Phalaenopsis orkide evde çoğaltma

Evlerde orkide meraklılarının beğendikleri phalaenopsis çeşitlerini çoğaltabilmelerinin en kolay ve en güvenli yolu çiçek saplarında kendiliğinden oluşan köklü fideleri ayırmakladır.

En kolay ve en güvenli yolu çiçek saplarında kendiliğinden oluşan köklü fideleri ayırmaktır. Ayrıca kökten de (nadiren) yavrulayabiliyorlar.

Aşağıdaki bilgilere dikkat ederek evlerde orkidelerinizi çoğaltabilirsiniz. Phalaenopsis orkidesi hakkında bu sayfanın konusu ile ilgili olmayan sorularınızı lütfen ilgili sayfaya yazın. Bakınız: » Phalaenopsis bakımı, yetiştirilmesi.

1- Kökten ayırmayla

Phalaenopsisler kökten pek yavrulamaz. Birkaç yıl yaşlandıklarında olabiliyor. Ayırmak çok riskli, tehlikeli. Hem anabitkinin hem yavru bitkinin ölmesine neden olabilirsiniz. Ayırmasanız daha iyi. Hem daha zengin görünür. Benim tavsiyem ayırmamanızdır. Ama ille ayırmak istiyorsanız en güvenli yöntemi şudur:

Yavru oluştuktan sonra en az 12 ay bekleyin. Yavru orkide iyice güçlenmiş ve bol bol köklenmiş olmalı. Sonra sökün, su dolu kovaya birkaç kez daldırıp çıkararak toprağından ayırın. Yavrunun oluştuğu noktadan her ikisini de kesin. Böylece tüm bünyeyi üçe ayırmış oldunuz. Her üçünü ayrı ayrı saksılara dikin sulayın.

İlk 1,5 ay boyunca her gün akşamdan sabaha kadar kuvvetli serin esintiler almalarını sağlayın ve toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Ayırma mevsimini buna göre seçin. İstanbul için mayısın ilk haftası çok uygun bir zaman. Esinti varken üstlerine su fısfıslayın. Islaklık kurumadıkça esinti devam ediyor olmalı yoksa hastalık olur.

Eğer ayırıp saksılara diktikten sonra yapraklarda pörsümeler oluyorsa ikinci günden başlayarak sadece gündüzleri hiç hava almayacakları şekilde naylonla ya da ışığı iyi geçirir bir fanusla kapalı tutun. Sadece gündüz boyunca kapalı tutun. Ya da sadece gece karanlık ve esintili saatler boyunca birkaç saat açık tutun. üç hafta yeterli.

2- Çiçek dallarındaki keikilerin ayrılması

Çiçek dallarında oluşmuş yavru fidelere keiki demek bütün dünyada yaygın bir ifadedir. Aşağıda keiki oluşması, köklenmesi ve ayrılması konularını tek tek okuyup öğrenmelisiniz.

Keiki nasıl oluşur?

Phalaenopsis orkidelerinin çiçek saplarında keikiler genelde ilkbaharda oluşuyor. Eski çiçek sapları normalde yeni çiçek sapları çıkarır tekrar çiçeklenir ama çok serin olmayan esintiler sayesinde çiçek sapı çıkarmak yerine fide oluşturur. Keiki oluşmasını ısı faktörü belirliyor. İlkbaharda gece ısısı 15C dereceden daha serin olmayan günler geldiğinden itibaren Phalaenopsis orkidenizi dışarda tutun. Sulama gerektiği zaman sabah ile öğle arasında sulayın. Gündüz güneşten ısınıp gece bol bol esinti almalı. Bir ay içinde keiki oluşabilir.

Keikinin köklenmesi

Sapta oluşan keikinin önce yeterince köklenmesi lazım (yoksa ayırmayıp köklenene kadar bekleyin). Köklenme nemli ve serin esintiler sayesinde olur. Yoksa köklenme olmaz, olsa da kökler çok kısa kalır. Köklenmelerini sağlamanın birçok yolları var. Burada en ucuz ve en kolay yolunu anlatıyorum.

Sphagnop yosununu keikinin dip kısmına dolayın. Arasıra su fısfıslayın. Her kupkuru olduğunda yeniden su fısfıslayın. Kök uzayıp yosunun dışına ulaştığında biraz daha yosun dolayın. Böylece kökler yterince uzar. Ayırmak için 6cm’yi geçmesi yeterli. Daha kısa olmasın.

Sphagnup yosunu bulamazsanız ezcanelerde satılan çok gevşek dokulu ve su emici pamuk sargı bezini çok gevşek olarak 3-4 kat dolayabilirsiniz bu da olur. Ya da benzer bir şekilde yüzde yüz pamuktan yapılmış seyrek dokulu tülbent parçası da olur.

