla gerekmez. Artanını başka bitkilerinize dökebilirsiniz.

 28. Sena says:

  Bugün orkide besini aldım. Birkaç gün sonra da çam kabuğu ve sphagnum yosunu alacağım. bulundugu yer gunes görüyordu fakat havasızdı. Şimdi yerini değiştirdim. Akşamları 20 dereceye ayarladım bulunduğu yeri. Gündüzleri 18 derece yapiyorum. Yeni basladığım için bir gelişme yok şimdilik. Yaprakları orta çizgisinden yarılmaya başlamış ama bunlar eski yaprakları. Yani başka arkadaşlara yazdıklarınız gibi sorun yok. Darbe alan yerler 3 günde hafif kurumuş ama çok az besin verince duzeltebilirm diye düşünüyorum. Tarçın sorunumu da kökleri ılık suyla yıkayarak çözmeye çalışacağım. Çiçek açan sapını üç ay önce köküne kadar kuruduğu için kesmiştim ama yaprakların arasında kaldığı için cok iyi kesemedim. O yuzden o kısım emanetmiş gibi duruyor. Bir sorun yok ama eğer ordan yeni bir sap çıkacak diyorsanız, sanirim bu zor olur çünkü düzgün kesemedim. Bu kısımda tekrar bir kesim yapsam mı yoksa kendi haline mi birakmalıyım?
  ***
  Oda ısısını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsanız, gece 18, gündüz 25 yapın. Gece serininde su fısfıslayın. Böylece daha hızlı gelişim gösterir. Gündüz boyu kuvvetli aydınlıkta kalırsa, havada yeterli esinti de varsa büyümemesi için bir neden yok. Bahsettiğiniz saptan bir şey olmaz. Şartlar uygunsa yeni çiçek sapı çıkarır. Çam kabukları ve sphagnum yosunu alacağım demişsiniz: Phalaenopsis için sadece çam kabukları yeter.

 29. Nagihan says:

  Orkidem çok güzeldi ama iki aydır yaprakları kıvrıldı, yana doğru eğilimi oldu. Üst kısım kökleri kurumaya başlamıştı. Şimdi iki tane filan üst kısım kökü kaldı. Ne yapmam gerekiyor? Çiçekleri solduğu için üst kısımdan biraz kesmiştim. Şimdi hem tomurcuk oluştu hem de alttan yeni bir dal çıkıyor.
  ***
  Anlaşılan yeni almışsınız. Önce ortam şartları uygun olmadığından dolayı bozulmalar olmuş. Şimdi ise adapte olmaya çalışıyor. Eğer yukardaki bakım bilgilerine göre hareket ederseniz hiç bir tehlike yok.

 30. Manolya says:

  Benim orkidem daha önce kestiğim yerden yeni bir dal verdi. Şu anda 7 tane tomurcuğu var ve büyüyorlar. Bayağı büyük altı tabaklı bir kasenin içinde beyaz çakıl taşlarının üstünde şeffaf kendi saksısında duruyor orkidem. Sulamayı da içindeki tahta parçacıklarının nem durumuna göre yapıyorum. önceleri normal ısıda içme suyu veriyordum. İki haftadır orkide özel besini (botanika marka) kattım verdiğim suya. 1 litreye 1 bardak. Sulama işleminden sonra tabakta biriken suyu boşaltmıyorum ama kökler çakıl taşlarının üstünde olduğu için su ile temas etmiyor. Özel besinin ve sulama şeklininin bir sakıncası var mı? Yaklaşık 2 ay önce fark ettiğim özel toprağın üstünde gezen beyaz ve çok küçük gözükmeyecek kadar çok böcek. Toprağa doğru üfleyince oynadıklarında gözüküyorlar. Normal mi yoksa bir hastalığın göstergesi mi? Eğer öyleyse ne yapmalıyım?
  ***
  Kökler suya hiç değmiyorsa sakıncası yok. O bitler zararsızdır her toprakta oluyor.

 31. Nilgün Noğan says:

  Alttaki çürümüş kökleri kesebilirmiyim? Bunlar çok küçük saksıdalar. Çiçeği çok var. Saksılarını biraz büyütsem olur mu?
  ***
  Alttaki çürümüşleri kesebilirsiniz. Saksıları küçük olsa da şimdilik değişiklik yapmayın. Sizin evin havasına ışığına alışsın. İki ay kadar beklemenizi tavsiye ederim.

 32. Milay says:

  Çiçek dalı kırıldı.

  Anneme aldıgım orkide 20 cmlik sürgün cıkardı. Ucunda 4 5 tomurcuk vardı. Birkaç gün önce ışığa doğru yöneldiğinden yamuk buyumesin diye anneme onu yanındaki cubuğa doğru bağlamasını söylemiştim. Belki düzelir dik büyür demiştim. Annem biraz önce bağlamaya calışmış ve tam da dibinden kopmuş tomurcuklu olan dal. Annem bu duruma çok üzüldü. Bu kopan tomurcuklu dalı toprağa doğru sokup sulamıs. Dalı kurtarma imkanımız var mı?
  ***
  Orkide dalları kolayca kırılabiliyor. Size bir tecrübe olmuş üzülmeyin. Dört hafta geçtikten sonra bol bol serin esinti almasını sağlarsanız orkideniz yeni çiçek sapı çıkarır. Kırılan çiçekli sapı vazoda tutun belki tomurcuklar açar, sonra solana kadar tutabilirsiniz. Dikmeye köklendirmeye çalışmayın olmaz.

 33. Nejla Akparlar says:

  Orkidem sap verip açmıyor. Neden kaynaklanıyor olabilir?
  ***
  Sap dedikleriniz kök olabilir. Eğer gerçekten çiçek sapı çıkarıp da çiçek açmıyorsa çok fazla zayıf düşmüştür. Orkidelere özel bitki besininden vermelisiniz.

 34. Nilgün Doğan says:

  Saksının dışına çıkmış kökleri ve zaten dışarda gelişen kökleri sulamam gerekli mi?
  ***
  Yukarda bakım bilgileri arasında bu konuda açıklama var.

 35. Hüseyin, İstanbul says:

  Orkideler yaprak çeliğinden üretilebiliyor mu? Üretilebiliyorsa nasıl?

  ***
  Orkidelerin yaprak çeliği ile üretilmesi mümkün değil.

 36. Zeynep, İstanbul says:

  Toprak değişimi için uygun olan zaman aralığı diye bir şey söyleyebilir miyiz? Çünkü sanırım benim toprağı değiştirmem gerekiyor. Bitki şu anda çok sallanmakta. Gevşek bir halde. Sıkı bir şekilde toprağın içinde değil.
  ***
  Orkide için toprak önemli değildir. Yine de iki üç yılda bir değişiklik yapmalı. Zaman pek önemli değil. Sadece yeni gelişimlerde bulunurken rahatsız ederseniz yeni gelişimler durabilir.

 37. Hüdai says:

  Orkidem de tam 8 çiçek açtı. :) Çürüyen kökler yerine de yenisi oldu. Bu süre zarfında ikinci uzayan dal tomurcuklarını dökmüştü. Şimdi 8 çiçekten sonra gördüm ki diğer dalda uzama meydan gelmiş. Küçük bir de tomurcuk görünüyor. Sanırım sıra onun çiçeklenmesinde.

 38. Ayşegül, İstanbul says:

  Dallar dik uzamıyor, yanlara uzuyor.

  İki orkidem var biri beyaz biri pembe. Beyaz olan orkidem bu sene ana dalından 2 tane yana doğru uzun dal verdi. Çiçekler bu dalların üzerinde çıktı. Orkidenin yukarı doğru uzaması gerekmez mi?
  ***
  Işığa doğru yönelme olabiliyor. Bunun önüne geçmek için sürgünler çıkarken iki üç günde bir ışığa baktığı yön değiştirilmeli. Bundan sonra çıkacak çiçek saplarında öyle yapın.

 39. Meryem says:

  Orkidemi 2009 yılında ve çiçekli bir şekilde aldım ama çiçeklerini döktükten sonra bir daha çiçek açmadı. Çok da sağlıklı. Yaprakları parlak yeşil. Çiçek açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Uzun süren serin esintilere maruz kalmadıkça çiçek açmaz. Daha ne gibi hatalarınız varsa yazdıklarımı okuyun ona göre şartları düzeltin.

 40. Nuray, Kırıkkale says:

  Ayırıp diktiğim keiki filiz cansızlaştı, pörsüdü.

  Orkidemin yeni çıkardıgı filizi ayırıp diktim. Üç yaprağı ve üç kök uzantısı vardı. Cansızlaştı, yaprakları yumuşadı. Ne yapabilirim?
  ***
  Üstüne büyük bir bir kavanoz geçirin veya olduğu gibi şeffaf bir naylona geçirin bağlayın. Kapalı durduğu sürece toprağının biraz nemli olması yeter. Sulamamalısınız. Her gün günün en serin saatlerinde açıp havalandırın ve bir hafta geçtikten sonra her gün günde bir saat açıkta tutarak ve bunu her gün bir saat arttırarak normal havaya alışmasını sağlayın. Sonunda devamlı açıkta kalacak.

 41. Sena says:

  Yapragın uzerınde iki tane beyaz minik lekeler fark ettim. Sonra da topragında minik minik böcekler. Az daha atıcaktım ama böcek ilacı alıp toprağa az miktarda sıktım. Meğer cok sulamaktan olmuş. Mayısta toprağını değiştireceğim. Sözde orkide bakımı yapan bir yere gittim. Orda kestane toprağından başka toprak konmaz dediler. Şimdi kafam karışmış durumda. Çünkü siz de çam kabuğu demiştiniz. Orkide cok canlı. Çiçek acacak mı? Çok sabırsızım.
  ***
  Az daha atıcaktım demişsiniz. Sizin gibi düşünseydim evde bir bitki kalmazdı. Topraktaki minik bitler her yerde olur normaldir doğaldır zararsızdır. İlaç filan kullanmayın. Görüştüğünüz orkide bakımcısı(!) hiçbir şey bilmiyor. Orkideler için çam kabukları var, sphagnum yosunu var. En çok bunlar uygundur. Kestane toprağı da olabilir ama eleyerek hem ince hem kalın tozunu tamamen gidermelisiniz. Acele etmeyin orkideniz yavaş yavaş büyür. Çiçek açabilmesi için size düşen şey yazımda anlattığım önemli şartları sağlamaktır o kadar. Gerisi zamana kalmış.

 42. Ekrem İ. -Karaman says:

  İki tane Phlaenopsis orkidem var. Evim az ışık alıyor. Nem oranı çok düşük. Saksılarını değiştirdim. Canlı kök pek göremedim. İçi boşalmış ölü kökleri temizledim. Çam kabuğundan önceden ıslattıgım parçaları ekledim. Saksı değiştirmeyi nasıl yapmalıydım?
  ***
  Önce gereken şartları sağlamanız şart. Ortam şartları uygun değilse orada orkideler yaşayamaz. Saksı değiştirmede köklerden sağlıklı olanları eğer eski içerikteki maddelere sıkı sıkı yapışmışsa onları ayırmaya çalışmayın. Köklerden bozulmuş olanları dipten kesebilirsiniz. Bir kısım kökler eski içerikten yapışıp tutundukları parçalarla beraber yeni içeriğe dikkatle yerleştirin. Biraz bastırın ki parçalar kökler arasına iyice girsin.

 43. Perihan, İzmir says:

  Nişanlımın aldığı orkidemin önce çiçekleri döküldü, sonra yaprağı çürüdü, sonra tam uzadı büyüdü derken dallarının en uçları buruştu ve yaprağı koptu. Yeniden açar mı? Ne yapabilirim? Neden olmuş olabilir? Önce haftada bir suluyordum. Çiçekler döküldükten sonrada iki haftada bir suluyordum. Çok kötü küf kokuyor.
  ***
  Orkideler gerekli şartları sağlandığında gayet sağlıklı gelişim gösterir. O şartlar nelerdir ve nasıl sağlanır, yazımda etraflıca anlattım. Okuyup göreceğiniz gibi orkideler havadar ortam ister, devamlı esinti ister. Yoksa bozulurlar ölürler. Küf kokusu da havasızlıktan ve ışıksızlıktan olur.

 44. Samire, Baku says:

  Tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim. Sizin tavsiyeler sayesinde nihayet orkidem dallandi ve tomurcuklari cikdi. Ama maalesef tomurcuklar buyuyunce ordaca kurumaya burusmaya basladi ve dokuldu, hic cicek acmadı. Neden boyle oldu?
  ***
  Kışın sıcak ve durağan hava sebep olabilir. Esinti orkideler için çok önemli. Kış gelince insanlar orkidelerine eskisi gibi esinti sağlamıyor hiç önemsemiyor. Hava soğuk olsa bile sık sık pencereleri açmalısınız. Ya da vantilatör çalıştıracaksınız. Her gün mutlaka birkaç saat 18C derece gibi serin olmalı ve o serin vakitte üstlerine su fısfıslamalısınız esinti de olmalı. Tomurcuklar büyürken besin vermeye çok daha az dozajda devam etmelisiniz. Tomurcuklar fındık kadar olduklarında besin vermeyi bırakmak iyi olur.

 45. Hüdai says:

  Yeni açan çiçekleri bir haftada döküldü.

  Bir haftadır şöyle bir sorunla karşilaştim: Çiçek açimi bitti, aradan bir hafta geçti. Orkidem çiçeklerini dökmeye başladı. Yapraklarından biri çürüdü. Ortadan yeni yaprak geliyor. Ben yine aynı bakımı vermeye devam ediyorum. Bu kadar cabuk çiçek dökmesi normal mi?
  ***
  Normal değil. Çiçekler en az iki ay dayanır. Muhtemelen havalandırmaya hiç dikkat etmiyor ve gereğinden fazla sıklıkta suluyorsunuzdur. Ne gibi hatalar yaptığınızı bilmeden kesin bir şey diyemem.

 46. Esma, İstanbul says:

  Gereğini yapamayacaksanız yanlış zamanda orkide almayın!

  Orkideleri çok seviyorum ve yetiştirmek istiyorum. Biri küçük minyatür diğeri büyük olan 2 tane orkidem var. Özellikle tomurcuklu olan seçtim alırken. Fakat ne kadar dikkat edersem edeyim. açmış olan çiçekler duruyor fakat tomurcuklarını döktü. Haftada 1 kez su veriyorum ve özellikle toprağının kuru olduğuna özen gösterdikten sonra suluyorum. Direkt olmasa da cama yakın ve ışık alan bölgede orkide. Peki neden tomurcuklar açmadan dökülüyor? Üstelik başkalarının anlattığı gibi böceklenme de yok. Ayda 1 kez besin de veriyorum. Nolur yardım edin çok üzülüyorum.
  ***
  Çok yanlış zamanda almışsınız. Kışın pencereleri sık sık açmıyorsunuz. Böyle bir zamanda orkideler çok farklı bir ortama gelince çiçek tomurcuklarını dökmesi gayet normaldir. Eğer günün çoğu vaktinde serin esinti sağlasaydınız yeni yerlerine adapte olabilirlerdi.

 47. Elif, Ankara says:

  Çaydanlıktaki kalan suları bir şişede biriktirip öyle kullanıyorum (doğru mu yapıyorum bilmiyorum).
  ***
  Kaynamış suların biriktirilip kullanılması veya musluk sularının kapağı açık kaplarda en az iki gün bekletilip klorunun üçurulması ve tortusu dibe çöktükten sonra kullanılması bütün bitkiler için iyidir.

 48. Hande, İstanbul says:

  Sularken cicekli dallardan bir tanesine yanlıslıkla carptım ve anında kırıldı. Kırılan dalın üzerinde tam 7 adet cicek var ve kendi emeklerimle çıkarttıgım cicekler bunlar. Ölürse cok üzülürüm. Kırılan dalı orkidenin saksısına, saksıdaki taşların arasına diktim. Acaba kurtarma sansı var mıdır bu dalı? Nolur ölmesin cicekli dalım. Koklenmesinin ve yaşamasının hiç bir yolu yok mu? Lütfen yardım edin!!
  ***
  Maalesef yapacak bir şey yok. Ancak o dalı suda bekletirseniz çiçekleri birkaç hafta solmadan durabilir. Dal kırılmış olabilir ama orkidenize bir şey olmaz, gelişmeye yeni çiçek dalları çıkarmaya yıllarca devam eder. Boşuna üzülüyorsunuz.

 49. Özlem Tuna says:

  Orkideler çiçek açınca sulama nasıl olmalı?

  İki tane bir buçuk senelik orkidem var. Gayet sağlıklı gelişiyorlar. Yaprak çıkarıyorlar eskiler de sararıyor. Bir haftadır çiçek açtılar ama birinde çiçek bir haftada döküldu, öbüründen de dökülecek dıye korkuyorum.
  ***
  Peki besin veriyor muydunuz? Hiç vermemişseniz bütün gücünü zar zor çiçek açmaya harcamıştır. Çiçeklerin çabuk dökülmelerine bu sebep olmuştur. Ya da sıcaklık ve esintisizlik. Çiçek açtığında sulamada değişiklik yapılması önemli değil. Ama gereğinden fazla sıklıkta sulamak tomurcuklarda da çiçeklerde de bozulmalara dökülmelere sebep olabilir. Orkideler çiçeklendiğinde sulama sıklığını hafifçe azaltmak iyi olur.

 50. Pelin, İstanbul says:

  Dalda oluşan fideler köklenmedi.

  İşyerimde baktığım iki dallı bir orkidem var. Çiçekleri döküldüktükten sonra dalı çürümeden iki dalını da budadım. Her iki dalında da fide oluştu. Yalnız fidelerin kökleri daha oluşmadı. Fidelerle ilgili ve bakımı ile ilgili bilgi alabilirsem sevinirim.
  ***
  Serin vakitlerde (16C dereceden daha soğuk olmamak şartıyla) üstlerine su fısfıslayın ve aynı zamanda daha iyi esinti almalarını sağlayın. Bu sayede köklenme olur. Yukarda ayrıntılı bilgi var.

 51. Habip, Osmaniye says:

  Ben bir orkide aldım bu benim sahip olduğum ilk orkide idi. Aldığım çiçekçi orkidenin toprağını bahçe torağı ile değiştirdiğini söyledi. Ben fazla ehemmiyet vermedim. Zamanla çiçeğini açtı. Bir zaman sonra yaprakları sarararak çok kısa bir zamanda döküldü. Ben biraz araştırdıktan sonra orkide toprağının çam ağacı kabuğu parçaları olduğunu öğrendim. Orkidemi yapraksız bedenini bahçe toprağından çıkarıp köklerini iyice yıkayarak çam kabuğunun içine diktim. Szin tarif ettiğiniz şekilde sulama ve bakımını yapıyorum. Sapların arasından çıkan filizleri taze ve canlı. Şu an ne yapmalıyım? yaşar mı? Yeniden yaprak vererek çiçek açar mı?
  ***
  Yazdıklarıma göre her şeyi dört dörtlük yapabilirseniz ve gövde canlı ise kısa zamanda hem köklenir hem yapraklanır. Yeniden çiçek açması yılın serin mevsimlerinde bol bol uzun süreli serin esintiler alabilmesiyle mümkündür.

 52. Fliz, Ankara says:

  Pempe orkidemin çiçeklerinde beyaz böcekler var ne yapabilirim?
  ***
  Kuvvetli su püskürtün böcekler aksın gitsin. Veya ıslak kağıt havlu ile hafifçe silerek böcekleri alın.

 53. Orkide Sevdalısı says:

  Verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı. Orkidem çiçek açmaya başladı. Bizlerle paylaştığınız için çok sağolun.

 54. Günseli, Trabzon says:

  Bir ay önce aldığım çiçek açmış beyaz orkidenin ilk sıradaki çiçeklerinin üzerinde lekeler oluştu. Neden leke olur? Ne yapmalıyım?
  ***
  Önemli değil. Hem yer değişikliği etkisi, hem belki solma vakti gelmiştir. Bu sayfadaki orkide yetiştirme bilgilerine göre yanlış bir şey yapmazsanız sorun yok.

 55. Mehmet A. -Söke says:

  Selam orkide dostları, sizler gibi orkide sevdalısıyım. 22 tane orkidem var. Salonda yetiştiriyorum. Aslında çok uzun da olmadı. Konuyu çok uzatmadan sorumu sorayım. Lütfen birileri yardım etsin. Kurduğum düzenekte şeffaf saksıların altında çakıl taşlarım var serinlik için su koydum içine malum Söke’de oturuyorum. Havalar iyice ısınmaya başladı ama çakıl taşlarının üzerleri durgun bir ortam olduğu için bir süre sonra yosunlandı ve sanırım ortalıktaki şeffaf su kayboldu. Yosunlanmayı nasıl giderebilirim? Düzenekteki suyu devir daim olabilecek hale getirmek de çok zor bir durum.
  ***
  Bildiğim kadarıyla orada yazın sıcaklık 40 derece dolaylarında oluyor. Bu durumda orkidelerinizin olduğu yerde yüz yüze yakın hava nemliliği ve devamlı esinti lazım. Çakıl taşları düzeneği çok yetersiz kalır. Esinti ise çok önemli. Siz en iyisi klima ve pervane vantilatör alın.

 56. Mehmet A. -Söke says:

  Ya arkadaşlar bişey daha diyeceğim: ben orkidelerimin sağlığına öyle bir özen gösterdim ki, sayfa sahibimizin önerilerini hep okudum ve süper oldular sağlıklılar. Renkleri görüntü on numara. Görenler mest oluyor. Çok fotojenikler çok da sağlıklı gözüküyorlar maşallah. Çiçklerini yaklaşık üç buçuk ay oldu dökmediler ve de daha yenileri çıktı ama yukarda yazdğım sorunumu da çözmem gerekiyor.

 57. Mehmet A. -Söke says:

  Yaklaşık ben alalı 3,5 ay oldu çiçekleri açıktı yani öncesi varmıştır belki. 4 aydır çiçekli haldeler. Ne kadar zaman üzerindeki çiçekleri muhafaza eder? Bu çiçekler dökülmeyecek miydi, çiçek dökülmeyi ve solmayı buna mı bağlamalıyım? Buna mukabilen daha rahat mı olmalıyım? İkinci sorum ise ortam şartları hızla kötüye gitti nemlilik azaldı ısı arttı, ki ben daha sık sulamaya çalışıyorum bu yüzden mi çiçek dökmeye solmaya başladılar?
  ***
  Orkide çiçekleri havası yüksek nemli ortamda bulunmak ve yakıcı güneş ışınlarından korunmak şartıyla dört ay kadar dayanır, sonra solup dökülürler. Sizinkilerin bozulmaları normal. Hiçbir sorun yok.

 58. Seda, Ankara says:

  Bende dal halinde orkide var ama kökü falan yok. Nasıl çoğaltabılırım? İlk defa beslicem hiç birşey bilmiyorum. Şu anda suyun içine koydum belki kök olur diye.
  ***
  Vazoluk orkidelerden fide oluşturmak çok zayıf bir ihtimal. Yukarda anlatmıştım orayı okuyun.

 59. Samire, Baku says:

  Selamlar hep sizin tavsiyelerinizle orkidemi cok sukurki iyi hale getirdim. Bundan dolayi size cok cok tesekkur ediyorum. Orkidem tomurcuklamis insallah cicek acicak. Yine sorum olcak size. Orkidem ust tarafdan yeni yapraklar cikardi ve eski 2 yaprakla yeni yaraklar arasindan yeni kökler cikmaya baslamis. 5-6 tane her tarafindan kök cıkacak galiba. Ama cicek acan dalda aynı yerde yani yeni cıkan köklerin yanında. Ben boyleyken coğaltma nasıl yapa blirim? Yani ne yapmalıyım dokunmasam nolur? yada ayırsam mı?
  ***
  Acele etmeye gerek yok. Çiçekler solunca yaparsınız. Hem keikilerin kökleri daha da güçlenmiş olur.

 60. Semra, Duisburg says:

  Benim de orkidem var ama tomurcuklari artik acmiyor, tam tersine acan tomurcuklar da kapaniyor yavas yavaş. Neden oyle oluyor anlamadim.
  ***
  Yer değişikliğinde böyle sorunlar oldukça sık yaşanır. Bu sayfayı daha önceden okusaydınız başta tedbir alırdınız böyle olmazdı.

 61. Esra, Ankara says:

  Benim pembe renkli bir orkidem var. Orkidemi şubat ayında aldım. O aydan beri orkidemin üzerinde çiçekler vardı. Birkaç gün önce köklerinin içinde bir solucan gördüm ve ince uçlu bir aletle almaya çalıştım, alamadım. İki günden beri çiçeklerini dökmeye başladı ve çiçek çıkan bir dalı da nerdeyse 5 cm. kadar sarardı. Bir şey olacak diye çok korkuyorum.
  ***
  Çiçeklerin solması ve çiçek sapının kuruması normaldir bunda problemli bir şey yok. Solucanları temizlemek isterseniz saksıyı bir kova su içine batırın. Böylece karanlıkta bir saat içinde bütün solucanlar dışarı çıkar. Sonra suyunu iyice süzün ve toprağın çabuk kuruması için daha fazla esintili olan yerde tutun.

 62. Şaduman Yalçın says:

  Esim bana orkideleri sevdigm icin beyaz bir orkide almis bugün lakin cicekleri bana pek iç acici gelmedi. İki dalinda da cicek bol ama iki tane ciceginde cillenmis gibi siyah noktalar var. İyi bir orkide satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? En azlndan degstirme sansim varken henüz degstiririm.
  ***
  Eğer yapraklarındaki canlılıkta kusur yoksa sadece iki çiçekte gördüğünüz ufak tefek pürüzler için değiştirmenize gerek yok. Çiçekler zamanla bozulup solarlar.

 63. Tuğba E. -Bursa says:

  Benim de 6 ay kadar önçe eşimin hediye ettiği beyaz üstü mor benekli çiçekleri olan ve 3 alında da çiçekleri olan bir orkidem oldu. Besin hariç her türlü şartı yerine getirmeye çalıştım. Çiçekleri bir aya varmadan döküldü saplarını kesip tarçın sürdüm. Saplardan birinde boğum yerlerinden 2 yaprak uzamaya başladı diğer 2 sap aynı ve yeni bir yaprak çıkardı kökten. O da diğerleri kadar büyüdü. Benim merak ettiğim açaba çiçek açar mı? Hiç bir değişim yok. Besinini de hala alamadım. Acaba bundan dolayı mı açmıyor orkidem?
  ***
  Şimdi çiçek açmasının hiç zamanı değil. Siz hemen bitki besini alın vermeye başlayın. Sonbaharda serin esintilerde gün içinde ne kadar sık ve ne kadar uzun süre serin esinti alırsa çiçek açma ihtimali o kadar yükselir. ama o zamana kadar güzelce beslemeniz şart.

 64. Sanem, İstanbul says:

  Tatile giderken orkideye ne yapmalı?

  Benim 3 aylık 2 dallı mini bir orkidem var. Dallardan birindeki tüm çiçekler döküldü ve o dal kırmızı bir renk almaya başladı. Diğer dalda hala çiçek var ve yeni yapraklar da çıkıyor. Bu kızaran dal için ne yapmalıyım? Uzun süreli tatile giderken orkidem için ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Dal kızarsın veya kızarmasın, ne yapılmalı yazımın içinde anlatmıştım. Uzun süreli tatile giderken orkidenizi ona iyi bakacak bir tanıdığınıza emanet edin.

 65. Aylin, İstanbul says:

  Dış kökleri kesmeli miyim?

  Benim orkidemin çiçek veren dalını çiçeklerini dökünce yardımcımız kökden kesmiş. Yaklaşık 1 yıldır çiçek verecek dalı cıkmıyor. Son dönemde yaprakları cok güzelleşti pencere kenarında duruyor. Suyuna bakım besini katıyorum. Yapraklarının arasından son 2 aydır sürekli kök cıkartıyor ve o köklerde cok sağlıklı görünüyor ama bir türlü yukarı dogru uzayan cicek acacak bir dal vermiyor. Ne yapmam lazım? Bu yeni sürdüğü kökleri kesersem bir faydası olur mu dal cıkarması için?
  ***
  O kökleri sakın kesmeyin. Yerini sevmiş ki havai kökleri sağlıklı uzayabiliyor. Çiçek açması ilkbaharda veya sonbaharda çok sık serin esintilere maruz kalabilmesine bağlı.

 66. Semra, Almanya says:

  Yapışan damla sıvı.

  Bugün orkidemin yaprakllarinda elime yapisan birseyler gördüm, nasil anlatacagimi bilemiyorum ama elimi yapraklarina dokundugumda yapisan birsey oldugunu gördüm, bu neyden olabilir? lütfen bu konudada bana yardimci olun… tesekkürler!
  ***
  Yeni gelişimlerde olması sağlık belirtisidir. Ama yeni gelişimler yoksa bir tür yaprak bitleri öyle yapışkanlıklara sebep olur. Yaprakları her gün ıslak bezle güzelce silin temizleyin. Orkidelerinizi temiz tutun bitler yapraklara zarar vermesin.

 67. Bengü, Tekirdağ says:

  Orkideler ne kadar dal çıkarabilirler? Hep iki dallı gördüm. Daha fazla çıkarırlar mı?
  ***
  Hayır hiç sanmıyorum. Ancak geniş bir saksıda birden fazla sayıda orkide yetiştirmelisiniz başka çare yok.

 68. Samire, Baku says:

  Orkidenin çiçeği kaç ay solmadan duruyor dalında?

  Benimki 2 aya yakindir hala uzerinde acaba ne zaman solmaya basliycak diye merak ediyorum.
  ***
  Phalaenopsis orkidelerinden çiçekler dört ay kadar solmadan durabilir. Orkideyi değerli kılan şey de zaten sadece bu özelliğidir. Başka bir önemi yok.

 69. Elif, Ankara says:

  Benim orkidemin dört tane büyük çiçeği vardı. Daha önce hiç orkide bakmamıştım. Aldıktan sonra 2 tane daha yaprak büyümeye başladı. 2-3 ay içinde çiçekleri döküldü. Tarif ettiğiniz şekilde üçüncü boğumun üzerinden kestim ve haftada bir sulamaya devam ettim. Kestiğim yere tarçın da sürdüm. Ancak üçüncü boğumun altındaki sap üstten sararmaya başladı. Ne yapmalıyım? 2. boğumun üzerin tekrar kessem olur mu?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Bırakın kuruyacağı yere kadar kurusun. Çiçek açmaya ihtiyaç duyarsa yeni sap çıkarır. Kesilen sapları herkes çok önemsiyor ama değmez.

 70. Nurcan, Güney Kore says:

  Çiçeğin içinde böcekler.

  Dört tane buyuk orkıdem var. İki tanesı beyaz yalnız beyaz olanın cıcek kısımlarında alt tarafında kucuk bocekler yerlesmıs sankı cıcegın ıcınde yasıyorlarmıs gibi. Bugun kontrol ederken elıme yapıskan bır sıvı geldi. Böcekler sanki guve gıbı kucuk sıyahlar cıcegın ıcıne yerleşmişler. Nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Sizin oralarda çeşit çeşit orkideler bulunabilir. Renkle cins tür ayrımı olmaz. Her türün her cinsin beyaz çiçeklisi olabilir. Bazı bitkilerin çiçeklerinde balözü salgılanır, bazı böcekler gelir o balözü ile beslenir. Sizdeki sorunun sebebi bu olabilir. Başka bir bilgim yok. Kurtulmak için ucu pamuklu kulak temizleme çubuğu ile o böcekleri tek tek ayıklamanızı tavsiye ederim. İlaçlar yapraklara zarar vermez ama çiçekleri bozar. Veya oradaki bilen kişilere sormalısınız orkide çiçeklerine zarar vermeyen bir bitki biti ilacı var mı diye.

 71. Ayse, Almanya says:

  Merhaba ben üç ay once iki tane iki dalli orkideler aldim. Ama hemen ciceklerini dokmeye basladi, yapraklari da curur gibi oldu. Ben de saksisini ve topragini degistirdim. simdi de yapraklarinda ve ciceklerinde pamuklu yapisik bocekler cikti. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Islak bezle temizleyin. iki saksı orkide için ilaç aramaya hiç gerek yok.

 72. Nurdan, Balıkesir says:

  Orkidemin bir sapındaki çiçekler sararıp döküldü. Kökleri de çürümüş gibi ne yapmam gerekir? Acaba orkidem eski haline döner mi?
  ***
  Bu sayfada verdiğim bilgilere göre şartlarda bakabilirseniz düzelebilir.

 73. Semra says:

  Orkidemin ciceklerinde bitler var. Beyaz ve pamuk gibi görünüyürlar. Hepsi birer birer ölüyorlar. Bitlerin ciceklerde olusmasi neyden kaynaklaniyor?
  ***
  Kendi kendilerine peyda olmazlar. Bir iki tane bir yerden gelse zamanla ürerler. Yapmanız gereken şey o bitleri ıslak bezle silip gidermenizdir.

 74. Ferda, İstanbul says:

  Yapraklara dokunduğumda yapış yapış bir sıvı var damlacıklar halinde çiçeğinde, sapında bile var. O damlacıklar nedir?
  ***
  Ya sağlığının çok iyi olduğundan dolayı olur ya da küçük bit türü parazitlerden kaynaklanyor. Sebep ne olursa olsun ıslak bezle iyice silin temizleyin. Yoksa mantar hastalıkları olur.

 75. Teoman, Zonguldak says:

  Lila renkli 3 köklü 80 cm kadar boyu olan çok sevdiğm orkidemin en üst uzantısında hastalanma gibi çiçeklerin ortalarında yaklaşık 5 mm ye yakın delikler oluştu. Sanırım böceklendi. Deliklerin yakınlarında nokta nokta böcek gibi şeyler var. Bu konuda ne yapabilirim bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Böcek olup olmadığını anlamıyor musunuz? Dikkatle bakın ıslak bir bezle böcekleri silin temizleyin. Belki de mesele çiçeklerin solmaya başlamasıyla ilgilidir. Direkt solma yerine bazen kısım kısım bozulmalar başgösterebilir.

 76. Ayşegül, Düzce says:

  Benim orkidemin dalları uç kısımlarından itibaren kurumaya başladı. Sararan yerlerinden kestim ama sararmaya devam ediyor. Neden olabilir ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir. Bir şey yapmanıza gerek yok. Bozulan yerleri kesebilirsiniz.

 77. Zekai, Balıkesir says:

  Benim orkidemin çiçeklerinde lekelenmeler var sanki çürüyormuş gibi yaprağının biriside çürüyüp düştü sizi yeni tanıdım tavsiyelerinizi uygulamaya çalışacağım.

 78. Sevim, İstanbul says:

  Benim mini orkidem var. yaprakları parlak yeşil. sadece en alttaki yapragı biraz büzüştü. çiçekleri döküldükten sonra dallarını kesmem gerekiyormuş ben kesmedim. sonra sararıp kurudular ben de kestim. tekrar uzarmı bilmiyorum . saksısı çok küçük kökleri saksıdan çıktı gittikçede uzuyor. tekrar çiçek açmasını istiyorum.
  ***
  Bunlara da tamamen aynı bakım gerekiyor. Yeni sap çıkarıp çiçek açması serin mevsimlerde uzun süre serin esintiler alabilmesi sayesinde olur.

 79. Cihangir B. -São Paulo says:

  Merhaba ben Brezilya/Sao Paulo’da yaşıyorum. Bahçemde 25 tane orkidem var. Hepsi de bibirinden farklı, bunların 9 tanesi minyatür orkide. Burada kışın gece 8-10 derece civarında oluyor. Gündüz ise 10-15 derece arası. Bu ısı orkideler için ideal midir? 30-35 dk direkt güneş ışını almaları zarar verir mi? Daha sonra gölge oluyor. Burada orkideleri genelde japonlar yetiştiriyor ve onların söyledikleri her akşam yapraklarına ve köklerine su püskürtmeniz çok fayda sağlar diyorlar. Orkideler için hazır vitamin sularını da 15 günde bir köklerine dökmenizin faydalı olacağını söylüyorlar. Güneşte orkideyi kesinlikle sulamayın diyorlar. Kendim haftada 2 gün akşamları nemlendirme yapıyorum bunun faydası olur mu?
  ***
  Çok faydalı tavsiyeler vermişler. Kışın orkideleriniz o kadar serinde güzelce dinlenirler. Daha iyi olurlar. O kadar güneşin zararı olmaz. Farklı türlerden orkideleriniz varsa her birinin ihtiyaçları farklı olabiliyor dikkat edin türleri iyi tanıyın ona göre bilgi araştırın.

 80. Fatma, İzmir says:

  Kökten yavru verdi. Ayırmalı mıyım?

  Kökten yavru nadiren çıkar demişsiniz benim orkidem kokten yavru verdi ve şimdi dört yaprağı var. Bu iyi bir şey midir ve artık ayırmalı mıyım?
  ***
  Ayırmaya hiç gerek yok. Daha zengin görünür daha çok çiçek açabilir. Ayırmaya çalışsanız hem ana bitkinin hem yavru bitkinin ölme riski çok yüksek.

 81. Fatma, İzmir says:

  Orkidemin üst yaprakları çıkınca altaki en eski üç yaprağı sarardı ve soluyor. Bu neden bunları kesmeli miyim?
  ***
  Kesmeyin kendiliğinden kurumaları lazım. Normalde bir yeni yaprak açınca en eski bir yapraktaki besinler geri çekilir, o yaprak kurur. Normaldir.

 82. Sultan, Paris says:

  Benim phalaenopsis orkidelerim var. Bunu cogaltmak icin ne yapabilirim? Karisim yaparak cicek renklerini degistirmek mumkun mu?
  ***
  Çoğaltma mevzusu yukarda yazılı. Bahsettiğiniz karışım ise mümkün değil.

 83. Nilüfer, İstanbul says:

  Dediğiniz gibi orkide bakımı gercekten sabır gerektiren bir hobi. Ama maalesef ki biz bayanlar ne kadar zorlansak da vazgeçemiyoruz bu tutkudan. Bu zamana kadar 15e yakın orkidem oldu fakat hiçbirini yasatamadim. Şimdi ise 3 adet yapraklarını tamamen dökmüş hiç dalı olmayan ama kökleri yeşil ve sert bu sevimsiz orkidelerimi tekrar sevimli hale getirebilir miyim? Yasama şansı var mıdır? Ayrıca aldığımdan beri hiç toprak ve saksini da değiştirmedim. Lütfen atın demeyin belki bir umut yaşayabilirim, ne dersiniz? İlginiz icin şimdiden teşekkür ederim, saglicakla kalın.
  ***
  Tavsiyeme uyan çok kişi iyi sonuç aldı. Çok kişi teşekkür etti. Mail yazarak orkidelerinin resimlerini gönderenler oluyor. Bu sayfada gereken şartları okuyabilirsiniz. Nerede yanlışlık yapmışsınız tespit edebilirsiniz. Anlattığım şekilde bakımına devam ederseniz birkaç hafta içinde sağlıklı ve güçlü bir gelişim gösterir.

 84. Derya, Zonguldak says:

  Ben 6 ay önce orkidemden kestiğim dalları atmadım ve menekşe saksımın kenarına soktum. 2 ay öncesinde birinin dibinden diğerinin hem dibinden hem dal ucundan birkaç yaprak ve kök verdiğini gördüm. Bunları pet şişeye ve normal çiçek toprağına diktim. Kutunun altını deldim ve tavsiyeniz üzerine dibi hava alacak şekilde bir kaba oturttum, gayet sağlıklı görünüyorlar. Ama bu kapta durmaları ne kadar doğru? Ne yapmalıyım? Geçenki cevabınızdan sonra diğer, büyük orkideyi ikinci saksıdan çıkardım, taşlarla süslediğim kaba oturttum. Şeffaf saksı suyla temas etmiyor. Dibini kontrol ediyorum nemli görünüyor. Fakat fazlasıyla kök çıkarmış ve ben başka saksıya almaya asla cesaret edemiyorum. Öna birşey olursa ben çok ama çok üzülürüm, çok emek verdim çok seviyorum. Ayrıca manevi değeri paha biçilemez benim için. :) Gerçekten orkide bir tutku buna inanıyorum, saygılar.
  ***
  Bilmeden bir şey yapmışsınız, o dallarda fideler oluşmuş. Sizi tebrik ederim. Dalda oluşan fidelerin nasıl ayrılıp dikileceğini yukardaki açıklamalardan okuyabilirsiniz. Normal çiçek toprağında o dal fideleri yaşayamaz. Orkide toprağı lazım. Zonguldak havası yeterince nemlidir. Havayı nemlendirmek için sadece pencereleri mümkün olduğunca sık açın orkidenize dışardan esinti gelsin. Çok güzel canlanırlar. Saksı değiştirmekten korkmayın. Orkideler gereken artlarda bakılırsa saksı toprak değişiminden hiç etkilenmezler.

 85. Gizem, İstanbul says:

  Merhaba, öncelikle böyle güzel ve kıymetli bilgilerin bulunduğu bir site hazırladığınız için teşekkürler. 2 ay önce aldığım orkidemin çiçeklerinde minik siyah benekler vardı. Şimdi ise bu siyah benekler hem artıyor hem de büyüyor. Sanki oraları birşey yemiş gibi yırtılmalar oluyor. Bunun sebebi ne olabilir,bunun için ne yapmalıyım? Teşekkür ederim…
  ***
  Orkide çiçeklerinin en güzel görünümü ilk ay içinde olur. Sonra yavaş yavaş güzellik azalmaya başlar. Duruma göre 3 veya 4 ay dayanabilirler. Siz aldığınız zaman kim bilir çiçekler ne kadarlıktı.. Yani normaldir, elbettte çiçekler solar. Havasız ortamda fazlaca sulamak da zararlıdır.

 86. Melis, Ankara says:

  Benim orkidemin çiçek kısmında ve yapraklarında unlu / pamuklu bit denen böcekler oluşuyor.

  Çiçekçinin verdiği spreyi sıktım. Ancak bu tomurcuklarının da ölmesine sebep oldu. Şu an üzerinde hiç çiçeği yok. Yeni küçük bir tomucuk verdi. Onun üzerinde de bir sürü küçük beyaz bitlerden var. Ne yapabilirim bu bitlerden kurtulmak için? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Bu her bitkide böyle. Özel bit ilaçları yapraklara, filizlere hiç zarar vermez ama çiçekleri soldurur, tomurcukları kurutur. Hem evde bir iki saksı orkide için ilaçlamaya hiç gerek yok. Şimdi küçük sert bir fırçayı alkol, ispirto veya kolonya ile ıslatıp bitleri kazımaya çalışın. Sonra da ıslak bezle tertemiz silin. Siz eğer en azından haftada bir yaprakları güzelce silseydiniz bitlenmezdi. Bundan sonra orkidelerinizi çocukları yıkar gibi yıkayın silin tertemiz tutun. Onların da temizliğe ihtiyacı var. Pamuklu bitler o kadar hantal ve yavaştır ki siz ayda bir bile temizlik yapsaydınız orkidenizde asla barınamazlardı.

 87. Yusuf, Trabzon says:

  Orkidemin kökleri saksıdan baya dışarıya taştı biraz fazla sulamadan dolayı saksı içi kökler çürüdü ama yeni kök oluşumu başladı. Saksısını değişsem zararı olur mu? Çiçekleri var ama dökülmeye başladı.
  ***
  Eğer gerekiyorsa değiştirin. Zararı olmaz.

 88. Emine says:

  Nemlilik olsun diye çamaşırları orkidemin oldugu yere seriyorum. Gerçekten de işe yarıyor. Çok nemli hava oluyor ama içeri girince deterjan kokuyor. Çiçekler, tomurcuklar bundan mı dökülüyor?
  ***
  Çamaşır fikri iyi fikir. Deterjan kokusu zarar vermez ama esintisizlik büyük zarar verir. Başka sebep aramayın.

 89. Yusuf, Trabzon says:

  Günlük yer değiştirmeler.

  Bizim kendi seralarmız var. Sebze yetiştiriyoruz. Orkidelerin olduğu odada güneş en fazla 15 dk vuruyor. Orkidelerimi güneşli havada seraya getirsem akşama tekrar eve getirsem küserler mi? Yerini değişirsen hemen küsüyormuş.
  ***
  İkide birde yer değiştirmek hiç iyi değil. Evde yeri gündüz boyu şiddetli aydınlık oluyorsa az güneş gelse bile yeterli.