Her iki materyalde de köklenmede işin esas püf noktası serin esintilerin sık olabilmesidir. Hava sıcaklığı 14C dereceden daha soğuk değilse ev içi hava cereyanı bile sağlayın çok işe yarar. Özellikle de gece karanlık saatlerde.

Keikilerin saksılara dikilmesi

Phalaenopsis orkidesi çoğaltmakEn az iki yaprağı ve en az iki kökü olan keiki ayrılıp saksıya dikilmeye hazırdır. En uygun mevsime gelince, saksıya diktiğinizden itibaren 2 ay serin esinti sağlamak zorundasınız -gece karanlık saatlerde serin esinti şart-. Sadece bu önemli. Yaşadığınız yerde yazın geceleri ısı 24C derece altına düşmüyorsa yazın yapmayın.

Elif Hanım‘a resim gönderdiği için teşekkür ederim. Keikilerin bulunduğu saptan nasıl keseceğinizi en üst resimde görüyorsunuz.

Resim 1: Çiçek sapını yavru bağlantı yerinin altından üstünden ortalama 4cm mesafeden kesin.

Resim 2: Phalaenopsis için uygun toprak doldurduğunuz küçük saksılara keikileri dikin ve sulayın. Dikim ve sulama işini sabah erken saatte yapın. Akşama kadar çok esintili yerde tutun ki toprağın fazla ıslatıcılığı azalabilsin. Gece sabaha kadar yine esintili yerde duracak. İlk gün yapraklar fena halde pörsüse bile hiç ciddiye almayın.

İlk gün böyle geçtikten sonra:

Resim 3: İkinci günden başlayarak “sadece gündüz boyunca” Saksısıyla beraber poşet içine alın. İçerde böylece hava %100 nemli kalır. Geceleri ise açarak esintili yerde sabaha kadar esinti almasını sağlayın.

Sulama: Toprak iyice kurumadan sulamayın. Sulama gerektiğinde sabah sulayın ve o gün (1. maddede yazdığım gibi) kapalı tutmayacaksınız.

Kapatma uygulamasını sona erdirme: 3 hafta dolduktan sonra birkaç gün deneyin. Yapraklarda günün sıcak saatlerinde belirgin bir pörsüme oluyorsa devam etmeyin. Oluyorsa 10 gün daha devam edin sonra tekrar aynı denemeyi yapın.

Besin vermeye başlama: Kapalı tutma gerekmediği günden itibaren bir ay daha bekleyin. Sonra besin vermeye başlayın ve Phalaenopsis sayfamda anlattığım gibi bakımına devam edin.

3- Kazayla kırılan dalların değerlendirilmesi

Phalaenopsis orkidelerinin çiçek dalları o kadar gevrektir ki en küçük bir zorlamada çıt diye kırılır. Çiçekler solana kadar vazoda tutabilirsiniz. Suda bekletirken gerekenleri yaparsanız üstünde keiki oluşabilir. Gereksiz bir iş ama isteyenler uğraşabilir. » Ayrıntılı bilgi. Pek tavsiye etmem. Uğraşmak zor ve bir garantisi yok.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 18 July 2012

Etiketler: |

'Phalaenopsis orkide evde çoğaltma' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yurda, İstanbul says:

  Orkidenin çiçek sapını çiçekleri kurudu diye dipten kestim. Dalı saksına sapladım. Bir süre sonra yaprak verdiğini ğördüm ama bilgi yetersizliğinden kök vermeden sizin kestiğiniz gibi dalı kestim başka bir topraga gömdüm. Tabiki sonu oldu. Vermiş olduğunuz bilgiler beni aydınlattı çok teşekkür dedrim.

 2. Nebie Oruç, İstanbul says:

  Orkidem sapından yaprak çıkardı ne yapabilirim?
  ***
  Bekleyin büyüsün. Sorunuzun cevabı yazı içinde zaten var. Büyümesi köklenmesi lazım.

 3. Mukaddes, Aksaray says:

  Orkidemin dalında yaprak cıktı ucları 5 cm’i geçti. Bunu nasıl ayıracağım?
  ***
  Sorunuzun cevabı zaten bu sayfada en güzel şekilde ayrıntılarıyla açıklanmış durumda. Burada diyebileceğim başka şey yok.

 4. Nilgün, Kocaeli says:

  5 adet orkidem var hepsi de yavruladı fazla güneşten olabilir mi?
  ***
  Geceleri esinti varken üstlerine su fısfıslayarak daha da serinlemesini sağlamalıydınız. Çiçek sapı çıktıktan sonra geceleri serinleme olmazsa böyle sorunlar çıkıyor.

 5. Nebiye, İstanbul says:

  Orkidem sapından yaprak çıkardı üç yaprak oldu. Köklenmedi. Sargi beziyle sardım 2 haftada hiç bir değişiklik olmadı. Ne yapabilirim?
  ***
  İki hafta çok kısa süre. Öyle birkaç günde sonuç beklemeniz yanlış. Hem gece boyunca esinti alması şart.