 90. Sema, Bursa says:

  Benim orkidem gayet sağlıklı bir gelişim izlemekteydi. Aldığımdan beri de bir sürü yeni yapraklar çıkardı. Yaklaşık olarak dört yeni filiz verdi ve çiçekleri sırayla açtı. Tam düzenli olarak sulamasına dikkat ederken ısıya da önem verdim. Ancak en eski çiçeği yapraklarını kapadı. Adeta akşam sefası modunda içine doğru kapandı ve boynunu büktü hafif bir sararma da söz konusudur. Solma aşamasında mı eğer öyleyse ne yapmam gerekir? Kendisi mi düşecek ben mi koparmalıyım? Öbür çiçekleri de solar mı -ki gayet canlı gözüküyorlar-? Peki her şey yolundayken aniden solmasının sebebi nedir? En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum. Yardımınıza ihtiyacım var.
  ***
  Çiçekler belirli bir zaman sonra solar gider normaldir. Belki de eviniz fazla sıcak ve havasızsa, bu gerçi daha kuvvetli ihtimal. Esintisizlik orkidelerin düşmanıdır. Serin bir yerde tutun sık sık hava aldırın.

 91. Sema, Bursa says:

  Peki öbür çiçekler de sırayla solacak mı?
  ***
  Her çiçek solar. Çiçeklerin ne kadar dayanabileceği ortam şartlarına bağlı, bitkinin önceden alıp depoladığı besinlere bağlı. Nemli hava esintileri orkidelere hayat verir. Kötü şartlarda bir iki haftada, uygun şartlarda üç dört ayda orkide çiçekleri solar.

 92. Gizem D. -Danimarka says:

  Benim orkidelerimin bir kısım kökleri saksının içinde değil, yaprakların altında yeşil uzun köke benziyen şeyler var. Bunları ne yapmalıyım, acaba kesmeli miyim? Orkidelerin saksıları değismeli midir, büyük bir saksıya alınmalı mıdır?
  ***
  Onlar dış kökler. Aerial roots. Çok önemli. Orkide onların sayesinde nefes alır. Eğer kuvvetli ışık, bir parça güneş alırlarsa yeniden çiçek açmada bunların etkisi büyük. Önemli olan hava kökleri olduğu için saksı değiştirmek pek önemli değil ama iki yıl bir toprağını tazeleyin, saksı içinde kökler fazla çoğalmışsa daha büyük saksı o zaman lazım.

 93. İnci Sayın says:

  Yapraklarda delikler

  Bir yıllık bir orkidem var. Bütün çiçekleri döküldü 2 dalı kaldı. Dalları belirtilen yerlerinden kestim ama hiç çiçeklenmedi. Bol yaprak oluşmaya başladı. Son dönemde dalında da yaprak oluşumu yaptı fakat 15 gündür tüm yapraklarında küçük delikler oluşmaya başladı. Dalda oluşan yeni oluşan minik yapraklarda da bu deliklerden mevcut. Deliklerin kenarları kuru. Böcek görmedim. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Bunun farklı farklı sebepleri olabiliyor. Size tavsiyem orkide bakımını bu sayfada anlattığım gibi eksiksiz yapın. Haftada en az bir defa yapraklarının altını üstünü ıslak bezle iyice silin. Saksı içinde kenarları biraz eşeleyerek kontrol edin sülüğe benzeyen sümüklüböcekler olabiliyor.

 94. Cerenimo, İstanbul says:

  2 hafta önce hediye gelen orkidemin bir yaprağı hariç tüm yaprakları yumşadı ve döküldü. Bir tomurcuk açmak üzere. Diğer tomurcuklar döküldü. Yeni bir tane yaprak çıkıyor ama o da yumuşamaya başlamış. Ne yapmalıyım? Yaprakların yumşamasına ne sebep olmuş olabilir?
  ***
  Kışın sıcak ve esintisiz havasız ortamlara alınan bitkilerde böyle bozulmalar, ölümler görülür. Normal bir şeydir. Gerçi size hediye gelmiş ama aklınızda bulunsun. Sonbahar – ilkbahar arasında evinize yeni bitki almayın adapte olamazlar alışamazlar.

 95. Ayşe, Kocaeli says:

  2,5 yıl önce aldığım orkidemin muhteşem bir görüntüsü vardı. Kimse gerçek olduğuna inanmıyordu. Aldıktan bir yıl sonra çiçekleri düştü, dalını ikinci boğumundan kestim fakat kurudu. Başka bir orkide de almak istemedim çünkü kendi çiçeğim kadar güzel bir orkide asla bulamadım. 1,5 yıl sabrettim 3 tane yaprak çıkardı büyüdüler ama bir türlü dal vermedi. Neyse 3 hafta önce dal çıkarttı mutluluktan havalara uçtum. Sabrımın cevabını aldım. Yalnız mütiş hızlı uzuyor. 3-4 haftada 16 cm boyu oldu. Sormak istediğim kırılmaması için bu dalı bir şey ile desteklemem gerekiyor mu ve hangi safhada bunu yapmalıyım?
  ***
  Evet, falanopsis orkidelerinden güzellerini bulmak şansa kalmış. Her yerde gördüğüm çeşitler benim de hoşuma gitmiyor. Bir değneğe bağlanabilir ama bağlarken eğri dalı düzeltmeye çalışırsanız kolayca kırılır. Buna dikkat edin. Ne zamanına gelince, dal dik uzuyorsa yanlara yatmaya başlamadan önce bağlayabilirsiniz. Ya da birkaç günde bir yönünü çevirin. Yoksa devamlı ışık yönüne meyleder eğik olur.

 96. Aynur, Adana says:

  Phalaenopsis orkide yıl içerisinde kaç defa çiçek verir?

  ***
  Çoğu türler yılda bir defa. Türüne göre yılda iki veya üç defa çiçeklendirebilmeniz mümkün ama zor. Phalaenopsisler birkaç hafta serin esintilere maruz kalırsa çiçek açmaya girişiyor. Bu şartı Adanada en kolay sonbahar – ilkbahar arasında sağlayabilirsiniz.

 97. Şerife, İzmir says:

  Toprakta kökler çürür.

  Phalaenopsis orkidemin toprağını değiştirdim. İki hafta sonra yeni çıkan yaprağın çürüdüğünü farkettim. Köklerini kontrol ettim çoğu çürümüştü. Steril bir bıcakla temizledim iki dal kadar kaldı. Sonra kestiğim yerlere tarcın sürdüm tekrar saksıya diktim acaba doğru mu yaptım?
  ***
  Nasıl toprak kullandınız? Normal bitki topraklarında orkideler yaşayamaz. Orkideler için özel çam kabukları var.

 98. Fadime, Ankara says:

  Merhaba bana da arkadaşlarımın hediye ettigi orkidem var tabi bana geldiğinde çok güzel çiçekleri vardı sonra kurudular döküldüler. 9 aydır yeniden çiçek açmadılar. Yeri serin ve güneş görüyor. Yanında yavru bir fide var. O fidede tek bir küçük yaprak var. O yaprakta da büyüme göremiyorum. Ne yapabilirim? Yeni orkideler için özel besinlerden aldım henüz bir kez kullandım.
  ***
  Yazımın en başında dediğim gibi esinti ve hava nemliliği ister. Esinti olmazsa hiçbir şey beklemeyin. Esinti sağlamak şartıyla bitki besini güçlendirir sağlığı için şart. Esinti yoksa besinler hiç işe yaramaz.

 99. Sibel, İstanbul says:

  Ben dün çiçek çoşturan sıvı gübre aldım fakat bütün çicekli bitkiler için. Benim orkidem bir tane 3 sulamada bir besin verin demiştiniz ama 1 litre suya bir kapaktan az döküp sulasam altına başka kap koyup suyunu alsam onuda menekşelere döksem olur mu?
  ***
  Olur elbette. Miktarı aynen tarifteki ölçülerde olmalı. Sıklığı ise her 4 sulamada bir yapın.

 100. Şerife, İzmir says:

  Annemlerin bahçesinden çam ağacının kabuklarını ıslattım. Bir gece ıslak kaldı sonra da 120 derece fırınladım. Kabukları ufattım. Saksımı dezenfekte ettim. Kuruyan kökleri steril bir bıcakla kestim, tarçın sürdüm, saksıya diktim. Fakat bir hafta sonra bütün kökleri çürüdü. Tekrar çürüyen kökleri kestim, tarcın sürdüm. Bir yerde okuduğum yazıya göe kökleri yosun sarılırsa köklenme olur yazıyordu. Bana yardım ederseniz sevinirim. Orkidem çok kötü durumda.
  ***
  Sizin orkidede derman kalmamış. Mutlaka hem çok suluyor hem de hiç esintisiz yerde tutuyorsunuz. Hiç sulamayın dışarda açık havada tutun. 20 gün kadar hiç sulamayın. Sıcaklık +4 dereceden aşağı düşmedikçe dışarda kalsın. Sonra özel orkide toprağı satın alın ona dikin sulayın. Yine bir müddet dışarda tutun. Evinize aldığınızda bu sefer esintisiz bırakmayın. saksının altında birkaç tane büyük delikler olmak kesinlikle şarttır. Uzman sandığınız kişilerin tavsiyelerine inanmayın o tavsiyelerin acı sonuçlarını bizzat yaşayarak görüyorsunuz. Köklenme için yukarda bilgi mevcut orayı okuyun.
  Siz çamlardan bir şey yapmaya çalışsanız aynısı olmaz. Orkideler için hazırlanan çam kabuklarının suyu sünger gibi emme ve kolayca buharlaştırma özelliği var.

 101. Elif, İstanbul says:

  Orkidemin çiçek açıcak olan tomurcuğu sarardı bunun sebebi ne olabilir?

  ***
  Havalar soğudu.. evlerde kalorifer, soba, klima vb ısıtıcılar kullanılıyor pencereler sık açılmıyor. Böyle değişiklikler orkidelerin sağlığını bozar çünkü hiç sevmedikleri durağan, boğucu, hareketsiz, sıcak, nemli havada yaşayamazlar. Buradaki bakım bilgilerini okuyun hiçbir kusurunuz yoksa tekrar sorun.

 102. Hilal Çelik says:

  Kökten yeni bir dal çıkarttı. Biz de eski dalı köke yakınca bir yerden kestik. Yeni dal sağlıklı bir şekilde büyüdü ve tomurcuklar vermeye başladı. 6 tomurcuğunu da çürüterek döktü. Dala, tomurcuklara ve yapraklarına su püskürtüyorum ama dökülmenin önüne geçemedim. Yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Su püskürtmek bir şey değiştirmez. Orkide esinti olmazsa nefes alamaz böyle bir özelliği var. Sizden önce soru soran Elif hanıma verdiğim cevabı okuyun.

 103. Aylin, Kocaeli says:

  Birkaç orkidem var, bu günlerde hepsinde 2-3 çiçek var. Bu sabah bir saksımdaki orkidenin çiçekli saplarında çiğ tanesi ya da gözyaşı gibi su damlacıkları gördüm. Sulama ile bir ilgisi yok. Endişelenmeli miyim?
  ***
  Gelişim halindeki orkidelerde oluyorsa sağlık belirtisidir. Esinti şartları mükemmelse hiç tehlikesi yok. Değilse hastalık yapar. Her zaman fazla geç kalmadan ıslak bezle silip temizleyin.

 104. Fatma, Balıkesir says:

  Size verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekür ederim. Tüm orkide sevenleri bilgilerinizle aydınlatıyorsunuz. Orkideler hakkında doğru bildiğim yanlışları sayenizde düzelttim. Başarılar dilerim.

 105. Elif Y. -Kocaeli says:

  Merhaba 7 ay önce aldığım orkidem tam tomurcuklanıyordu ki sebebini anlayamadığım nedenler yüzünden yaprakları sarardı. Neler yapabilirim?
  ***
  Sizden üç kişi önce soru yazan Elif hanıma yazdığım cevabı okuyun. Sebep belli, aynı. Yapmanız gerekenler ise orkide bakımını bu sayfadaki bilgilere göre yapmanızdır.

 106. Gülsüm, Almanya says:

  Yazinizi okudum. Ben yeni orkide aldim cok hevesli bir sekilde aldigim gun burda hava cok asiri soguktu. Eve gelene kadar cicekler soguktan donmustu cok uzgunum simdi ne yapmam lazim lutfen yardim edin evde iyi bir ortam hazirladim cok soguk havada nasil havalandirmaliyim?
  ***
  Normal havalandırın. Hava ne kadar sağuk olursa olsun evdekiler pencere açmayla hemen bozulmaz. Pencereleri hiç açmıyorsanız günde 7 – 8 defa ayrı ayrı zamanlarda 10 – 20 dakikalığına vantilatör üstüne üflettirin.

 107. Ayca, İzmir says:

  Öncelikle orkidem geldiğinde sitenizi keşfettim ve 3 ay çiceklerini gördüm; bunun için gerçekten teşekkür ederim. Tüm çicekleri açtı dediklerinizi yapinca simdi son çicekleri var solmaya başladilar artık ama uçlarda yeni gelişen hatta bazi dallarin ucunda 3 tomurcuk var. Onların da gelişimi olur mu? Yoksa artik çiceklerim dökülünce kesmeli miyim anlattığınız şekilde? Bir de köklerin bazıları kurudu ben kesim yaparken toprağı yenileyip gevşetmeyi düsünüyorum. 3-4 senede saksi ve toprak değişir dediğiniz halde toprağı yenilemenin yani gevşetmenin uygun olduğunu belirtmiştiğiniz bir soruya cevaplarken biliyorum ama kökler bir tarafta yüzeyde de kurudu icerdeki sikisikliktan diye düsündüm ne dersiniz hakli miyim? Çünkü sanırım önce içten başladı. Kurumayı oluşturan başka bir etken olabilir mi? Bir de kuruyanlarıda kesip dikerim diye düşündüm. Okuduğum yazılarınızda böyle bir yorum yaptım ama genede hata yapmak istemiyorum yardımlarınız için teşekkürler ve iyi günler dilerim…
  ***
  Üç dört yılda bir demişsem belki sorunun toprakla ilgili olamayacağını belirtmek için öyle demişimdir. Bazı bitkilerde eski yaprakların ölmeleri gibi eski kökler de ölebiliyor normaldir. Bunu kafanıza takmayın. En önemli şey sağlıklı bir şekilde yeni yapraklanmaların yeni köklenmelerin olabilmesidir. İsterseniz gerekli gördüğünüz zaman sökersiniz bozuk kökleri ayıklarsınız yeniden dikersiniz, bu arada isterseniz daha sağlıklı yeni orkide toprağına dikersiniz. Diğer sorularınıza cevap vermiyorum çünkü benzer sorulara verdiğim cevapları okumuşsunuz. Siz artık bu konuda tecrübeli ve bilgili sayılırsınız, her şey için onay istemenize gerek yok. Deneyin yanılın tecrübeleriniz artısın. Esinti gerekliliğini unutmayın.

 108. Zeynep , Frankfurt says:

  Orkidelerimin yapraklarini gübreli su ile fisfislayabilir miyim, bir zarari olur mu?

  Bir de ciceklerini döktükten sonra yeni tomurcuklar cok kuvvetli gelmiyor.
  ***
  Zararı olmaz, yukarda bu konuda ayrıntılı bilgi var. Solanların hemen peşinden gelen tomurcukların pek kuvvetli olmamaları normal.

 109. Seda, İzmir says:

  2 ay önce aldığım orkidelerde maşallah diyim herhangi bir sorun yaşamadım. Yazdıklarınız ne güzel paylaşımlar hepsini okudum (tedbirimi başlarına bir şey gelden alayım bilgileniyim dedim). Ancak dediğim gibi 2 aydır hava sıcak olmasına ve evim gerçekten sıcak olmasına ve esinti olmamasına rağmen hızla boyu uzuyor, üzerinde oldukça çiçek olmasına rağmen 5 tane daha tomurcuk veriyor. Kökler beyazlaştıktan sonra 1 gün sonra suluyorum. Yapraklarını haftada bir nemli pamukla siliyorum bunun dışında yaptığım herhangi bişey yok ne düşünürsünüz bu konuyla ilgili?
  ***
  Birincisi, orkide ve antoryum gibi bitkileri ne zaman almak gerekiyorsa siz tam zamanında almışsınız. İlkbahar ortasında alınca sera dışı ortama kolayca adapte olurlar. İkincisi, şanslıymışsınız ki köklerinin bulunduğu ortam (yani toprak kısmı) sağlıklı ve köklere uygun bir orkide almışsınız. Üçüncüsü, orkideniz eğer phalaenopsis ise her biri farklı özellikte olur: diğer hangi tür ile hibrit edilmişse ona göre sıcağa dayanıklı olabiliyorlar. Bazı falanopsisler sıcakta dinlenmeye geçip sonbaharda aktifleşir. Eviniz dediğiniz kadar esintisiz değildir. Mutlaka yeterli hava akımları oluyordur. Esinti şart.

 110. İsimsiz says:

  Orkidenin köklerinde beyaz noktalar var. Bu ciddi bir şey mi?
  ***
  Bilmiyorum. Ne olduklarına bağlı.

 111. Gülay, İstanbul says:

  Benim balkonum güneş almıyor acaba orkidemi orada yetiştirebilir miyim?

  ***
  Orkide türüne göre değişir. Az bir parça güneş şart. Kuvvetli aydınlık varsa Phalaenopsisler için uygun olabilir. Ama kışın donup ölebilirler. Ayrıca İstanbul havası her yerde aynı değil. Mesela Şişli’de hava yoğun nemli. Yaz boyunca fazla güneş almayan balkonlarda içerdekinden daha sağlıklı olur.

 112. Yasemin, Sakarya says:

  COMBO orkide toprağı kullanmıştım. İçinde hiç torf yok iri taneli ve güzel. Acaba besin için hangi markayı önerirsiniz çünkü çok fazla marka var.
  ***
  Marka önemli değil. Ya genel amaçlı bitki besini alın ya da orkide besini alın.

 113. Kısmet D. -Konya says:

  Orkidemi kestane toprağına dikebilir miyim?
  ***
  Bilmiyorum. İsterseniz deneyin. Tozundan ve pirinçten küçük parçalarından tamamen arındırmalısınız.

 114. Ceren G. -Ankara says:

  Evime iki tane orkide geldi ama iksinin de sadece yaprakları var. Filizlendirmeyi nasıl yapabilirim?
  ***
  Yapamazsınız hiç uğraşmayın. Vazoluk orkide çiçekleri bunlar.

 115. Yavuz says:

  Ben orkide alip yetistirmek istiyorum. bunlari tohumdan alip ekip yetistirmek olmuyor sanirim. yukarida yazmis oldugunuz bilgilerle bir orkide rahatca yetistirebilir diye dusunuyorum. bu sebepten sizden ricam bu cicegi cicekcilerden nasil bir durumda almaliyim? yani cicekcilerde genelde acmis yetismis buyumus vazoluk seklinde. yani canladirilmis bir seyin bakimi ustlenmis gibi olmak degil de onu kendim buyutmus ciceklendirmis olmak istiyorum.
  ***
  Phalaenopsis orkideleri saksıda köklü topraklı satılıyor. Vazoluk olaran satılanlar sırf sap halindeler. Yavaş gelişen ve çok sabır isteyen bir bitkidir. Mevsimlik balkon çiçekleri gibi hızlı büyümelerini umuyorsanız hiç tavsiye etmem. Fideleri zaten satılmıyor. Olsa olsa çiçekçilerin elinde bozulmuşları bulabilirsiniz onları ise hayata döndürmek çok zor.

 116. Ahmet, Ankara says:

  Bugüne kadar İnternet te birçok yerde orkidelerin su dolu bir kaba oturtularak sulama yapıldığını okumuştum. Sizin verdiğiniz bilgilere rastlayana kadar da bu uygulamama devam ettim.
  Yaptığım ufak bir araştırma sonucunda Amerikan Orkideler Derneğinin sitesinde şöyle bir video buldum. Sadece İngilizce alt yazısı mevcut ama en azından sulamanın nasıl yapıldığını görselleştirdiği için paylaşmak istedim.
  http://www.aos.org/Default.aspx?id=107
  Size farkındalığımı arttırdığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. Malesef internetten edindiğim her bilginin doğru olmadığını bir kez daha anlamış oldum.
  ***
  Evet, videodan da görüldüğü gibi benim tavsiyem söz konusu. Ve o adam benim bahsettiğim şeylerden bahsediyor. Toprak yıkanması, böylece besin vermekle oluşan biriken tuzların vesaire şeylerin yıkanıp gitmesi.. Ama o kadar da basit değil. İklime, hava şartlarına göre, ortamın esintili olup olmamasına göre toprak niteliği de farklı olması gerekebilir. Kısaca orkideler için tekdüze toprak ve tekdüze sulamadan bahsedilemez.

 117. Zeynep, Hollanda says:

  Benim 35in üstünde orkidem var. onlari çocuğum gibi bakıyorum ve çok seviyorum. orkidelerimin dilinden anlayana kadar bir sevet harcadim. sayisini unuttum ölen orkidelerimin. en son evimi değiştirdim ve bir mucize evi cok sevdiler. hediyeler, kendi aldiklarim derken 35-40 arasi bir sayidalar. iki oğlum, bir muhabbet kuşum ve orkidelerim benim dunyam onlar. gorumcem bakamadım diye orkidekerini bana getirdi. ikisinde beyaz bocekker var. o bocekler benim orkidelerime gecer mi? Ama temizledim islak bezle. yine de korkuyorum.
  ***
  Her gün yakından ilgilenip böcek olmasa bile ıslak bezle en azından haftada bir defa silerseniz orkidelerinizi tertemiz tutarsanız problem yok. Ama o kadar ilgilenemeyecekseniz Hollandada orkideler için her türlü ilaç var. Mutlaka uygun bir orkide böcek ilacı almalısınız orkidelerinizi ilaçlamalısınız.

 118. Orkide says:

  Orkideler hem güzel aslında bakımı kolay çiçekler. Diğer çiçekler gibi sürekli su ve bakım isteyen bir çiçek değil. Sadece yerine alışması gerekiyor ve biraz da sabır. Ben üretmeyle ilgili bilgi almak istiyorum. Daldan ayırma ve keiki yetiştirme ilgili resim ya da video ekleyebilirseniz cok sevinirim.
  ***
  Sağolun ben de size teşekkür ederim. O konuda da bir iki sayfa var. Zamanla daha olacak. Resimli videolu anlatımlara gerek duymuyorum.

 119. Gülen, İzmir says:

  Bugün bana bir orkide hediye geldi. Saksısı seramik ve de çiçek dibine bol miktarda çakıl taşı koymuşlar. Sulaması bu saksı için çok uygun görünmüyor. Çok çiçekli.. saksı değiştirmek de olmaz. Ne yapmalıyım? Nasıl sulama yapayım? Yukarıda anlattığınız gibi sulama yapılamaz herhalde.
  ***
  Saksı değiştirmek olur. Bekleyin 10 gün geçsin. Hiç sulamayın ama geceleri mutlaka serin esinti alması için sabaha kadar açık pencere önünde tutun, yapraklara köklere su fısfıslayın. 10 gün geçtikten sonra toprak tamamen kurumamışsa biraz daha bekleyebilirsiniz. Sonra dibi delikli bir saksıya geçirin.

 120. Fatoş D. -İstanbul says:

  Çiçek dalı vermeyen orkideler.

  İki tane orkidemin çiçek sapını kökünden geçen yıl kesmiştim (yanlış bir uygulama ile kesmişim anlaşılan). 1 seneyi geçti ama halen yeni sap vermedi. Tamamen çiçek sapından mahrumlar. Sürekli yeni yaprak, yeni kökler veriyorlar ve çok da sağlıklı yaprakları var. Ancak çiçek sapı vermiyorlar. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Gece boyunca üşümeleri lazım. Başka çare yok. İstanbul için geç kaldınız diyebilirim. Gece açık pencerelerden üstlerine rüzgar gelmeli. Razgar varsa üstlerine su fısfıslayın daha da üşüsünler. Bunun için gece boyu sabaha kadar 10C – 18C arası serinlik lazım ki istanbulda bu kadar serin hava bundan sonra olmayabilir. Şimdi olmazsa sonbaharda deneyin.

 121. Sibel, İstanbul says:

  Orkidem ekim ayında cicek sapını cıkarmaya başladı. Şu an hala cicekleri var. Tomurcuk vermeye de devam ediyor. Son bir aydır her yerinde kökler cıkarıyor. Uç kısımları çiçek sapına benziyor. Bu neden oluyor?
  ***
  Orkide köklerinin gelişimi devam ettikçe uç kısımları ok başı gibi, kalem başı gibi bir tuhaf yapıda olur. Onların doğası böyle. Yani gayet normal bir şey. Eğer bunun biyolojik, meristemik vesaire detaylarını istiyorsanız anlatmayı beceremem kusura bakmayın. :)

 122. Zehra, İstanbul says:

  Merhabalar iki gün önce eşim orkide çiçeği aldı. ancak dalı bir yerden bükülmüş ve çiçekçi de tam ordan destekleyici çubuğa toka ile tutturmuş. biz bunu eve gelince farkettik ve orayı sabitlemek için biraz uğraştık tokayı çıkartınca aynı yerden bükülüyor ama kırılmadı. bükülen tarafın yukarısında kalan çiçekler iki bugün pörsümeye ve cansızlaşmaya başladı. aynı zamanda da ucundaki tomurcuk açıyor. bükülen yerin altındaki çiçek ise canlı duruyor. şimdi ben o bükülen yerden kesmeli miyim yoksa beklemeli miyim? bükülen dal normale döner mi?
  ***
  Dönebilir de dönmeyebilir de. yeni tomurcuk da cansızlaşırsa o kısmı kesebilirsiniz.

 123. Sİbel, Ordu says:

  Orkidem çiçeklerini döktüğünde sapını kesmiştim. Neredeyse bir yıl olacak henüz çiçek sapı yok ama kökleri ve yaprakları çok sağlıklı. Yeni yapraklar veriyor. Hergün vantilatörle esinti almalarını sağlıyorum. Bir arkadaşımdan duymuştum nem oluşması için poşet geçiriyormuş orkide saksısına. Bu doğru mudur?
  ***
  Arkadaşınızın tavsiyesi yanlış ve çok zararlı. Okusanız bu sayfada bütün bilgiler mevcut. Çiçek sapı çıkarması için gece boyunca üşümesi lazım. ortalama 14C serin hava gerekiyor. Şimdi artık mevsim uygun değil. Sonbaharı bekleyeceksiniz. Eğer üşütmezseniz asla çiçek açmayacak.

 124. Ugur, İstanbul says:

  Bangkok’tan küçük şişeler içinde orkideler geldi. Bunları suya koydum olmadı. Orkide toprağına koydum olmadı hepsi sonunda kurudu ve köklenmedi. En son elimde iki şişe kaldı. Bunları ne yapmalıyım?
  ***
  O şekilde orkide almakla hata etmişsiniz. Şu an için hiçbir fikrim yok. Başka kaynaklardan bilgi araştırmalısınız.

 125. Ayten Sağlam says:

  Geçen seneden orkidem var. sizin yönlendirmelerinizle çiçekleri bitince kestim. bu ay çok güzel çiçekler verdi. çiçekler 3-4 dalda açmaya devam ediyor. fakat çiçeklenme başladığından beri yaprakları sararmaya, yumuşamaya ve bozulmaya başladı.. Ne yapmalıyım?
  ***
  Mutlaka bakımında birçok yanlışınız var. Yıllardır dikkatimi çekmiştir: Bana bir soru sorup sadece cevabımı okuyarak ama başka yerlerden edindikleri çok yanlış bilgilerle hareket edenler çoğunlukta. Siz bu sayfayı dikkatle okuyun. Mutlaka yanlışlarınızı eksiklerinizi bulacaksınız. Ona göre de orkidenizin yapraklarının niçin bozulmuş olduğunu anlayacaksınız. Ne yapmanız gerektiğini de öğreneceksiniz. İki ipucu vereyim: Sulama-besin verme tarzı ve bit kontrolü.

 126. Gullu, Baki says:

  Gecen kis 2012de esim bana concorde orkide aldi. iki cicekli fidani vardi. cicekleri dokuldukden sonra birinin ucu kurudugu icin 4cu bugumundan kesdim. simdi ondan alt kisimdan dal atiyor ama cok uzun bir sureyle buyuyor dali daha ufacik ne yapa bilirim bunun icin?
  ***
  Concorde Hollanda’da Phalaenopsis orkideleri üreten bir firmanın adı. Bakımı için bu sayfadaki bilgiler aynen geçerlidir. Lütfen okuyun. Fark yok. Aynı bakımı yapacaksınız.

 127. Gullu, Baki says:

  Merhaba. benim orkidem cok iyi tomurcukladikdan sonra cicek acmasini umuyordum amma daha cicek acmadan tomurcuklar dokulmeye basliyor.
  ***
  Bakımında birçok hatalarınız var. Bu sayfadaki bilgileri okuyun. Bitki besini vermek lazım. Gece serinletmek lazım. Bunlar önemli.

 128. Aykut Dönmez says:

  Merhaba ilk olarak yazdığınız bilgiler için çok teşekkürler :) Benim kışın aldığım ve 1 seferde tam 19 tane çiçek açan orkidem dallarını kuruttu ve bazı kökleri kurudu bazılarıda renk değiştirip hafif sütlü kahve rengine geçiş yaptı 2-3 hafta kadar sulamadığım halde yinede kurumadı. bu bitki yaşamayı seviyor bence ve hiç pes etmiyor. şu an yeni bir yaprak verdi.

 129. Gökhan, İstanbul says:

  Merhabalar efendim, öncelikle verdiğiniz bilgiler ile bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ben yurtdışından orkide tohumu getirtmek istiyorum ama tohum olarak yetiştirebilmen imkansız diyorlar. Zonguldak’ta, memleketimde yetiştirmek istiyorum. Sizden samimi bir cevap bekliyorum; acaba o topun altına hiç girmemeli miyim yoksa tohumdan orkide yetiştirmek o kadar da imkansız değil mi?
  ***
  Phalaenopsis ve daha birçok türler ancak laboratuar ortamlarında çok özel koşullarda tohumlar çimlendirilebilir ve fidelerin hayati tehlikeyi atlatana kadar yine o özel ortamda tutulmaları şart. Yani hiç denemeyin. Bazı farklı orkideler var onlar tohumdan kolayca yetiştirilebilir. Onlar hakkında şimdilik pek araştırmam yok. “Orkide” denince siz muhtemelen tüm orkideleri bu sayfada anlatılan Phalaenopsis türü sanıyorsunuz. Eğer öyleyse size orkideleri unutmanızı tavsiye ederim.

 130. Nermin, Bursa says:

  Orkidelerim Mayıs ayının sonunda çiçeklerini döktü. Çiçek saplarını yazınızda belirttiğiniz gibi kestim. Şu anda üçü de yeni yaprak çıkarıyor, bir tanesi geçen yılki sapından patladı şu anda üzerinde çiçekleri var. Dün farkettim bir çiçek sapı daha çıkarıyor. Yani gelişimleri devam ediyor. Oldukça sağlıklı görünüyorlar. Gelişimleri durmadı. Yine de dinlendirmeye geçmeli miyim?
  ***
  Hayır kendi haline bırakın. Dinlenmeleri kendiliğinden başlar. Veya bu özel bir hibrittir sıcağa uyumlu olabilir. Ne zaman kısmi bozulmalar olursa o zaman sulamayı çok fazla azaltarak iki ay kadar dinlendirirsiniz.

 131. Dilek, İstanbul says:

  Orkidem çiçeklerini döktükten sonra dalları kuruma başladı ve bir yaprağı da sararmaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Şimdi yaz sıcakları onların dinlenme zamanı. Normaldir. Yukardaki bakım bilgilerini dikkatle okuyun bir yere yazarak özetini çıkarın.

 132. Ramil says:

  Orkidemin koklerinde kahve renkli bocekler var. ne yapayim sizce topragini degistirsem faydasi olur mu?
  ***
  Toprak böcekleri genelde zararsızdır. Ama sizin köklerde olduğunu söylediğiniz böcekleri görmeden bir şey diyemem. Ne olduklarını bilmiyorum.

 133. Kezban, Kırşehir says:

  orkidemin saksısı buharlanıyor. acaba toprağını fazla sıkıştırmış olabilir miyim? orkidem buharlanmadan dolayı zarar görür mü? yapragında siyah lekeler cıktı mantar olabılir mi?
  ***
  İç kısımda oluşan buharlaşmalar eğer sıkışıp kalıyorsa iyi değil. Kenarlardan içi boş kamış çubukları ya da pipetler sokarak sıkışan havanın dışarı çıkmasını sağlayın. Yapraklarda siyahlaşmalar mantar hastalığı olabilir. Orkideler bütün gün kesintisiz havadar, esintili ortam istiyor. Yoksa her türlü hastalıklar olabilir. Siyah noktalar mini kabartı gibi, kazıyınca çıkacakmış gibi görünüyorsa sinek boklarıdır zararı yok.

 134. Hatice Işık K. says:

  Benim orkidem dallarından filiz verdi. Geceleri klima açıyorum. Orkidem biraz esintisine maruz kalıyor. Bunun için bu filizleri vermiş olabilir mi?
  ***
  Evet serin gece esintileri canlandırır.

 135. Berke, Ankara says:

  Merhaba orkidenin dalini 3. bogumdan kestikten sonraki sulama sekli nasil olmali? Haftada 2 kere sulama mi yapmaliyim yoksa serin ve esintili yerde tutup sadece fisfis mi yapmaliyim?
  ***
  Böyle bir ayrıntıyı düşünmeniz çok güzel. Ama sap kesmekle sulama düzeninin bir alakası yok. Ayrıca düzenli aralıklarla sulama yapmak sakıncalı. Saksıdaki taneleri sıkın, elinize yazlık verdikleri sürece sulamayın. Onun yerine günün serin ve esintili vakitlerinde su püskürtün.

 136. Kamilla, İstanbul says:

  Kucuk orkidem var 20 santim bir şey 2 dallı. Çiçekleri dokuldukten sonra 3 hafta öncesi kadar saplarından bıraz kestim. Birinin sapı iyice kurudu. Öbüru daha diri duruyor. Yaprakları gelişiyor sorun yok. Kesmekle hata mı yaptım? Koru olan dal duzelir mı?
  ***
  Ters bir şey yok. Normaldir. Havalar serinleyince yeni sap çıkarır. Yukarda bakım bilgilerini okuyun.

 137. Ali, Zonguldak says:

  Hemen tüm yorum ve cevaplarda soruma cevap bulamadım. Orkide tedavileri için en doğru adımın orkide türünün bilinmesi olduğu vurgulanıyor. Ancak bu konuda başkaca bir bilgi yok. Orkide türünü nasıl anlayacağız, çiçeğinden, çiçeği yoksa yaprağından, renginden anlaşılması mümkün müdür? (Orkide bir yerden alınmış, hediye olabilir, bu nedenle çiçek etiketsiz ve isimsiz olabilir.) Bu konuda resimli isim listesi vermek mümkün müdür?
  Diğer husus ise; balkonumda yıllardır içindekiler kuruduğu için birikmiş boş orkide saksıları duruyordu. Çiçeğinden vazgeçtim bir türlü yaşatamıyordum onları. Sonra sitenizle tanıştım. 12 adet orkide sahibi oldum, orkideleri, kışın radyatörlerini hiç açmadığım yatak odasında cama yakın bir yerde konuşlandırdım. Mümkün olduğunca gece-gündüz camı aralık tuttum. İlkbaharda geceleri sıcaklık 15 dereceleri bulunca günde birkaç saat güneş, çokca da kuzey esintileri alan arka balkona çıkardım onları. Havaların soğumaya başladığı bu günlerde o eski boş saksıları toparlamaya başladım. Çünkü en az iki adet keikanın yeni saksıya aktarılması gerekiyor. Sanırım birkaç saksıda da ilk kez çiçek açacak.(Tabi ki değişen hava şartlarından onları koruyabilirsem…) Bu günlerde hava yağmurlu ve fırtınalı, gece 7-8 derecelerde. Yakında onları yine soğuk-açık camlı, esintili yatak odama dolduracağım.
  Orkideseverlere anlatmak istediğim: Açık, serin, rüzgarlı hava ve çam kabuğu, ponza taşı ve odun kömürü öğretilerinizin ne kadar gerçekçi olduğu.. Sonsuz teşekkürler!
  ***
  Piyasade en çok satılan, her çiçekçide görülen orkideler Phalaenopsis’tir. Bu sayfada bakımı anlatılıyor. diğer türler farklı bakım isteyebilir. Diğer sayfalarda birkaçını anlattım. Orkide toprak karışımları anlattığım gibi olmalıdır. Bizdeki basmakalıp bilgilere göre değil, dünyanın en tecrübeli uzmanlarının tavsiyeleridir bunlar. Toprak orkidesi olmayan orkide türleri (Phalaenopsis vb.) bildiğimiz bitkiler gibi topraklarda yetiştirilmez.

 138. Başak, İstanbul says:

  Esinti alması için orkidemi pencere önüne koymuştum. rüzgar çok esincede yere düşmüş. kaldırıp yenden saksısına diktim. Göbekte yeni çıkan yaprak vardı. biri daha büyüktü ama diğeri küçüktü. ikisi de ucundan kırılmış. büyük olanın yarısı gitmiş. dğerinin ucu kırılmış sadece. sizce bişey yapmak gerekir mi? Bir de sabaha kadar pencere önünde dışarıda bırakıyorum. esinti olunca genelde. bunun bir sakıncası olabilir mi?
  ***
  Asla yerini değiştirmeyin. Sık sık açacağınız bir pencerenin hemen yanı olsun yeri. O kırıkların zararı yok. Bir daha yer değişikliği yapmayın. Sadece haftada bir yönünü değiştirin.

 139. Sevil, Aerbaycan says:

  … subat ayinda solan orkidem agustosda cicek sapi cikardi. 3 tane. ama 3 ayda 4-5 sm dan artik buyumuyor. acaba neden?
  ***
  Muhtemelen onlar çiçek sapı değildir köktür. Serin esinti olunca çiçek sapı çıkarır.

 140. Neslihan, Sinop says:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler çok teşekkür ederim. yanlış veya eksik olan bilgilerimi sizin sayenizde düzelttim. neredeyse orkide yetiştirmekten vazgeçmek üzereyken şimdi çok sağlıklı 8 orkidem var. bir keikim hariç diğerleri 2 veya 3 tane çiçek sapı çıkardı. tek sıkıntım çiçek sapları zarar görür korkusuyla yapraklarını silemiyorum. temizliğin önemini de biliyorum ama.. çiçekçi yaprak spreyi önerdi. parlak durur ve lekeleri gider dedi ama o sadece kapatıyor. temizlemiyor sonuçta. sizin öneriniz nedir?
  ***
  Toz konuyor sprey sıkıyorsunuz yine toz konuyor yine sprey.. Hiç iyi değil. Onun yerine yıkayın.
  Sulama dengesini okumuşsunuzdur. Toprak ıslaksa yeniden sulamamak şartıyla düş altında toprağı ıslatmadan yıkayın. Hafif gelen su tozları giderir çiçek dalını kırmaz. Sonra Açık pencere yanına koyun ıslaklığı iyice gitsin. Hava güzel olduğu zamanlarda pencereyi bir iki saat açık tutacağınız zamanlarda yapmalısınız. Fakat yine de ıslak bezle silmekte yarar var. Dikkat ederseniz bir şey kırılmaz. Bezle silmek olası yapışık bitleri giderir faydalıdır.

 141. Dilek says:

  Phal. orkidemde keiki oluşumu var. 4 yapraklı ve 6-3 cm lik 2 köke sahip. Aynı zamanda çiçek sapı çıkarıyor. bu dönemde keikiyi ayırmalı mıyım? Bitkiyi fazla yorup kaybetmeme neden olursa diye endişelendim.
  ***
  Eğer keiki eski çiçek sapında ise, bahsettiğiniz yeni sap ayrı, yeni çıkıyorsa keikiyi hemen ayırın (kökler biraz kısa gibi.. belki gelecek yılı beklemek daha iyi olur). Phalaenopsis orkidelerinde keiki’leri ayırmak için daima ekim ayını seçin.

 142. Dilek says:

  Keiki eski çiçek sapında, yeni çiçek sapı henüz 0.5 cm kadar.
  Ayrıca saksı da artık çok zorluyor ki, kökler dip saksı deliklerinden çıkmaya başladı.Sanırım bu dönem saksı değişimi de yapamam.
  ***
  Hayır orkide köklerinin toprak ihtiyacı ve hassaslığı yok. Her zaman değiştirebilirsiniz ama saksı içinde kökler fazla sıkışık değilse hiç gerekmez. Sadece iki yılı geçtiği halde saksı içinde köklerde çoğalma yoksa mutlaka değiştirmenizi tavsiye ederim.

 143. Mehmet, Çanakkale says:

  السلام عليكم
  Merhaba,
  Üç adet evde üc adet ofiste olmak üzere 6 adet çifter dallı penelopsis türü orkidem var. gardenyalar ve diğer çiçek türleri ile birlikte. Ofistekiler hiç güneş ışığı görmese de (oda konumu itibariyle bu mümkün değil, zira bina içine bakıyor) gün aydınlığı alıyorlar ve yaşamlarını sürdürüyorlar. Geçenlerde tamamının saksısını değiştirdim. saksı iç malzemelerini de. Gene şeffaf saksı kullandım ancak daha geniş. Ayrıca saksıda dört delik vardı alt kısmında. Ben altının tamamına minik minik delikler açtım adeta kalbur gibi oldu. Hava almaları gerektiğini düşündüğümden. Malum aldığımızda küçük saksıda oluyorlar ve hemen hemen sadece çam kabuğu bulunuyor. Ben önce minik minik pomza koydum. Sonra kuvars kumu daha sonra perlit. Daha sonra küçültülmüş şişe mantarı, hazır çam kabuğu, hindistan cevizi (bitki için hazır satılıyor) ve bu karışımın da içine az bir miktar kuvars kumu, pomza ve perlit. Hepsi çiçekli ve tomurcuklu idi. Değişimden sonra bir iki saksıda bazı bir kaç çiçek soldu. Diğerlerinde bir sorun görünmüyor. Sorularım şunlar:
  1. Sizce bu solma artık çiçekler ömrünü tamamladığından mıdır? Zira alalı iki ay oluyor çiçekler açmıştı. Almazdan önce de ne kadar zamandır açıktılar bilmiyorum. Yoksa saksı değişimiyle alakalı olabilir mi? Ancak Diğer saksılarda bir sorun görünmüyor. (Saksıların baharda değiştirilmesi ve çiçekli iken değiştirilmemesi tavsiyesinden haberdarım).
  2. İki orkide saksımda çiçeklerinde siyah siyah benekler var. Sanki minik minik sigara ile yakılmış gibi. Aldığımda böyle idiler ve hala devam ediyor. Bu bir hastalık mıdır? Tedavisi nedir?
  3. Saksı değiştirirken yeni aldığım orkidelerden birinin kökünün neredeyse çürümüş olduğunu gördüm. Diğerleri etli etli idi. Onun kökü ise solmuştu geneli itibariyle. Herhangi bir şey yapmadım. Yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Phalaenopsis orkide kökleri mutlaka oldukça havadar ortamda bulunmalı. Diğer tür orkidelerin toprak ihtiyacı farklı olabilir ancak bu tür topraksız bile yetişebilir. Tek şart köklerin sıkı sıkıya havasız kalmamasıdır. Çam kabukları tek başına yeterli. 1/4 oranında ponza taşı karıştırılsa ev ve ofis ortamlarında daha sağlıklı olacaktır. Sonra orkideler gece serin esinti ister. Yoksa gelişim tamamıyla durabilir. Çiçeklerin çabuk solması da geceleri serinlik olmaması ile ilgilidir. Çiçeklerdeki leke gibi hastalıklar esintisiz ortamda ıslak kalmaları yüzünden olur. Esinti yoksa su püskürtmemelisiniz. Bu şartlara dikkat edin. Temizliği unutmayın. Haftada bir gibi ıslak bezle silmelisiniz.

 144. İlknur, Samsun says:

  Serin esintilerden kastınız nedir acaba? ben dışarıya koyuyorum gün içinde.Bu doğru mudur? Geceleri kış dönemi çok soğuk olacağı için dışarıda zarar görmez mi?
  ***
  Gece boyunca ortalama 17C derece serin esintiler alması lazım (10 – 22 derecedler arası iyidir). İstanbul, Samsun gibi nemli havası olan yerlerde gece 7C dereceye kadar hiç sorun olmaz. Havası kuru yerlerde ise 10C dereceden daha soğuk hava zarar verebilir.
  Orkidenizin ikide birde yerini değiştirmeniz iyi değil. Yeri sabit olmalı. Esintiyi oradan açık pencere yoluyla alabilmeli. Gece boyunca sıcak olan oadalarda sağlığı bozulur.

 145. Sevil, Azerbaycan says:

  merhaba benim orkidemin cicekleri soldu bu ayda onun saplarini kesmeliyim ne yaayim ki yeniden ciceklensin? bunu bi turlu basharamadim. hep solur. biraz qalir yapraklari sararir. ben de atip yenisini alirim. orkide besini her zaman verilmeli mi?
  ***
  Yukarda ana kısımda bakım bilgiler var. Onları okursanız, gerekenleri yaparsanız orkideleriniz bir daha hastalanmaz bozulmaz. Lütfen okuyun.

 146. Neslihan, Sinop says:

  Akşamları dışarıda yoğun bir sis ve esinti oluyor. geceler de ılık geçiyor. böyle zamanlarda 1-2 saatliğine dışarı koymak fayda sağlar mı?
  ***
  O hava orkideleri canlandıran havadır. Orkideler özellikle gece boyunca sıcak ve havasız yerlerde asla bulunmamalı. Gerisi önemli değil. Havası nemli yerlerde gece 7C derece kadar soğukta hiçbir zarar görmezler.

 147. Süleyman,Yozgat says:

  Merhaba. Geçen yıl aldığım ve ikinci nesil çiçeklenmeye henüz başlamış olan bir orkidem var. Anaç yaprakların hemen altından, köke yakın bir yerden, bir yaprak daha çıkarmaya başladı. Bu yaprak üç kulak oldu rengi kızıl kahverenginden yeşile dönüyor. Bu keiki midir? Bununla daha sonra kökten ayırma yolu ile yeni bir orkide elde edebilir miyim?
  Ayrıca yeni çiçek tomurcukları, daha önce çiçeğini döküp üçüncü boğumdan budamış olduğum çiçek saplarından çıkıyor. Çiçek sapının boyu zaten kısaydı.Şimdi tomurcuklar çiçeğe dönünce görüntüsü pek hoş olmayacakmış gibi sanki. Bodur bir orkide gibi olacak. Çiçek saplarını uzatmanın bir yolu yok mu? Yukarda bahsettiğim yeni oluşumdan çiçek sapı da meydana gelebilir mi?
  ***
  Evet, dipten de yavru (keiki) verebilir ama sakın ayırmayın. Hem yavru hem ana bitki ikisi de ölebilir. Yeterince geliştiğinde o da çiçek açar. Daha zengin görünümlü olur. Bırakın beraber yaşasınlar. Phalaenopsis orkidelerinin yeni çiçek sapı çıkarma şartları yukarda anlatılmıştır. Her zaman olmaz. Serin esintilerle birkaç hafta geçtikten sonra oluyor.

 148. Cem, Sinop says:

  Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Benim 9 adet phalaenopsis orkidem var 1 tanesi hariç hepsi sağlıklılar.sağlıksız orkidemin kökleri çürüdüğü için çürük köklerini ayıklayıp temiz bir çam kabuğu+odun kömürü karışımına diktim yeni kökler oluşturuyor.Sulamayı sadece yaprak ve yeni köklerine su püskürterek yapıyorum.
  Size sorularım şunlar:
  1-sağlıklı orkidelerimin ve kökleri bozulan orkidemin yeni çıkardığı kökler birkaç cm uzayıp gelişimi duruyor.bunun sebebi ne olabilir ?
  2- Birkaç internet sitesinde forumlarda orkide yapraklarında soda püskürtülünce sodanın içinde bulunan minerallerin bitkinin daha sağlıklı olmasında etkili olduğu yazıyor. bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz.?
  3- Hava akımının öneminden bahsetmişsiniz ki ben bunun bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum.Phallerin saksılarının üzerine pc fanlarından oluşan bir düzenek yapsam sürekli hava akımı verse daha mı iyi olur yoksa bunlara bir zaman sayacı bağlayıp 2 -3 saat aralıklarla mı hava üflesinler ?
  Sinoptan selam ve saygılarımla…
  ***
  İşin başlıca püf noktası, gece karanlık saatlerde ortamın 18C derece (veya daha serin) ve esintili olmasıdır. Daha fazla soğuksa esintiye gerek de kalmaz ama yine de esinti çok önemlidir. Havası nemli olan yerlerde 7C dereceye kadar soğuk gece esintilerinin hiçbir zararı olmaz. Unutmayın, gece karanlık saatler boyunca serin esintiler lazım. Orkidelerin çok canlı gelişimi ve yeni çiçek sapı çıkarması buna bağlıdır.

 149. Kezban, Samsun says:

  Orkidem çok sağlıklı görünüyor. yeni yaprak ve hava kökleri çıkardı. 2 adet çiçek sapı ve üzerinde 5-6 tane tomurcuğu var ama son 1 haftada 2 tane tomurcuk açmadan kurudu. hava alsın diye camı açınca hava soğuk gelmiş olabilir mi? neden olduğunu anlayamadım. ne yapmam lazım?
  ***
  Yeni çiçek sapı biraz yükselince besin vermeyi bırakmak iyi olur. Çiçeklerin hepsi tamamen açıncaya kadar besin vermemenizi tavsiye ederim.

 150. Didem, İstanbul says:

  … Şimdi yaptığım şey orkidemi akşam saatlerinde üzerine fısfıs yaparak üzerindeki su damlacıkları kuruyana kadar balkona çıkarıyorum. acaba doğru mu yapıyorum? Bugün dayanamayıp rengine de vurularak başka bir pha. orkide satın aldım. üzerinde tomurcukları da var. kökleri de gayet sağlıklı.
  Pencereyi açarak esinti sağlıyorum. kalorife de su kabı astım. sizce uyum sağlayabilmesi için doğru mu yapıyorum?
  ***
  Pek doğru sayılmaz. Gece karanlık saatler boyunca esinti alması lazım. Isı (istanbul gibi havası yeterince nemli yerlerde) 7C dereceye kadar soğuktan zarar görmez ama buna da zamanla alışmış olması gerekir. Çiçek açması için gece esintilerine eylül – ekim aylarında ihtiyacı var. Şimdi ise belki ortalama 16C gibi (daha düşük daha iyi) serinde geceyi geçirmesi belki yeterli olabilir esintiye gerek yok. Yani geceleri yeterince serinlik varsa çiçek açabilir. En önemli şartlar bunlar. Evlerin nemliliği Phalaenopsis orkidelerine yeterlidir. Hem sıcak hem çok kuru hava zararlıdır. Geceleri sıcaklık mutlaka 20C derecenin altında olmalı aksi takdirde (esinti de yoksa) gelişim durur.

 151. Zekiye, Isparta says:

  Merhaba,öncelikle böyle faydalı bir site oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Şuan tomurcuk halinde hatta açmak üzere olan bir orkideye sahibim Yalnız son zamanlarda 3 yaprağı sarardı , kopardık. şuan 4 yaprağı var bir tanesi de sararmaya başladı.Saksı içindeki kökleri de çürümüş gözüküyor yeni oluşan kökler ise hep dışarı doğru.Ne yapmam gerekiyor bilemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Aynı konuda hiç abartmıyorum binlerce şikayet aldım. Sebep orkidelerin olumsuz şartlarda tutulması ama kimse buna inanmak istemez. Yukarda bakım bilgileri ve ihtiyacı olan şartlar açıklanmıştır. Okuyarak gereken şartları oluşturmalısınız. Özetle şunlar: Gece karanlık saatler boyunca 20C dereceden daha serin hava, gündüz ise yaprakların güneşte hafifçe ısınması. Özellikle geceleri sıcak ve esintisiz havasız mekanlarda orkideler bozulur yaşatamazsınız. Gece serin mümkün değilse en azından devamlı esinti (gece boyunca) şarttır.

 152. Yavuz, Konya says:

  Orkidelerimin tomurcukları kiraz büyüklüğüne geliyor, çiçek açacakları sırada buruşmaya başlıyorlar ve kuruyup düşüyorlar. Yapı marketten aldığımdaki tomurcukları da aynı akıbete maruz kaldılar. Eve geldikleri günden beri daha 1 tane tomurcuğum çiçeğe dönüşemedi maalesef. Acaba nerede yanlış yapıyorum?
  ***
  Her eve uyum sağlayamazlar. En iyi ortamı şudur: Gündüz yaprakların güneş ışınlarında hafifçe ısınması, gece karanlık saatler boyunca ise 20C dereceden serin ve havadar ortam.. Bu şartlarda mükemmel sağlıklı gelişim mümkündür. Özellikle geceleri sıcak ve havasız ortamda bulunuyorsa sağlıklı gelişim mümkün değildir.

 153. Eslem, İstanbul says:

  Yukarıdaki bakım bilgilerini okudum ama tam olarak ne yapmma gerektiğini anlayamadım. Benim beyaz orkidem iki ay önce geldi. Açan çiçekleri ve tomurcuklar vardı. Bir ay sonra tomurcuklar buruşup döküldü. Şimdi de çiçekleri solmaya, köklerdeki yeşil yapraklar sararmaya başladı.
  Evimiz güneş alıyor ama direkt güneşe cam kenarına koymadım. Haftada bir bardak oda sıcaklığında su veriyorum. Bu havada gece dışarıya koyup havalandırmam uygun olur mu? Orkidem ölüyor lütfen yardımcı olun.
  ***
  Bu orkideler anavatanlarında niçin ağaçların tepesinde yaşıyor? Çünkü tam gölgede yaşayamazlar. Güneşten mahrum etmemelisiniz. Ayrıca gece karanlık saatler boyunca 20C ve daha serin esintiler olmazsa yaşayamazlar. Bu şartlara dikkat etmelisiniz. Gece pencereler kapalı olup esinti olmasa bile en azından oda 20C dereceden daha serin olmak zorunda.

 154. Ahmet, Kütahya says:

  Eşime çiçekçiden süs orkide aldım ama eşim köklendirip dikmek istiyor yukarıda okudum -anladığım kadarıyla kuruttukdan sonra mı yapmalıyız yoksa canlıyken de yazdıklarınızı uygulasak tutar mı?
  ***
  Hayır sizin aldığınız vazoluk. Onlardan çoğaltma yapılamaz. Onlar çiçek sapı, köklenmezler.

 155. İbrahim, Aydın says:

  Merhabalar, bende beyaz orkide bakıyorum. Alalı bu günlerde tam 1 yıl oldu. Gelir gelmez dökülen çiçeklerin yerine şu anda yaklaşık 1 aydır dalların ucunda tomurcuklar var. Kesme veya budama anlamında dallara hiç birşey yapmadım. Dallar çiçekleri döktüğü gibi duruyordu. Bir yılda kendi kendine tomurcuklandılar. Keiki üretmek istiyorum. Tavsiye edeceğiniz zaman ve yöntem nedir? Orkide çiçekleri aşılama vs yöntemlerle renk değiştirir mi?
  ***
  Keiki meseleleri için şu sayfaya bakmalısınız: http://orkide.azbitki.com/phalaenopsis-cogaltma
  Orkidelerde aşı yok. Hiç duymadım.

 156. Pınar, Zonguldak says:

  Orkidem yeni geldi. İki tane kök dışarıda yukarı doğru uzuyor. Uçları da hafif kurumaya başlamış. Onları saksıya döndürmek imkansız. Ne yapmalıyım? Böyle kalması sorun olur mu? Dışarı çıkan kök iki tane de uç çıkarmış.
  ***
  Her şey normaldir. Orkide kökleri açıkta olmayı da sever. Bilgileri okuyun.

 157. Tolgahan, İzmir says:

  Sizden okuyunca orkidelerimi camın önüne koyup perdeyi açtım. Kasım ayıdan beri 4- 5 saat direk güneş ışığı alıyorlar.Üzerleri tomurcuk doldu. İlk tomurcuklar 2 hafta önce açtı ama hala tomurcuk çıkarmaya devam ediyorlar. Çiçeklerim hala direk güneş ışığında. Direk güneş ışığı açan çiçeklerin erken solmasına neden olur mu?
  ***
  Tomurcuklanması gece serinliği ve gece havadarlığı sayesinde oluyor. Kış güneşinin bir zararı yok. Yazın ise sabah veya akşam güneşinin zararı olmaz ama öğle civarında yakıcı olabilir.

 158. Hatice, Diyarbakır says:

  Dün bir orkide buldum ve hemen satın aldım, phal. cinsi, koyu pembe. Bulunduğum il itibariyle çok zor orkide bulunuyor o yüzden bu çiçek benim için çok kıymetli, sağlıklı koyu yeşil 4-5 tane yaprağı var, kökleri canlı görünüyor ana 1-2 çürümüş kök var saksıda, saksının üstünde görünenler ise bazıları ezilmiş hasar görmüş.
  İki adet çiçek sapı var bitkinin üstünde, biri 1-1,5 karış uzunluğunda, açmamış 3 tomurcuğu var uzamaya devam ediyor,
  diğeri ise baya uzun 2-3 tane açmış, bir iki tomurcuğu döküldü ve en ucundada birkaç tane tomurcuk daha var, hatta ilk açmış olan çiçeğinin altındaki boğumda bir göz çıkıyor gibi, şimdi yüksek müsadenizle şu soruları sormak istiyorum:
  -ilk bakımı ne zaman yapmalıyım, çürümüş kökler ve hasar görmüş kökler beni endişelendiriyor (ilk alınan bitkileri 15-20 gün ellemeyin diyorsunuz),sizin dediğiniz gibi yerine alışması için serin esinti sağlıyorum
  -yaprakların boyutuna göre sanki saksı küçük kaldı, elimde 14 cm çapında orkide saksısı var ne zaman geçireyim, en yakın zaman ne zaman olmalı?
  -çiçeğin altındaki boğumdan çıkan gözü desteklemek için üst dalı (çiçekli dalı) kesmelimiyim, zaten çiçekli daldaki 2 tomurcuk dökülmüş, bunu yapmalımıyım? nezaman yapmalıyım?
  -orkide toprağımı kendim hazırlamak istiyorum çam kabuklarını sterilize etmelimiyim, etmezsen risk çokmu fazla?
  -keşke resimlerini ekleme imkanım olsaydı, ama aşağı yukarı durum bu, değerli bilgi ve önerilerinizi en kısa zamanda bekliyorum,
  ***
  Orkidenizin bütün ihtiyacı gece karanlık saatler boyunca serinlik ve havadarlıktır. Gündüzleyin ise sabah veya akşam güneşinde yapraklarının direkt güneşle 3-4 saat ısınmasına ihtiyacı var. Esas püf noktaları bunlar. Diğer ihtiyacınız olan tüm bilgiler yukarda yazılı. Bu bir toprak bitkisi değildir. Eğer şartlar uygunsa köklerinin çoğu dışarda gelişir. Saksının büyük olmasına hiç ihtiyacı yok. Her yıl değiştirmeye de hiç gerek yok.

 159. Behçet, İstanbul says:

  Evde akvaryumum var. Orkide için buradaki suyu kullanmak faydalı olur mu?
  ***
  Faydası olmaz. Orkide özel besinleri satılır onlardan almalısınız.

 160. Zerrin, İstanbul says:

  İlk aldığım 3 orkidemin saksılarını büyüttüm satıcı öyle dedi. Orkide toprağı ve şeffaf saksı aldım onların içine ektim fakat bir süre sonra bir tanesi sallanmaya başladı, haftada bir suluyorum sanki toprak kurumuyor gibi geldi bana. Bende tekrar söküp ne olduğunu görmek istedim bazı kökleri çürümüştü bende onları kestim ve bir daha ektim fakat sulamadım birkaç gün sonra çürüdü attım. Bir hafta sonra ikincisi de hafif sallanmaya başladı onuda söküp baktım onunda bazı kökleri çürümüştü onları da kestim fakat bu sefer kuru toprağa ve eski saksısına tekrar ektim. Yeni yaprak vermişti ortasından fakat gelişimi durdu ve yapraklar biraz pörsüdü bir hafta sulamadım sonra suladım bakalım ne olucak. Onları her gün havalandırıyorum birkaç saat. Saksılarına dokunmadıklarım daha iyi. Gelişme gösteriyorlar fakat saksı değiştirme ve kök kesmede sorun var o zaman öldürüyorum. O yüzden orkidelerimin saksılarıyla oynamıyorum küçük de olsa öyle kalsınlar diyorum. Ne dersiniz?
  ***
  Orkide toprağı ortalama fasulye taneleri kadar kıyılmış çam kabuklarıdır. Muhtemelen size başka bitkiler için olan hazır topraktan satmıştır. Öyle topraklarda çürürler. En önemlisi de geceleri bulunduğu yer 20C dereceden biraz daha serin olmasıdır. Gündüz de havadar olacak ama özellikle gece boyunca sabaha kadar serin ve çok havadar ortam lazım. Yoksa yaşatamazsınız. Gündüz çok sıcak olabilir önemli değil. Gece sabaha kadar serinlik şart.

 161. Zerrin, İstanbul says:

  Gece salonun kaç derece oldugunu bilmiyorum fakat 20nin üstünde olmuyodur. Toprak da orkide toprağı. Bauhaus’tan aldım. Aslında onları sabaha kadar balkonda tutsam mı diye de düşünüyorum fakat balkon açık.
  ***
  O halde sebep başka. Kışın yeni bitki almada sadece orkidelerde değil birçok türde aynı sorunlar oluyor. Çok yaygın bir şey. Sonbahardan ilkbahar ortasına kadar yeni bitki almamak en iyisi. Çünkü bu dönemde sera ortamından ev ortamına gelen bitkiler adapte olamıyor. Ancak şans eseri hem evin ısısı uygunsa ve hem iyi bir hava sirkülasyonu varsa, bu iki şart uygunsa problem çıkmıyor. Bu da belki binde bir evde olabiliyor. Belki bir çözüm, aldığınız zaman toprağı kuru olacak ve eve getirdiğinizde ilk 8-10 gün hiç sulamayacaksınız. Bu sayede evin farklı şartlarına yavaş yavaş adapte olabilirler. Son olarak, satıcılara asla danışmayın derim. Alınlarının ortasında uzman dahi yazsa onlara danışmayın ve inanmayın.

 162. Zerrin, İtanbul says:

  Merhaba, öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Orkidelerimin bir tanesi sapının ucundan minik pembe bir tomurcuk vermişti bende akşamları havalanmaları için onları balkona çıkarıyorum birkaç saat tutup içeri alıyorum. Acaba soğuk mu geldi hava 8-6 derece arasında idi bu sabah baktım sanki o pembe topcuk kuru yaprak rengi almış acaba kurudumu bilmiyorum. Bazı orkidelerim de çiçek sapına benzer bir şeyler verdi dibinden. Acaba bu havalandırma onlarada zarar verir mi?
  ***
  Zamanla ev ortamına alışmışsa ararı yok. Ama yeni almışsanız sera şartlarına uyumludur. Evinizin şartlarına henüz adapte bile olmamışken aniden hiç alışık olmadığı soğuğa maruz kalması zarar verir. Ayrıca akşamları dışarı çıkarmayın. Tamamen dışarda olması hiç gerekmiyor. Açık pencere önünden hava almalı. Bu kadar serin-soğuk aylarda devamlı esinti gerekmez. Serinlemesi yeterli. Ara sıra pencereyi açıp serin esintiler aldırmak ve odayı serinletmek yeterli. Daha soğukta havalandırma sadece sağlığını çok fena kaybeden orkideler için.

 163. Alev, Samsun says:

  Bana iki gün önce bir orkide hediye edildi. Ben hiç sulamadım daha ama bir kez yapraklarına su püskürttüm. Şimdi yaprakları ortalarından yarılmaya başladı. Ne yapmam gerek acaba? Odanın sıcaklığı 21-22 derece en fazla. Nem de sanırım %52 civarında. Çok esintili bir yerde tutamıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?
  ***
  Evinize yeni gelmiş ve bu sırada hiç sulamamışsınız. Bu çok iyi. Toprağı kupkuru olsa bile eve ilk geldiğinde en azından ilk 6 gün hiç sulamamak lazım. Sonrasında ise toprak kurumamışsa yine sulamayın ki evin şartlarına uyum sağlasın. Yoksa kökleri tamamıyla çürüyor. Yaprakların çatlaması köklerle ilgili bir problem. Sanıyorum çok ıslak. Bambaşka bir ısı derecesine ve esintisiz ortama gelince böyle problemler görülür. Kışın evlere yeni bitki geldiğinde daima bozulurlar. Esinti çok önemli. Pencereyi açın açık pencere önünde tutun ki toprağın ıslaklığı çabuk kurusun. Gündüz güneş de almalı. Yukardaki bakım bilgilerini mutlaka okuyun. Yakında bazı düzeltmeler yapacağım. Şimdiki halinde de gerçi kusur yok. Sadece biraz abartılı bilgiler var. Bu da daha hassaslık gösterilmesi içindi.

 164. Zerrin, İstanbul says:

  Bugün bir serada dev gibi phalaenopsis orkideleri gördüm. Yaprakları, çiçekleri büyük. Her yerinden dal vermiş. Her dal çiçek dolu. Bunlar yaşlı mı bu kadar büyük dedim. Hayır bunların cinsi bu dediler (vip orkideymiş hollandadan getirtiyorlarmış). Tabi almaya korktum ya bakamazsam ya da bir daha böyle açmazsa diye. Kök verdiği yerin yanından sap da veriyor galiba. Bu böyle midir? Her kökün yanından çiçek sapı mı verir?
  ***
  Farklı phalaenopsis çeşitleri var. Yine de gerekiği gibi çiçek açmaları bünyenin güçlenmiş olmasına bağlıdır. Yoksa hem çiçek sayısı az hem daha küçük olur. Devamlı çiçek açacaklarını sanmayın. Belirli ısı derecelerinde çiçek açıyorlar. Çiçek sapları yaprakların aralarından herhangi yerlerden çıkar. Eski yeni farketmiyor. Bütün mesele gece boyunca 12 saat kadar serin esinti sağlanması ve gündüzleri fazla sıcak olmayan ortamda bir süre güneş almaları ya da güneşe eşdeğer güçlü ışık alabilmeleri.

 165. Zerrin, İstanbul says:

  Phal orkidesine aya bir 4-6-6 oranındaki orkide özel besini veriyorum. Bazı orkidelerin üzerinde çiçek var bazılarıda çiçeksiz. Bu oran iyi midir? Bir yerden aldığım bilgiyi defterime yazmışım beyaz phal orkidesi için 20-20-20 oranında npk gübresi kullanın demiş. Fakat aynı yerde az gübre çok gübreden iyidir demiş. Aynı zamanda aysun hanım da 6-5-6 oranında vitamin kullanıyormuş ve orkideleri tekrar açmış.
  ***
  Aysun Hanım kendisi üşümeyi göze alarak kışın bile gece havalandırması sağlıyordu. Orkideleri ilkbahara kadar peşpeşe yeni çiçek sapları çıkarmıştı. İşin sırrı besinde değil gece havalandırmasında. 20-20-20 çok ağır. Her yerde okuduğunuz şeye inanmayın.

 166. Ayşe K. -Ankara says:

  Yaprakların gövde ile birleştiği kısımda çürüme var. Kökleri yeşil sağlıklı. Alalı bir ay oldu. Bir haftadır çürümekte. Kurtarabilir miyim? Ne yapsam daha iyi olur?
  ***
  Kökler yeşil ve sağlıklı olsalar bile onların da çürüme riski büyük. Bu sayfadaki havalandırma kısmını okuyun. Toprak çok sıkı ise biraz boşaltın. serin havada devamlı ıslak toprakta kalırsa çürürler. Çözümü köklerin daha az toprakta olmasıdır. evlerde yetiştirilen orkidelerin toprağı sırf çam kabukları olması riskli. 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmak çok iyi olur.

 167. Melda T. -Yozgat says:

  Aynı saksıda 2 orkidem var. Her ikisinin de çiçekleri vardı. Biri çiçeklerini dökerek sararmaya solmaya başladı. Her geçen gün daha kötü oluyor. Orkide besini aldım. Sanırım fayda etmeyecek kuruyacak. Üst kısımları canlılığını yitirdi. Ne yapmalıyım sizce?
  ***
  Gece karanlık saatler boyunca esinti almaları lazım (ya da en azından ortam 18C altında serin olmalı). Orkideler diğer bitkilere hiç benzemez. Bakım bilgilerini okuyun. Başka yerlerde böyel gerçek, doğru bilgileri bulamazsınız.

 168. Zerrin, İstanbul says:

  Peki çiçekli orkidelere iki haftada bir mi vitamin vermek gerekir?
  ***
  Benim tavsiyem, çiçek sapları birkaç santim yükseldiğinde sulama suyuna karıştırarak verilen besin vermeyi bırakmak ve çiçekler tam açtıkları zaman tekrar başlamaktır. O sırada yapraklara besinli su fısfıslamaya ise yine devam etmelisiniz.

 169. Hatice, İstanbul says:

  Tavsiyeleriniz sayesinde beş orkidem de çok sağlıklı maşallah. Teşekkür ederim. Facebook hesabınız var mı acaba? Takip etsek..
  ***
  Evet bir Facebook sayfam var. Sadece site ile ilgili yenilikleri bildirmek için kullanıyorum. Verdiğim bilgileri sizin gibi güvenerek okuyan ve gereğini yaparak bitkilerini daha sağlıklı yetiştiren herkesin takip etmesi lazım.
  https://www.facebook.com/pages/S%C3%BCs-bitkileri/664432010290610

 170. Zerrin, İstanbul says:

  Havalar ısındıkça haftada bir sulamak az mı gelir? Ara sıra su fısfıslıyorum bazen sabah bazen akşam bazen de hem sabah hem akşam. Su ihtiyaçlarını böyle karşılasınlar diye düşünüyorum. Doğru mu? Çiçekli phal aldım. Tomurcukları da var. Açıyorlar fakat yeni açan tomurcuklar daha küçük olduğu için çiçekler de küçük oluyor. Tomurcuklar daha büyüdükten sonra mı açmaları gerekiyor? Ben onları güneşe çıkardığım için mi hemen açıyorlar? Yoksa küçük açıp zamanla mı büyürler?
  ***
  Sulamayı yukarda anlattığım gibi yapın. Yaz ayrı kış ayrı olmayacak. Ama toprağına ponza taşı karıştırmışsanız biraz daha sık sulayabilirsiniz. Toprak ne kadar havadarsa, kökler ne kadar boşluklu ortamda rahat ise o derece sık sulayabilirsiniz. Daha iyi olur. Su fısfıslaması ile su içmesi gece karanlık saatlerde kesindir. Diğer vakitlerde belli olmaz. Yeni orkidenizin köklerinde sorun başgöstermiş sanıyorum. Çiçeklerinin açma dengesinin bozulmasına sebep budur. İkide birde yer değiştirmek önceki sorunuzda dediğim gibi hiç iyi değil. İlk aldığınızda bir on gün boyunca, toprak kupkuru olsa bile sulamamalısınız yoksa yeni yerine alışamaz ve kökler çürümeye başlar. Ayrıca aldığınızda toprak ıslaksa bu da çok riskli. Almamanız daha iyidir. Yeni orkide alacaksanız ya mayıs sonunda ya da eylül ortasında almalısınız. Açık pencere yanında bulunmakla İki hafta içinde yeni yerlerine hiç zarar görmeden adapte olurlar.

 171. Büşra, Antalya says:

  Orkidemin çiçek sapı sarardı tamamını kestim. Doğru mu yaptım acaba? Yeniden çiçek sapı çıkar mı?
  ***
  Bunun için gece karanlık saatler boyunca 20C dereceden daha serin hava ve esintlier lazım. Yukarda açıklamaları var lütfen okuyun.

 172. Meltem, Fransa says:

  Orkidem açmıştı. Birsürü çiçeği ve tomurcukları vardı. Dalını kırdım. Ne yapabilirim?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Vazoya koyun. Çiçekler solana kadar öyle de güzelce durur.

 173. Gamze, İstanbul says:

  Orkidemin yaprakları yeşil, canlı. Kökleri de yeşil. Çiçekleri döküldü. Sadece sapı, uzun çubuğu sarardı. Yani köküne kadar kırmızı oldu. Ne yapmam lazım? Çok üzülüyorum.
  ***
  Üzülecek bir şey yok. Dal ölüyorsa dipten kesin. Önemli değil. Henüz havalar serinken gece karanlık saatler boyunca her gün birkaç saat açık pencereden serin esinti alırsa yeni çiçek sapı çıkarır. Yukarda bütün bakım bilgiler ve bu konu ayrıntılarıyla izah edilmiştir. Gereğini yaparsanız tekrar çiçek sapı çıkarıp tekrar çiçeklenir. Ama yapmazsanız yeni çiçek sapı çıkarabilmesi için sonbahar serinlerinin başlamasını beklemek zorundasınız. Bu arada, dışarda tutmayın. Ev içinde, pencere yanında olmakla açık pencereden serin esintiler alabilmeli.

 174. Zerrin, İstanbul says:

  Cattleya’da yazdığınız kalsiyumu yani tebeşir tozlu suyu phallere de vermeli miyiz?
  ***
  Hayır bunlarda öyle problemler olmaz. Aslında onlarda da olmaz. Eğer kireçsiz su ile sulanıyorlarsa olabilir.

 175. Nedret Sualp says:

  Üç orkidem vardı. Kızım 8 orkidesini getirdi. Bunları ikişer üçer olarak bir araya dikebilir miyim? Çiçeklendikten sonra seramik saksılara koyuyorum. Sakıncalı mı?
  ***
  Evet ama daha büyük bir şeyin içine daha fazla orkide toprağı kullanarak dikince kökler hafasız kalabilir. Orkide toprağını yarı yarıya ponza taşı ile karıştracaksanız büyük bir şeyin içine çok sayıda orkide dikebilirsiniz. Ponza taşı yoksa riskli. Şeffaf olmayan saksıların sakıncası yok. Önemli olan şey orkidenin açıkta sağlıklı uzayan köklerinin çok olmasıdır. Varsın topraktakiler ışıksız kalsın. Hem daha önemlisi köklerin iyice hava alabilmesidir.

 176. Süleyman, Yozgat says:

  Çiçekçimin gözden çıkardığı,öleceğini tahmin ettiği orkideyi getirip sizin tavsiyeleriniz ışığında evde bakıma aldım. Saksı, saksı içeriği, havalandırma, nem sağlama v.s. Bir müddet sonra toparladı ve mevcut çiçek sapının üzerinden yeni bir sürgün çıkararak çiçek açtı. Şu an üzerinde 7-8 tam açılmış çiçek var. Ancak son günlerde alt yapraklarından biri sararmaya başladı. Yakından kontrol ettim. Diğer yapraklarının sertliği de azalmış. Bir sorun olduğunu düşündüm ve bitikiyi saksıdan çıkardım. Kökleri çok fazla olmasına rağmen %80i çürümüş. Sadece gövdeye yakın yerlerdeki kökler çürük değildi. Onları makasla kesip uzaklaştırdım. Kök bölgesini musluk suyu ile yıkadım. Sudaki klor o bölgedeki bakterileri öldürür ümidi ile. Saksıyı çamaşır suyu ile, saksı harcını sıcak fırında bir süre tutarak dezenfekte ettim. Tekrar bitkiyi diktim. Sizce durumu nedir? Kök çürümesi durur mu? Yaptığım bütün bu işlemler uygun mu? Başka tavsiyeniz olur mu?
  ***
  Kök çürümesinin etkenlerinden biri fazla ıslak toprakta duran köklerin üşüme şoku yaşamaları, diğeri toprağın çok sıkışık olup çam kabuklarının bozulması ve ekşimelerin başlamasıdır. Bir üçüncü sebep köklerin oksijenden tamamen mahrum kalması. Çam kabuklarını 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmak ev ortamında kesinlikle şart. Bütün bu faktörleri dikkate almalısınız.

 177. İhsan, Zonguldak says:

  Orkidem yeni dal vermiş 15 cm kadar uzamıştı. Kolum çarptı ve uç kısmından 3cm kadar kırıldı. Kırılan kısım düşmedi. Öylece duruyor. Bu dal çiçek verir mi?
  ***
  Kırıktaki bağlantının kırık kısmı besleyebilmesine bağlı. Zamanla anlaşılır. Olmazsa, bu durumda dal yeni bir yan sürgün veriyor.

 178. İlknur Y. -Ankara says:

  İki orkidemden biri 1,5 yıldır evimde gayet iyi çiçekleniyordu. Kökleri çok yayılmaya başladı ve saksı devrilmeye başladı. Geçen yaz sonu orkide toprağı ve daha sağlam bir saksıya geçtim. Sizin anlattığınız gibi suluyorum ama şu an çok kötü durumdalar. İki ay önce biri çiçeklendi. Diğerinin bazı tomurcukları kuruyup döküldüler. Özel orkide besini de kullanıyorum ama yaprakları çok kötü görünüyor. Haftada 1 veya 2 defa sulama yaptım. Yaprakları çoğalmaz mı bir daha?
  ***
  Orkide kökleri havasız kalmamalı. Bundan kaynaklanan problemler çok. Sanki orkide bol bol toprağa ihtiyaç duyuyor gibi düşünenler orkideleri hiç tanımıyor. Köklerinin hepsi toprak altında kalmayacak. Evlerde orkide toprağını tek başına kullanmak sakıncalıdır. Mutlaka 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmak gerekir ki kökler çürümesin. Siz sulamayı benim anlattığım gibi yapmamışsınız. Çam kabuklarında kuruma yoksa sulamayacaksınız. Bazı insanlar takır takır kupkuru olana kadar sulamıyor. Bu biraz abartılı ama yine de gereksiz yere sulamaktan bin kat iyidir.

 179. Zerrin, İstanbul says:

  Merhaba. Uzun zamandır yazmıyordum. Orkidelerim iyi diyebilirim. Çürümek üzere olan ve köklerini kesip poşetin içinde bekleterek ektiğim orkidem bir yaprak verdi. Fakat varolan yaprakları pörsüdü. Onlarda bir düzelme olmaz mı? Yeni verdiği yaprağı iyi büyümeye devam ediyor. Fakat kök vermedi. Bir tane havai kökü var. Onu bu hafta suladım. İnşaalla tekrar çürümez. Üzerlerine su fısfıslıyorum. Bu hoşlarına gidiyor galiba. Üç orkidem de yaprak verdi. Bir çiçekli orkide almıştım. Bir süre çiçekleri açtı fakat şimdi sanki dondu. Hiç hareket yok. Açmaya başlayan çiçekleri de birer yapraklarını açtı ve öyle kaldı. Suladım fakat yine bir gelişme yok. Bu bendeki ikinci haftası. Acaba ne yapmalıyım? Bazı orkidelerim çiçek açmış ve dökülüp üzerinde 4 çiçeği kalmış aynı zamanda çiçek sapı vermiş olanlar var. Bu çiçek sapı nasıl uzar? Birkaç haftadır aynı konumda. Acaba üzerinde 4 çiçek kalmış dalı mı kesmem lazım? Fakat o da ucundan uzuyor. Cevabınıza teşekkürler.
  ***
  Bir süre daha kapalı tutmalıydınız. Aniden açığa çıkarmak iyi olmamış. Aşama aşama.. Önce sadece geceleri birkaç saat açık tutup sonra açık tutma saatini geceye ve bütün güne zamanla yaymalıydınız. Yeni aldığınız ilk günlerde tesadüfen ısı durumunu yadırgamamış (belki sulamadığınız içindir). Sonradan hava şartları değişince o da bir bocalama yaşamış. Birkaç gün içinde tekrar faaliyete geçebilir. Yeni sapların gelişimlerinin durması, gelişimde duraksamalar, dengesizlikler köklerin çektiği sıkıntı ile ilgili. Bu genelde ısı dengesizlikleri yüzünden olur. Fazla serin günlerde sulamayı sabah yapın. Gece ise dışarı havası çok fazla soğuk oluyorsa köklerin -ıslakken- fazla üşümemesi gerekiyor (10C dereceden daha soğuk almamalı ıslakken). Yani o takdirde (kökler fazla ıslakken ve hava 10C dereceden daha soğukken) gece pencereyi açık tutmamanız lazım. içerisinin gece boyunca 20 derece altında serin olması yeterlidir.

 180. Alev, Samsun says:

  Merhaba, benim orkidem bana yaklaşık 1 ay önce geldi. O günden bu yana 2 yaprağı ve 1 çiçeği sararıp düştü. 1 yaprağı da iyice sarardı. Diğer yaprakları da ortalarından yarılıyor, kuruyor sanki. Haftada 2 kez su veriyorum, 2 günde bir kez de yapraklarına su sıkıyorum ama henüz hiç besin veremedim. Ve yeni bir yaprak ya da tomurcuk çıkacak gibi görünmüyor. Camı açıp önünde esintide bırakıyorum ama pek gelişemiyor sanki.. Bana ne önerirsiniz?
  ***
  Gereksiz yere devamlı suluyorsunuz ve devamlı sırılsıklam ıslak toprakta tutuyorsunuz. Sonuçta kökler çürümeye başlamış. Problemler bundan kaynaklanıyor. Serin zamanlarda neredeyse hiç sulamayın daha iyi edersiniz.

 181. Eren, Ankara says:

  Merhaba, 1 yıldır orkidem var. Gayet iyi çiçekleniyor. Yeni tomurcukları da var ama kökleri çürümeye başladı. Çürük köklerini kesip toprağını değiştirsem mi?
  ***
  Evet iyi olur. Yalnız, eğer saksısı genişse daha küçük saksıya dikin ve eğer bulabilirseniz orkide toprağını 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırın. ev ortamlarında sırf çam kabukları kökleri çürütoyor. Ya kökleri fazla sıkıştırmayacaksınız -ki o zaman dik durabilmesi zor.. ya da en iyisi ponza taşı ile karıştırmak.

 182. Ceren, Antalya says:

  Orkidemin yaprağı sarardı. Elimle dokunduğumda iki yaprağı birden koptu ve ortasında siyahlık kaldı. Yeniden yaprak çıkartıp canlanabilir mi? Köklere baktım onlar sağlam gibi yeşil görünüyorlar.
  ***
  Havasız evlerde ve yanlış bakım sonucu her şey olabiliyor. Antalya’da yılın bu zamanlarında dışarda tutarsanız çok iyi olur. Yaz sıcakları başlayana kadar dışarda tutmanızı tavsiye ederim. Bu sayede canlanması kesindir.

 183. Huriye, İstanbul says:

  Arkadaşım geçen ay minyatür orkide aldı. Şimdi çiçekleri döküldü. Kökleri de yumuşamış. Çok mini bir kabı var. Toprağı da yosun gibi. Çürümeden kurtulabilir mi?
  ***
  Kökler çürümüş. Toprağı adamakıllı kurumadıkça sulamayın. Gündüz yapraklar güneşle birkaç saat hafifçe ısınmalı. Gece boyunca ise çok fazla havadar ortam ister. orkidelerin sağlıklı yaşamaların bunlara bağlıdır.

 184. Lipar Y. -İstanbul says:

  İşyerime geçen hafta büyük çiçekli iki phalaenopsis cinsi orkide geldi. Güneş ışığı ve esinti alabilsinler diye ofisimizde bulunan tamamen cam olan balkona koydum orkidelerimi. Camı sabah 9da ofise gelir gelmez açıyorum hem hava değişimi olsun ısı düşsün hem de esintiden bütün gün faydalanabilsinler diye. Akşam üzeri saat 16 dan sonra hafif bir esinti başlıyor. Umarım bu ihtiyaçlarına cevap verir. Geldikleri gün oda ısısında su ile suladım ve sularının süzülmesini bekleyip yerlerine geri aldım. Öğlen güneşine maruz kalmasınlar diye aynı balkonda 1m geriye başka bir sehpaya alıyorum. Bu doğru bir hareket midir? Bu konumda ve bu şekilde bakıma devam etmeli miyim sizce? Minyatür boy aynı cins bir orkide var ofiste ancak o oldukca bakımsız. Hiç çiçeği yok. Beş adet yeşil ve sağlıklı yaprağı var. Alttan iki küçük taze yaprak vermiş. Çiçek veren dallar tamamen kurumuş ve gövdeden kopmuş. Bir dal kupkuru, sararmış ama garip bir şekilde gövdeye sıkı bir şekilde hala bağlı. Kesmeli miyim? Zararı olur mu? Bu minyatürü de balkona aynı şartlara aldım. Başka yapabileceğim birşey var mıdır?
  ***
  Yeri sabit olmalı. Bir oraya bir oraya her gün yer değiştirmek iyi değil. Mesela o dediğiniz gibi pencereden bir metre geride hep kalabilir. Minyatürün kırık dalını kesin. Orkidelerin esintiye esasen karanlık saatler boyunca ihtiyacı var. Ya da en azında karanlık saatler boyunca yeri çok havadar olmalı ya da serin olmalı. Yeni orkide aldığınız zaman toprak kuru bile olsa ilk bir hafta sulamamalısınız. Ortam sıcaksa üstüne su fısfıslayın ama ilk hafta sulamayın. Yer yadırgamasında ıslak toprakta kökler çürüyor genellikle. Önce yerine alışması lazım. Minyatürlere de aynı bakımı yapın.

 185. Zerrin, istanbul says:

  Merhaba. O kökleri çürümüş poşette beklettiğim orkidem bir yaprak vermişti fakat bir tane havai kökü var demiştim ya her yerinden taze kökler verdi. Minik yeşil. Fakat toprakla bağlantısı yok orkidenin yani gövde toprağın içinde fakat sallanıp duruyor. Taze yaprağının içinden bir yaprak daha verdi. Toprağı çok kuruduğu zaman suluyorum fakat üzerine su fısfıslıyorum. Yani topraktan değil su fısfıslamamdan dolayı yaşıyor galiba. Alttaki pörsümüş yapraklarını sararttı. Onları koparıyorum.
  ***
  Köklere de su fısfıslayın. Ara sıra besinli su da fısfıslayın. Orkidelerin gelişimi için toprak şart değil. Saksıda çam kabuklarına dikili olarak satılmasının sebebi derli toplu durabilmesi içindir. Ve ayrıca ihmallerde köklerinin fazla nemsizlik yüzünden kurumaması içindir. Ama gereğini yaparsanız saksısız bile gayet güzel yaşayabiliyor Phalaenopsis cinsinden orkideler.

 186. Ayşe, Ankara says:

  Orkidem sabahtan 1-2 saat direkt güneş görüyor. Bir zararı olur mu?
  ***
  Hayır. Zaten öyle lazım. Güneşe ihtiyacı var.

 187. Damla, Samsun says:

  Merhaba, benim orkidemim çiçekleri döküldü ama yeni kök veriyor. Bu iyi mi kötü mü bilmiyorum. 1 haftadan fazla bir süredir su vermiyorum. Ne yapmalıyım? Çiçek açar mı bir daha?
  ***
  Yeni kökler çıkarması çok iyi. Yukarda ince ince anlattığım gibi bakımına dikkat edin. Yaz sıcaklarında gelişimi duracak. Şimdiki köklerinde biriktirdiği besin ve enerji sayesinde sonbaharda kuvvetli bir çiçek sapı çıkarır.

 188. Makbule, Bursa says:

  Orkidem çiçek açmaya 30 marta başladı. Şu an 13 tane açtı. Bir tane de açacak. 14 tane oldu. Çiçek coşturan orkide besini suyuna katip vermeli miyim? Zamanlama var mı?
  ***
  Yaz sıcakları zamanında, İstanbula göre haziran sonundan ağustos ortasına kadar hiç besin vermeyin çünkü bu dönem uyku dönemidir. Diğer zamanlarda mutlaka her iki sulamada bir defa vermelisiniz. Ya da her üç sulamada bir verin. Çiçek sapı çıkarıp tomurcuklar belli olmaya başlayınca besini suyada daha az (üç misli az) karıştırarak yine aynı şekilde verin ve çiçekler tam açılana kadar böyle devam edin. Sonrasında eskisi gibi devam edin. Besinden daha önemlisi bulunduğu yerin şartlarının uygun olması ve doğru bakımı yapabilmenizdir. Kökler çürümemeli. Bütün brikimler köklerde oluyor. Çiçeklenme kalitesi de o birikimlere bağlıdır.
  Diğer sorunuza gelince: Buraya pek vakit ayıramıyorum. Çok soru birikiyor. Birçoğu ise yukarda bakım bilgilerinde zaten verdiğim bilgileri tekrar yazmamı gerektiren şeyler. Onları cevaplamayıp siliyorum.

 189. Gonca, İstanbul says:

  Merhaba, 2 orkide hediye geldi o kadar güzeller ki evde bakmaya ve bu işi ciddiye almaya karar verdim. Anlayacağınız üzre bakımı hakkında çok tecrübesizim. Yukarıdaki tüm başlıklarınızı okudum, oldukça açıklayıcı. Yalnız yine de birkaç sorum var. Orkideler beyaz bir saksının içerisinde şeffaf bir saksıda geldi sanırım görsel açıdan daha şık durduğu için. Beyaz saksılardan çıkarmalı mıyım? Çiçekleri açmış hali hazırda geldiği için toprağı ne durumda, toprak nemi ne durumda anlayamıyorum ve nasıl müdahale edeceğimi bilemiyorum. O kadar güzeller ki yanlış bir şey yapmaktan çekiniyorum. Acaba fotoğraflarını size çekip göndermem mümkün mü?
  ***
  Tarif ettiğim gibi toprağa dokunabilmeli ve anlayabilmelisiniz. Sizin dokunarak anlayamayacağınız şeyi ben resimlerden hiç anlayamam. Kökler ve yapraklar gündüz filtrelenmiş güneşte biraz ısınacak. Ve bu ısınma birkaç saat sürecek. Gece ise serin esintilerle nefes alacak. Orkidelerde en önemli püf noktası budur. Diğer bitkiler gibi değildirler. Düzenli ısı dereceleri ve yoğun nemli esintilerle kontrol altında tutulan seralara alışık orkideler seradan çıkıp evlere geldiğinde, kökler günlerce hem sırılsıklam ıslak hem devamlı fazla serin toprakta kalınca hemen çürümeye başlarlar.

 190. ibrahim, aydın says:

  Orkidemin yaprakları buruşmaya başladı ve eski canlı hali kalmadı. Yeni evde önce pencere kenarına direkt güneş almayan bir yere koymuştum bu hale geldi. Şu anda evin en serin odasına koydum ama ev direkt güneş aldığı için haliyle yine sıcak oluyor. Orkidenin şu anki yeri hiç güneş almayan ama aydınlık bir oda. Çiçeğimi kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Sizin problem köklerinin 24 saat boyunca fazla serinde kalması ve güneşte ısınamamasından kaynaklanıyor. Sulamayı bir süreliğine bırakın ve gündüz mutlaka ısınmasını sağlayın. Bakım bilgilerini yeniledim yani daha anlaşılır hale getirdim. Tekrar okumanızı tavsiye ederim.

 191. Hatice, İstanbul says:

  Orkidemin çiçek verdiği dalı pembemsi kırmızımsı bir renk aldı. Bu normal birşey mi acaba? Bu arada çiçekleri soldu ama dökülmediler daha..
  ***
  Evet normaldir. Ya yeniden faaliyete geçeceği ya da ölmeye başladığı anlamına gelir. Her ikisi de normal. Solan çiçekler kısmını keserek sapı biraz kısaltın. Eğer dalın sağlığı bozulmamışsa yeni bir sap uzatarak yeniden tomurcuklanabilir.

 192. Zerrin, istanbul says:

  Kaç dereceye kadar dışarıda bırakayım? Şu anda çiçekli olanları içeriye aldım. Bozulmalarından korktum.
  ***
  Yeni alınan orkideler sera şartlarına alışıktır. Onlara dikkat edin. Gece ısısı onlarda en düşük 18C derece olmalı. Ev şartlarına alışık olanlar 10C dereceye kadar hiçbir zarar görmez. Kısa süreli olarak (dört beş saaat) 6C derece kadar yine hiçbir zarar görmezler. İklimi uygun yerlerde devamlı dışarda tutulan orkideler ise yazı ve sonbaharı da dışarda geçirip açık havaya iyice alışmışsa kışın -1C dereceye kadar dayanabilirler. Kışın içeri alınacak orklelerin ise kışın değil hatta sonbahar serinleri başlamadan önce yaz sonunda içeriye alınmalıdır. İstanbulda en geç eylül ortasında. Eğer serin havaya alışırsa sonra kışın eve alırsanız evde çok kötü yer yadırgaması yaşar. Bozulup ölmeye başlar. Bu her tropikal bitki için geçerlidir. Kışın eve alacağınız özel bitkilerinizi yaz sonuna doğru eve almalısınız.

 193. Zerrin istanbul says:

  Peki çiçekli olan orkidelere gece esinti varken üzerlerine su fısfıslıyayım mı? Hava kaç derecelerde iken bunu yapmalıyım?
  ***
  Önceki sorunuzda dediğim gibi sera şartlarına mı alışık, ev şartlarına mı adapte olmuş.. Buna göre hangi ısıya dayanabilir.. Su fısfıslamayı da ona göre aynı düşünün. Ayrıca yukarda özel paragrafta su fısfıslamanın püf noktalarını yazmıştım. Mutlaka okuyup öğrenmeniz gerekiyor.

 194. Zerrin, İstanbul says:

  Çiçekleri bitmiş fakat dalında bir iki çiçeği kalmış orkidenin dallarını kesmezsem yeni çiçek dalı verir mi? Yeni yaprak ve bir de minik kök verdi.
  ***
  O hiçbir şeyi etkilemez. Kesseniz de aynı kesmeseniz de. Yeni çiçek sapı genellikle sonbahar – kış sonu arasına olur. Şimdi artık olmaz.

 195. Ela, Antalya says:

  Orkidemin her anlamda büyümesi durdu. Bilgilerinize ihtiyacım var.
  ***
  Yaz sıcakları ve gece ısısı artınca böyle olur. Geceleri serince esintiler alması canlandırır.

 196. Ayşe, Konya says:

  Biz yaz sonu evde olmayacağız. 10-31 ağustos arası. Bu dönemde hiç sulanmadan durursa solar mı?
  ***
  20 gün susuz kalmakla orkideler hiç bir zarar görmez merak etmeyin. Yeter ki kavurucu güneş altında kalmasın.

 197. Zerrin, istanbul says:

  Bazı orkidelerimin içinde mantar bitkisi çıkıyor. Bir zararı olur mu?
  ***
  Güneş ve esintide eksiklik yoksa o mantarların da hiçbir zararı olmaz. Bilakis orkidelerin kökleri mantarların hayat bulduğu ortamlarda daha sağlıkla olur.

 198. Süleyman, Yozgat says:

  Orkideler için kullanılacak saksıların (şeffaf olanların) sadece altlarında delik olması yeterli midir? Yanlarında da irili ufaklı delikler olsa iyi olur mu? Ayrıca ben şeffaf saksıları hiç dekoratif bulmuyorum. Üstteki muhteşem çiçeklerin altında hoş olmayan bir manzara meydana geliyor. Bunun için şeffaf bir saksıyı altında ve yanlarından bolca delik açtıktan sonra sprey boyayla beyaza boyadım. Deliklere yakın olan kökler doğrudan güneş ışığı alabiliyor. Ama diğerleri hafif aydınlıkta kalıyor. Bu durum bitkinin sağlığını bozar mı? Yani orkideler için en ideal saksı nasıl olmalı, şeffaf saksı olmazsa olmaz mıdır?
  ***
  Bana sorarsanız saksıya bile gerek yok. Tamamen söküp ağır bir oduna bağlayın ki dik ve sabit dursun. Sonra altı delikli tepsi gibi bir şeyin üstüne koyun. İnce saçak kökler kapanacak şekilde çam kabukları yığın. Kalın havai kökler dışarda kalsın. Sık sık sularsınız. Suyun fazlası alttan süzülür gider. Hatta ortamın havası yeterince nemli oluyorsa çam kabuklarıyla örtmek bile gerekmez. Günde bir defa 25 dakika suda bekletirseniz tamamdır. Bu usul fazla ciddi ve programlı ilgi gerektiriyor ama..

 199. İsmetcan Dalkıran says:

  Orkideyi saksısız (epifitik) şekilde yetiştirmek mümkün müdür?
  ***
  Çok fazla sıcak olmayan ve havası da çok kuru olmayan yerlerde mümkün olabilir. Vanda sayfasında anlattığım gibi. O sayfada cam vazoda susuz topraksız vanda yetiştirme paragrafını bulup yapılması gerekenleri okuyabilirsiniz. http://orkide.azbitki.com/vanda

 200. Merve, İstanbul says:

  Yaklaşık 2 ay evvel orkide aldım. Bir süre sonra çiçekleri döküldü. Doğru budamak için araştırma yapmak istedim. Lakin benim işe gittiğim sabah annem orkidemi dibinden 3cm kalacak şekilde budamış. Sinirlerim bozuldu. Çok ağladım. Araştırmaya devam ettim. Zannediyorum bir 5 Sene beklemem gerekecek tekrar sapının uzayıp çiçek vermesi için. Çiçeğimi o halde görmek beni çok mutsuz ediyor. Lütfen bana bu konuda yardımcı olun. Vitamin, ilaç besin ne versem ne yapsam bir an evvel bir sonuca varırım?
  ***
  Yanlış bilgilere ulaşmışsınız. Beş sene filan hikaye. Genelde, sonbahar serinleri başlayınca canlanırlar ve yepyeni çiçek sapı verirler. Annenize boş yere kızmışsınız. Gidin gönlünü alın. Yukardaki bakım bilgilerine göre gerekenleri yaparsanız birkaç hafta sonra canlandığını, sonra da kasım-aralık gibi çiçek sapı çıkardığını görürsünüz. Çiçek açması ise ocak veya şubat ayını bulabilir.

 201. Zerrin, İstanbul says:

  Orkidelerim iyi görünüyorlar. Yeni yeni yapraklar yeni kökler verdiler. Çiçeksiz olanlar balkonda duruyor. Yeni çiçek dallarını ne zaman verirler acaba? Onları dışarıda ne zamana kadar tutayım?
  ***
  İstanbul’da en geç eylül sonunda içeri alınmaları lazım. Çiçek sapı vermeleri ekim ayının sonunda veya kasım ayı içinde olabilir. Fakat evde bulundukları yer gece boyunca sıcak oluyorsa çiçek sapı çıkarmama ve bozulma ihtimalleri büyük.

 202. Esra, Kahramanmaraş says:

  10 gün önce hediye olarak pha. türü bir orkide aldım. Çiçek dalının uç kısmından kırıldığını yeni farkettim. Muhtemelen gelmeden önce böyle bir durum vardı. Çiçek dalının tamamında 7-8 civarında çiçek var. Çiçeklerde herhangi bir kuruma meydana gelmedi. Kırılan kısım kısmen kurumuş ama kopmadan duruyor. 3. boğumun üst tarafından mı budamam gerekir yoksa uç kısmı kesmem yeterli mi? Daha sonbahardayken çiçeklenmesini istiyorum. Ekstra olarak yapmam gereken bir şey var mı?
  ***
  Sadece kuruyan kısmını kesmeniz yeterli. Yaz sonundan sonra serin gece esintilerini karanlık saatler boyunca hissetmesi ve gündüz güneşten üç-dört saat boyunca hafifçe ısınması sonucunda yeni kökler ve çiçek sapları çıkarır. Çiçek açması yılbaşını bulur. Ya da tomurcuklar şubata kadar anca yavaş yavaş gelişip çiçeklenirler.

 203. Damla, Samsun says:

  Bir dalı olan bir orkidem var. Şimdi yeni bir dalı daha çıkıyor sanırım. Ama bu sırada da diğer dalı sarardı. Budamam mı gerekiyor? Geçen mart ayında almıştım. O zamandan beri budamadım. Sadece dökülen çiçekleri aldım ve bir kez de güneşte yanan yaprağını almıştım. Dalı nasıl budayacağımı bilmiyorum.
  ***
  Hiç önemli değil. Bozulan, kuruyan kısımları kesmeniz yeter. Şartlar uygunsa şimdi yenilenme tazelenme zamanı.

 204. Şafak, Azerbaycan says:

  Benim orkidelerimde yaprağın alt kısmında yapışkanlıklar var. Sildim ama birkaç hafta sonra yeniden oluyor. Bir de uçan sinekler oluyor orkidemin toprağında. Ama sağlıklı gözüküyorlar. Acaba yapışkanlığı sinekler yapabilir mi? Sineklerin olmaması için ne yapabilirim?
  ***
  Onların sineklerle ilgisi yoktur. Siz haftada bir silmeye devam edin. Çok faydalıdır. Toprağı hep ıslak tutuyorsanız sinekler ondan olur. O kadar sık sulamaya hiç gerek yok.

 205. Ali, İstanbul says:

  Orkidelere yeni merak saldım. Orkidelerle ilgili bulabildiğim her bilgiyi toplamaya ve uygulamaya çalışıyorum. Şimdilik başlangıç olarak Phal.lere bakıyorum. Bilgim ve tecrübem artarsa başka türlere de bakmak isterim. Orkidelerle ilgili size danışmak istediğim birkaç husus var.
  İstanbul’da nem pek bir sorun çıkartmaz diyebilir miyiz? Yoksa ilave nem kaynakları eklemeli miyiz?
  Orkidelerin köklerinden olduğu kadar yapraklarından da su ve besin emdiğini duydum. Hatta yapraklar köklerden daha hızlı ve direkt emilim sağlar deniyor. Bu konudaki tecrübeleriniz ne yönde?
  Birkaç haftadır orkideleri gübreleme işlemini yapraklardan yapıyorum. Bunun için orkideler için olan sıvı gübrenin, diyelim ki normal seyreltme oranı 1 litreye 1 kapak diyorsa, 1 litreye 0.25 kapak ölçüsünde seyreltip kullanıyorum. Ve bunu bir fısfısa doldurup günde 3-5 kez orkidelerin yapraklarına uyguluyorum. Sıvının yaprak diplerinde ya da bitki gözlerinde birikmesine izin vermiyorum. Zaten uyguladığım sıvı 15-20 dakikaya buharlaşmış / özümsenmiş oluyor. Ama yine de fikrinizi almak istedim. Gün içinde yaptığım bu uygulamalar orkidenin gelişimine sekte vurur mu? Zira bitkinin gün içi ısısını düşürmüş oluyorum.
  Sitenizden akşam ve gece uygulanması gereken hava akımlarının ne kadar önemli olduğunu öğrenince orkidelere baktığım odada hiç hava hareketi olmadığını fark ettim. Bunun üzerine hava hareketi oluşturması için şu bir karışlık düşük güçlü fanlardan kullanmaya başladım. Hani bilgisayarın USB portuna takılanlardan. Hem sessiz çalışıyor, hem de tüm orkidelere çok güzel bir serin hava akımı sağlıyor. Akşamdan sabaha kadar çalıştırmayı planlıyorum. Ne dersiniz?
  Phal.lerimden birini ciddi bir hastalıktan kurtardım ama geriye sadece tek bir adet hava kökü kaldı. Ciddi bir susuz kalma durumuna girdi yaprakları seyreldi. Kalanları pörsüdü. Özellikle bu orkidemin sulamasına daha özen gösteriyorum. Kalan o tek hava köküne ve yapraklarına her fırsatta su fısfıslıyorum. Ama yeterli gelmiyor. Zira bu arkadaşın ayrıca iki adet bakmakla yükümlü olduğu keikisi var. Keikileri beslemekten kendini toparlayamıyor. Ne yapraklarını dirileştirebiliyor ne de yeni kökler verebiliyor. Gerçi şimdi geceleri serin hava akımına maruz tutmaya başlayacağım. Bunun köklenmeye faydası olacaktır umarım. Ama bu şekilde ana bitki daha çok su kaybeder mi diye bunu düşünüyorum. Keikilerini de ayıramam zira henüz köklenmediler. Ne önerirsiniz?
  ***
  İstanbul havasının nemliliği yeterlidir. Havası kuru memleketlerde bile ev içleri dışarıya göre daha nemli oluyor ama içerinin hava nemliliği özel cihazlarla gideriliyorsa problem olur. Yapraklarının köklerden daha iyi su emdiği bilgisi yanlış. Sadece kökler kadar olmasa da başarılı bir şekilde su ve element emebilirler. Sıcakta ve kuvvetli ışıkta yaprak gözenekleri sıkı sıkıya kapalıdır. Bu saatlerde yapraklardan besinli su filan vermek işe yaramaz. Bu işleri gece karanlık saatlerde hatta sabaha karşı yapmak işe yarar. Hava üfleyen pervane iyi fikir. Yeterli oluyorsa devam edin.
  Orkidelere en iyi ilaç şudur: Yapraklar gündüz 3-5 saat boyunca güneşten ısınmalı. Güneş yakıcı kavurucu oluyorsa pencere tülü gibi şeylerle şiddeti azaltılmalı. Gece karanlık saatler boyunca ise sürekli hafif serin esinti. İşte bu ikisi en iyi ilaçtır. Şartlarınız imkanlarınız uygunsa orkideleriniz galet sağlıklı gelişirler.

 206. Ali, İstanbul says:

  Orkide yaprak gözeneklerinin sıcakta ve kuvvetli ışıkta sıkı sıkıya kapalı olduğunu ve bundan dolayı da o saatlerde yapraktan sıvı emiliminin işe yaramayacağını söylüyorsunuz. Geceleri ve serin esinti aldıklarında gözeneklerin açık olduğunu da öğrendik. Peki diğer zamanlarda, yani direkt güneş ışığının vurmadığı aydınlık saatlerde, ve sıcaklığın da oda ısısı civarında olduğu zamanlarda (yani kısaca gün içinde) gözeneklerin açık/kapalı olma durumu nedir? Yaprakların gözeneklerinin ortam şartlarına göre açık/kapalı olma durumu, kökler ya da hava kökleri için de geçerli midir, yoksa kökler her şartta açık mıdır? Yazılarınızdan “keiki köklendirmek için gazlı bez uygulaması” (pamuklu ve geniş gözenekli) tarifinizi gördüm ve hemen uygulamaya koydum. Doğru anladıysam, bez gündüz kuru, gece ıslak kalacak. Buradaki bezin ıslak olması durumu keikinin dip bölgesinin ısısını daha da düşmesi için mi? Dalı tomurcuklu / dalı çiçekli orkideleri de gece serin hava akımına maruz bırakmanın tomurcuğa/çiçeğe bir yan etkisi olur mu?
  ***
  Gündüz aydınlıkta da, güneş almasalar bile kapalıdır. Yazın gece fazla sıcak olursa karanlıkta bile açılmazlar. Bu yüzden Phalaenopsis orkideleri yazın çoğu günlerinde fotosentezi pek yapamazlar. Böylece bir çeşit dinlenme dönemi yaşarlar. Bu dönemde bazı yapraklarını terk edebilirler. Köklerinin hakkında pek bilgim yok. Ama tahmin ediyorum yapraklar gibi bir şey söz konusu değildir. Bunu kesin bilmiyorum. Keikiler için bez gündüz kuru olmalı diye bir şart yok. Onu yanlış anlamışsınız. Hem serinleme maçlı değil yoğun nem amaçlıdır. Çiçeklenme sürecinde sağlıklı fotosenteze ihtiyaç var. Yani geceleri serin ortam ya da hafif serin esinti gereklidir. Bu fotosentezin önemi besin açısından değil (zaten çoğunlukla önceden yaptıkları birikimleri kullanırlar) bünye içindeki dolaşım için gereklidir. Nefes alamazlarsa dolaşım sağlıklı olmaz ve çiçek tomurcukları bozulup dökülür. Zaten kışın herkes tomurcukların bozulduğundan şikayetçi. Sebep ya gece sıcak olan odalar ya da köklerin soğuk odada fazla ıslak toprakta üşüyerek fazlaca rahatsız olup çürümeye başlamasıdır. Gece ısısının 12C dereceden daha düşük olmaması iyi olur. Daha fazla soğukluk, özellikle o kadar serine adapte olamamış orkideler için çok tehlikelidir. Genelde yeni alınan orkideler sıcak-soğuk her türlü ani değişikliklerde büyük zarar görürler. Yeni alınan orkideler ilk on gün 16C dereceden daha serine maruz bırakılmamalılar. Ayrıca eve ilk geldiklerinde bir süre susuz bırakılmaları iyi olur. En az 8 gün.

 207. Burak, İstanbul says:

  5 senelik Phalaenopsis orkidemde 4 yaprak var. Yapraklardan bir tanesi mor olarak çıktı. Bir tanesi de turuncuya dönüştü. Diğer iki yaprak ise uçlarından çatlayıp ikiye ayrılmaya başladı. Çiçeğimi kaybetmemek için ne yapabilirim?
  ***
  Yeni çıkan yaprakların kızılımsı tonlarda olması güneş etkisindendir. Bu kadar fazla güneş pek iyi değil. Güneş yetersizliğinde ise koyu yeşil olur. Yaprakların kızılımsı olmayacağı, açık yeşil olacağı şekilde güneşin filtrelenmesi iyi olur. Yukardaki bakım bilgilerine göre şartları ve uyguladığınız bakımı düzeltin.

 208. Gözde, İstanbul says:

  Birçok orkideyi yoğun çiçekli bir orkide saksısında hayal ediyorum. Daha genişçe tek bir saksıda birleştirebilir miyim? Zarar ve dezavantajları var mıdır? Hepsinin aynı tur olması şart mıdır?
  ***
  Toprak isteği aynı ve dinlenme dönemi aynı olanlar farklı türler olsalar bile aynı saksıda yetiştirilmelerinde hiçbir sakınca yok. Şu şartlara dikkat edin: Öncelikle en önemli olan şey bulunduğu odanın hava ve ışık şartları o tür orkidelerin ihtiyaçlarına tam uygun olmak zorunda. Yoksa onca parayı çöpe atmış olursunuz. İkinci önemli şart ise daha fazla toprak kullanmak gerekiyor ki bu da kökleri fazlaca havasız ve fazlaca serinde bırakır. Bu da çürümelerine sebep olur. çözüm ise karışımda daha iri taneler kullanmak ve saksıyı tıka basa toprakla doldurmamaktır. Yumurta kadar çakıl taşları da koyun ki saksı hem ağır olsun hem kullanılacak toprak miktarı azalsın.

 209. Aynur, Kütahya says:

  Eşim mavi renkli bir orkide almıştı. Geçen yıl açtı, soldu derken bu yıl yine açtı fakat biz mavi renk beklerken beyaz renkte açtı. Çevremde gıda boyası ile boyanmıştır diye yorumlar aldım. Fakat nasıl yapıldığı konusunda pek bir fikrim yok. Sizce neden olmuş olabilir? Biz de evde renklendirebilir miyiz acaba?
  ***
  Ne boyasıdır bilmiyorum ama boyamışlar bu kesin. Gıda boyası veya başka bir boya ile sanıyorum spreyle boyuyorlardır.

 210. Hulya E. -İstanbul says:

  Beş senelik orkidemin yaprakları buruşmaya başladı. Üşüdü mü acaba? Geçen hafta kar yağdığı için ev soğuktu. Altında su olduğu halde şimdiye kadar problem olmamıştı.
  ***
  Kökler saksı içinde havasız ortamda fazla ıslaksa ve o durumda birkaç gün soğukta beklerse kökleri çürür. Sebep budur sanıyorum. Suda bekletme tavsiyesi zaten yanlış. 5 senedir bu şekilde baktıysanız hayatta kalabilmesi mucize gibi. Yeni kökler çıkarması gece karanlık saatler boyunca serin esintiler alabilmesine bağlı. Kış soğukları geride kalıyor. Bundan sonra bunu sağlayabilirseniz canlanır.

 211. Didem, istanbul says:

  Tavsiyelerinizle orkidelerim sağlıklarına kavuştular. Yeni aldığım minyatür bir pha orkidemin toprağına baktığımda küçük siyah böcekler (zannederim bit diye tabir ettiklerinizden) ve bir de kıskaçları olan büyük bir böcek gördüm. Ne yapmam gerekir? Toprağını değiştirmeli miyim sizce?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın yoksa orkidenize zarar verirsiniz. Böcekler zamanla azalarak kaybolur (kaybolmasalar bile zararları olmaz). Büyük olanları cımbız gibi şeylerle alıp atabilirsiniz.

 212. Ebrar, Konya says:

  Orkide almak istiyorum. Nelere dikkat etmem gerek? Bakıyorum ama alamıyorum bilmediğim için.
  ***
  Bence hiç almayın vazgeçin. Her gün bana yüzlerce şikayet geliyor (çürüdü, eğildi, büküldü, sarardı, vesaire vesaire). Yani normalde ev bitkisi değildir. Gece karanlık saatler boyunca hafif serin rüzgarlara ciddi anlamda ihtiyacı var. Bazı evlerde tesadüfen elverişli hava akımları oluyor. Ama genelde kimse yaşatamıyor. Yaşatabilse sağlıklı geliştiremiyor. Hele yeniden çiçek açtırabilmek de çok zor. Yine de alacaksanız mayıs sonunu bekleyin. Şimdi alsanız kesin iki günde perişan olur. Alırken yapraklarına dokunmalısınız. Son derece sert ve çok sağlıklı görünümlü olmaları lazım.

 213. Çiğdem İzmir says:

  Beyaz Phalaenopsis orkidem var. Çiçekleri bitince bahçeme dikebilir miyim?
  ***
  Hayır. Bildiğimiz toprakta yaşayamaz.

 214. Elif M. N. -İzmir says:

  Merhaba, eşim bana orkide hediye etti beyazlarından. Aldığı yer ona porselen de bir saksı vermış içinde şeffaf bir adet saksı daha var beyaz porselene 1 parmak su koysun o su bittikçe yenilesin demiş fakat benım orkidemin yaprakları çürüdü, daha sonra farkettim ki kökleri küf olmuş beyaz beyaz.. araştırma yaptım ve o beyaz yerlerı kesmem gerektıgını öğrendm beyaz küf olan kök parçalarını ve küflenmiş olan tahta parçalarını temizledim orkidelerin çürüyen çiçeklerini kestim ama 1 aydır hiç çiçek açmadı öyle sap var sadece… artık 2-3 günde bir su dolduruyorum şeffaf olan kaba sonra süzülmesini bekliyorum (1-2 kere tekrarlıyorum bu işlemi tahtaların ıyıce ıslanması için) ve porselen olan diğer saksıyı kullanmıyorum köklerinden de fotosentez yapsın diye şeffaf olanı kullanıyorum.. çiçek açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Küflere pek aldırış etmeyin. Gece esintileri birkaç saat sağlayabilirseniz gelişim olur. Çiçek açması genelde sonbaharı serin gece esintilerine maruz kalması sayesinde oluyor. Yukarda gereken açıklamalar var.

 215. İlknur K. -Ankara says:

  Merhaba,orkidemi daha sağlıklı büyütmek ve mutlu etmek adına ne yapabilirim derken sizin yazılarınızı okumak nasip oldu.:)beş yıldır orkide severlere verdiğiniz emek için yüreğinize sağlık..tüm çiçeklerini dökmüş hatta yaprakları kendinden geçmiş halde karşıma çıkan çift dallı beyaz orkidem var.Dibinde çakıl taşları olan cam fanusun içine altı delik olan saksısını direk güneş ışığı almayan aydınlık bir yere aldım.ilk işim dalları 4.boğumdan sonra kesmek oldu.haftada bir musluk suyunun altında yıkadım.Yaklaşık iki ay sonra yaprak ve dal verdi.Mart ayında 4 iri çiçek 8 yaprak oldu..Mayıs ayında diğer dalda 5 çiçek açmak için tomurcuk verdi…fakat diğer daldaki çiçekler dökülmeye başladı..yeni tomurcuklara zarar vermesin diye besinde veremiyorum…çiçek açtıktan sonra ne kadar zamanda dökülmesi normaldir?
  ***
  Phalaenopsis orkidelerinin çiçekleri bildiğim kadarıyla en az 1 ay güzelce dayanıyor. 3-4 aya kadar da dayanabilirler ama zor. Yani bulunduğu yerin sıcaklık derecesinin, havadarlığının ve nem oranının çiçek sağlığına büyük etkisi oluyor. Hiç belli olmaz. 3 haftada da solabilirler 3 ayda da solabilirler.

 216. eren, istanbul says:

  mini phalaenopsis orkidem var.
  1.çiçek sapında küçücük kuru 6 yaprak var çiçek sapını kesiyimmi
  2.sapta kücücük yapraklar toplam 8 tane onlar keiki mi olucak
  3.4 kökü dışarda onlar hafif kuru torfta şuan orkide toprağına koysam kökler canlanırmı
  4.dallar ve dediğim küçük yapraklar kuru orkide toprağında canlanır mı

 217. Derya E. -Manisa says:

  4 yıllık orkidemin bir problemi yok çok şükür. Yalnız bu yaz çiçeklerin rengi açıldı. Normalde pembeydi beyaza döndü. Pembe benekli oldu. Bu acaba dinlenme döneminde çiçek açtığı için olabilir mi? Yapmam gereken bir şey var mı bu durum için?
  ***
  Yapmanız gereken bir şey yok. Anlaşılan sıcakta gelişime devam eden bir çeşit. Birkaç farklı Phalaenopsis türlerinden oluşturulan bu hibrit orkidelerin her birinin sıcağa veya serine göre hareket etmesi aynı olmuyor. Ayrıca birçok bitkide ısıya göre çiçek renk tonu değişebiliyor. Genelde sıcakta renk tonu daha açık olur.

 218. Seçil, İstanbul says:

  Harika bilgiler vermişsiniz, çok teşekkürler. Annemin birkaç saksı orkidesi var, ben de geçen gün minik bir tane aldım. Satıldığı saksıdan çıkardım, ancak minik şeffaf saksı yoktu, orta boy bir saksıya ektim. Haliyle kökleri saksının hiçbir tarafına değmiyor, orkide toprağının üzerinde öylece duruyor. Saksı büyüklüğü sıkışık olacağı büyüklükte olmalı deniyordu, acaba satıldığı minicik saksıdan hiç çıkarmasa mıydım?
  Anneminkiler de bize göre sağlıklıydılar, annem çok da bilmeden temel ihtiyaçlarını karşılamış. Orkide besini veriyordu, çok sık sulamıyordu, bir de evi yaz kış havalandırır. Yazın annem evde değilken ben çok fazla sulamışım, bir de havasız kaldılar. Şu an kötü durumdalar. Yazdıklarınızı uygulayarak canlandırmaya çalışacağım ancak birkaç sorum olacaktı.
  – Köklerinin çürüyüp çürümediğini nasıl anlayabilirim? Rengi mi değişmiş olacak?
  – Orkidelerden bir tanesi çiçek açmışken düşmüş ve dalı kırılmış. Üzerinden birkaç hafta geçti, kırılan yerden kesmeme gerek var mı?
  – Orkidelerimiz salonda duruyor. Aydınlık ama öğleden sonra oldukça sıcak oluyor. Akşam eve geldiğimde biraz havalandırıyorum. Sonra klimayı açıyoruz. Balkon ise kapalı ama camını gece açık bırakıyoruz ve hava çok sıcak olmadığı müddetçe güzel esinti oluyor. Ancak balkon da gündüz çok sıcak oluyor. Sera gibi. Balkon camında perde ve güneşlik var ancak öğle güneşi alıyor. Ben gece balkona almayı düşünüyordum ama orkidelerin sürekli yerini değiştirmenin uygun olmayacağını söylemişsiniz. Bu durumda nerede kalması daha uygun olur? Akşam 1 saat kadar cam açmam ve sonra klimanın çalışması yeterli olur mu salonda kalmaları için?
  ***
  Kökler çürümüşse yumuşak ve kötü görünümlü olur. Sağlıklı kökler serttir, canlıdır. Kırılan dal kopmamışsa bünyeden beslenmeye devam edebilir. Hiçbir şey olmamış gibi çiçekleri veya tomurcukları gelişime devam edebilir. Eğer öyle oluyorsa kesmeyin öyle kalsın. Gündüz sıcaklığı ve gündüz havasızlığı zarar vermez. Gece karanlık saatler boyunca hem serinlik hem havadarlık gerekiyor. 16 – 22 dereceler arası gece ısısı orkideleri canlandırır. Daha sıcağı gelişimi yavaşlatır. 26 derece ve yukarsı gece sıcaklığı gelişimi tamamıyla durdurur. Orkide nefes alamaz ve önce dinlenmeye çekilir. Şartlar iki aydan fazla aynı devam ederse ölüm süreci başlar.

 219. İsimsiz says:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sizin bilgileriniz sayesinde yıllardır güzel çiçekler yetiştiriyorum. Terasımda çeşit çeşit çiçeklerim var. Ne zaman başım sıkışsa sizin yardımınıza koşuyorum. Şimdiye kadar beni hiç yanıltmadınız. Sonsuz teşekkürler.
  Bir ay kadar önce bir kaç orkide satın aldım. İkişer çiçek sapında bol ve ihtişamlı çiçekleri var. Hiç yer yadırgamasına uğramadı, çiçekler hala üstünde ve sağlıklı. Benim merak ettiğim şey şu: Bu aylarda çiçekli olduklarına göre;
  – Havaların serin olduğu şu günlerde serinlik ve esinti bitkinin çiçeklerine zarar verir mi?
  – Yukarıda verdiğiniz bilgiler dahilinde hareket etsem bu günlerde ( kış başları olduğu için) yeni çiçek sapları çıkarır mı yoksa çiçeklerinin dökülmesini mi beklemek gerekir?
  – Şu anda çiçekli olduklarına göre tekrar çiçeklenmeleri gelecek yaz sonunda olacak anlamına mı gelir?
  Teşekkürler.
  ***
  Kış aylarında gece serin, gündüz güneş ya da çok güçlü gün ışığı olan pencere önü sayesinde tekrar çiçek sapı çıkarabiliyorlar. Hatta yeni çiçek açıyorken bile ikinci çiçek sapı çıkarabilirler. Bütün mesele geceleri serin ve çok havadar ortam sağlamaktan ibaret.

 220. Elvan, İstanbul says:

  3 ay önce hediye gelen Phalaneopsis orkidemin 2-3 haftada çiçekleri döküldü fakat sonrasında budama işlemini YAPMADIM yaklaşık 1.5 ay sonra var olan 3 daldan çeşitli yerlerinden yeni filizler çıktı (sanırım yeni dallar) bunlar büyüdü uzuyor şimdi budama yapmam gerekir mi yoksa beklemelimiyim? Tekrar çiçek açar mı?
  ***
  Eski dallardan yeni dallar uzuyorsa bunlar tomurcuklanıp çiçek açacak. Kesmemelisiniz.

 221. Ayşenur, İstanbul says:

  1,5 yıl önce hediye gelen Phalaneopsis orkidem hemen çiçeklerini dökmüştü. O dönemde ev değiştirdim ve sonrasında sizin sitenizdeki bilgileri sabırla takip ederek 2 adet çiçek dalını budadım, saksı değiştirdim, toprağına ponza karıştırdım, sulama, havalandırılması, gece-gündüz sıcaklık farkı ve güneşlenmesi hepsine çok dikkat ettim. Yeni yapraklar, kök kolları verdi, yeni tomurcuk yavrular verdi. Birini ayırıp yeni saksıya diktim. Çok güzel gelişti. Ne zaman çiçek verecek derken bir çiçek dalı çıkmaya başladı. Günlük nerdeyse 1-2 cm uzuyordu ki ilk boğum sonrasında dalı düz yukarı yönlendireyim diye küçük bir sırığa tutundurmaya çalışırken kırıldı. Çok üzüldüm ve aceleciliğme kızdım. Şimdi o dalın rengi koyulaştı ve sertleşti. Tekrar ucundan filiz verir uzar mı diye bekliyorum. 2 hafta oldu. Sizce yapmam gereken bir şey var mı?
  ***
  Doğru bakımı yapıyor ve sevdiği şartlara dikkat ediyorsunuz. Mart ayına kadar tekrar çiçek sapı çıkarabilir veya o kırılan sap bir yerinden yan sap uzatabilir. Bu geceleri biraz serin ve çok havadar ortam oluşmasına bağlı.

 222. Ayda, İstanbul says:

  Kurallara uyarak senelerdir baktığım sağlıklı orkidelerim var. Geçenlerde sularken şeffaf saksısından baktığımda bir tanesinde bazı köklerde beyaz kadife görünümlü mantar veya küfe benzer kısımlar gördüm. Size yazılan yazıları taradığımda iki yerde bunlara pek önem vermediğinizi gördüm. Bu tümüyle zararsız bir durum mu, hiç bir şey yapmam gerekmiyor mu?
  ***
  Köklere ilişmiş unlu bit de olabilir. İyi kontrol edin. Bunlar çok hızlı üreyerek zararlı olurlar. Eğer mantar ise ve az ise endişelenecek bir şey yok. Ama çoğalmaya devam ediyorlarsa bakımda hata var demektir. Gerçi yaşlanıp ölmeye başlamış köklerde çoğalmaları bir sorun sayılmaz. Genç köklerde oluyorsa dikkat edin.

 223. Muhammed, Konya says:

  Bütün orkidelerimde kök çürümesi yaşıyorum ve bunun sebebini bir türlü anlayamıyorum. Ortalama 7-10 günde bir suluyorum (saksı harcının durumuna yazın çok 3-4 günde olabiliyor). Sizin tavsiyeleriniz üzerine saksı harcına pomza taşı alıp karıştırdım. Saksı kesinlikle su içinde kalmıyor, saksı dibinde pomza ve strafordan oluşan bir drenaj katmanı var. Şeffaf saksının her yerine matkapla irice hava delikleri açtım, o da tamam. Fakat hala kökler çürüyor, orkidelerimi kaybediyorum. Günden güne kuruyor ve buruşup inceliyor kökler, hava kökleri dahi böyle. Bunun sebebi mantar olabilir mi?
  ***
  Geceleri ortam ya serin ya da devamlı esintili olmalı. Orkideler sadece gece karanlık saatlerde nefes alır ama hava 22C dereceden daha sıcak olursa, sıcağa göre geceleri de nefes alamaz. Nefes alamamakla hayati fonksiyonlar durur. Bu durum uzun sürerse orkedelerde hücreler, dokular ölmeye başlar. Ayrıca bulunduğu odada geceleri sıfır derece gibi veya daha fazla soğuk oluyorsa bu da kökleri öldürüyor olabilir.

 224. Ayşenur, İstanbul says:

  Sizle 22 Aralık 2015’deki yazışmamızdan yaklaşık 2 hafta sonra aynı gövdeden yeni bir çiçek dalı çıkıverdi. Şu an 30cm. 4 boğum oluştu ve devam ediyor. İlk boğuma kadar da dal kahverengileşti. Güney cepheli bir pencere camının hemen yanında. Dal yatay bir şekilde cama doğru uzuyor. Yukarı doğru uzamasını yönlendirecek bir yöntem var mı? İlk dalı kırdığım için direk müdahale etmek istemiyorum.
  ***
  Pencereye yani kuvvetli ışığa yönleniyor. Yukarı dik uzaması için ara sıra yönünü değiştirmek gerek.

 225. Başak, istanbul says:

  Bir tane minyatür orkidem var. Diğer orkidelerime göre daha seyrek suluyorum ama köklerinde problem var sanırım. Bunu yosundan çıkarıp diğerleri gibi orkide harcına diksem olur mu?
  ***
  Evet olur.

 226. Neslihan, Ankara says:

  Üç adet orkide tohumu almıştım. Bunları pamuk içinde çimlendirmeyi denedim. İki tanesi fiizlendi ve yaklaşık 2cm oldu. Fakat bu aşamadan sonra ne yapmam lazım bilemiyorum. Ölmelerini istemiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  ***
  Tohumundan yetiştirilen orkideler çok farklıdır ve ayrıca çok türleri var. Siz hangi tür olduğunu öğrenip ona göre bilgi aramalısınız. Bu sayfanın konusu olan Phalaenopsis orkidelerinin tohumla çoğaltılması son derece zor bir iştir ve zaten hiç kimse denemez bile. Tohumları da satılmaz.

 227. Ayşe, Kırşehir says:

  Merhaba benim beyaz üstü mor benekli orkidem var. Yaklaşık 6 ay oldu aldım. Çiçekleri 3 ayda soldu. Sonra zamanla 5 yapraktan 2 tane kaldı. Solan çiçeklerin dallarını budamıştım. Simdi dalın birinden çiçek açıyor. 2 tane açtı daha. Çiçek köklerinden sıvı yapışkanlar vardı sildim dediğiniz gibi. Sabah öğle arası güneş alan cam kenarında duruyor. Şuan çiçek acıyor 2 tane de yaprak çıkarıyor. Ancak yaprakları istediğim gibi gelişmiyor. Şu an 4 yaprağı var. Eski yaprakları sararıyor. Ne yapmalıyım? Normal bir durum mu? Çiçekliyken bitki besini verebilir mıyım?
  ***
  Eski yaprakların sararması, en az iki yaprak kalması ve yeni yaprak çıkarken en eski yaprakların sararması normaldir. Evet çiçekliyken bitki besini verin. Çiçek sapı (veya eski saptan yeni tomurcuklar) çıkarken besin vermeyi kesin. Tomurcuklar büyür, çiçekler tam açar, o zaman besin vermeye tekrar başlanır.

 228. Kadriye, İstanbul says:

  Orkidemin çiçek açan dalını kırdım. Kırılan dalı atmalı mıyım?
  ***
  Çiçekli ise solana kadar vazoda tutabilirsiniz. Yoksa atın ondan bir şey olmaz.

 229. Kara, Kayseri says:

  Orkıdeler bu mevsimde yağmurlu gecelerde balkonda durabilir mi sabaha kadar?
  ***
  Şimdi sürekli dışarıda durması çok iyi olur ama meteoroloji verilerine göre bugünlerde Kayseri’de hala geceleri çok soğuk. Yani devamlı sıcak eve alışık orkideler 10C derece ve daha fazla soğukta dışarıda kötü etkilenir.

 230. e.z antalya says:

  Ofiste orkide yetiştiriyoruz iki tane bir tanesi sağlıklı diğeri ise kökleri çürük. dedğiniz gibi çürük kısımları temizleyip toprağını mı değiştirmek gerekli?
  ***
  Evet öyle yapın. Hatta şimdi birkaç ay dışarıda tutarsanız kesin kurtulur daha canlı gelişir.

 231. Amine, Elazığ says:

  Orkide çiçek açması için karanlıkta iki üç gece bekletilirse aça rmı doğru mu aceba?
  ***
  Hayır yanlış. Çiçek açması için gece boyunca 15C – 20C derece gibi serin esintileri sürekli alması lazım.

 232. Semih A. -İstanbul says:

  Merhaba Erdal bey. Benim orkideler yaz başında çiçek açtılar ve ilginç bir şekilde hala çiçekler duruyor. Yerlerini mi sevdiler iyi mi bakıyorum niye hala çiçek var anlayamadım. Şimdi yazınızı detaylı okuyunca kafama takıldı. Çiçekleri durduğu için ben bunlardan suyu ve besini kesmedim. Bazı akşamlarda klimanın esintisi ve serinliği ile besinli su püskürtüyorum. Demekki yaz dinlenmesine girmediler. Şimdi nasıl yapmam lazım ki bunları yıllık olağan dinlenmesine sokayım? Sonbaharda veya kışın dinlendireyim desem bulundukları salonu kullanmadığımız için serinde duruyorlar. 2 ay boyunca daha sıcak ve hava sirkülasyonu olmayan bir bir odaya alıp suyu azaltıp besini kessem dinlenmiş olurlar mı?
  ***
  Geçen yıl komşumun orkidesini ölümden döndürmüştüm. Yaza doğru iyice canlanmıştı. Temmuzda çiçeklenmişti. Hem de Didim gibi çok sıcak bir memlekette. Ama sürekli dışarıda tutuyordum. Demek ki sürekli hava akımları olunca ve susuz da kalmazlarsa aktifliğe devam ediyorlar. Dinlendirmek istiyorsanız şimdiden eylül ortasına kadar hiç sulamayın (ama yapraklar çok fazla pörsüdükçe sulayın). Başka şey gerekmez. Dinlenmesi şart değil. Zaten tüm bitkiler zaman zaman bir müddet hareketsiz kalır kendilerini dinlenmeye çekerler. Bunun zamanını kendileri belirliyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)