 6. Necla, Afyon says:

  Orkidem gayet sağlıklı büyüyor durmadan yeni kökler çıkarıyor. Özellikle saksını degıstirdikten sonra çok fazla kok çıkarmaya basladı. Ben ilk başta çiçek sapı zannettim fakat birkaç gün önce gerçek çicek sapı cıkarınca bunların kök olduguna hükmettim. Bu köklerden keiki olur mu acaba?
  ***
  Yerini sevmiş. Her şey iyi gidiyor. O köklerden keiki olmaz.

 7. Çİğdem says:

  İki adet orkidem var. Aldığımda ikiside çiçekliydi ve bir süre daha öyle kaldılar. Çiçekleri dökülünce budamadım. Şİmdi ikisinin de çiçek saplarından çiçek sapı filizleri uzamaya başladı. Bu filizleri ne yapmalıyım?
  ***
  Bırakın gelişsinler. Sorun yok. Yapmanız gerekenler bu sayfanın konusu. Okuyun.

 8. Nebiye İstanbul says:

  Orkidem keiki cikartti 3 koca yapragi oldu. Sapindan tekrar bir filiz daha cikartiyor. koklenmeden kesip diksem olur mu?
  ***
  Olmaz. Köklenmesini bekleyin.

 9. Gülen, İstanbul says:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben de senelerdir orkide yetiştiriyorum. her sene çok güzel çiçekler açıyolar. 9 saksım var fakat maalesef bu sene bazıları soldu 7 saksım kaldı. bunlardan birinde 3. boğumundan kestiğim eski çiçek saplarından 2 adet yavru çıkıyor. yayınladığınız köklendirme işi çok güzel anlatılmış. bunu deneyeceğim. sevgiler…

 10. Nurdan, İstanbul says:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler fakat ben bu kadar bilgi içinde yine anlamadığım şeyler var. çiçek dalında oluşmuş yapraklar var, sizin keiki dediğiniz galiba bu oluyor. bunları kestikten sonra mı sargı bezi bağlayacağız, yoksa kesmeden mi, eğer kestikten sonra ise, ne şekilde koruyacağız?
  ***
  Kesmeden önce..

 11. Asetin, Balıkesir says:

  Verdiğiniz tüm bilgiler için size sadece teşekkür etmek istiyorum :) emeğinize sağlık… yedi adet orkidem var hepsi ayrı renklerde. bakımı ile iki yıldır uğraşıyorum. hatta çiçekçi arkadaşım bile elinde ölmek üzere olan iki adet orkidesini bana verdi. şimdi ikisi de canlandı ve tomurcuktalar. Sitenizi sürekli takip ediyorum. Aslında dikkatli ve araştırmacı olunca bizlere soracak bir soru bırakmamış herşeyi en ince detayına kadar yazmışsınız. Bunun için gerçeken çok çok teşekkür ederim kendi adıma. Sevgilerle…
  ***
  Sağolun. Böyle yorumlar almak beni çok sevindiriyor. Elimden geldiğince en doğru en yararlı bilgileri yazmaya çalışıyorum. Okuyup gereğini yapabilenler elbette başarılı olacak. Sonuçları yazdığınız için çok teşekkür ederim.

 12. Mahser, Amerika says:

  Orkidenin cicek acan sapinda bu sarma islemini yapiyoruz. peki yaprak sargi bezinin icinde mi buyuyor? ya da sargi bezini hangi asamaya kadar tutuyoruz? bir de bu islemi ne zaman yapmaliyiz? mesela benim orkidemin cicekleri dokulmustu ve bir bogumundan budadim. simdi tekrar sap filizleniyor. yakinda cicek acacak diye tahmin ediyorum. bu asamada cogaltma deneyebilir miyiz?
  ***
  Keiki denen dal fidesi olması lazım. O yoksa yapılmaz çünkü mantığı yok. Keiki iki yapraklı olana kadar köklenme olmamışsa veya yeterince uzun kök yoksa, sadece köklenecek kısma uygulanır -yapraklara değil. Zamanına gelince, zaman değil esinti şartı önemli. Ne zaman çok esinti sağlayacaksanız o zaman deneyin. Kışın çok fazla soğuk olan yerlerde insanlar pencereleri hiç açmaz. O halde onlar baharın gelmesini beklemeli.

 13. Huraman, Baku says:

  Benim 3 phalaenopsis orkidem var.ama 1 tanesi tamamile soldu dallari kurudu ama koku hala kurumamis. Diger ikisinin de kurumus dallarini kestim, guzel esintili gunesli tarafa kaldirdim.(insallah yeniden canlanirlar mumkun olursa resimlerini de gondericem) asil sorumsa su: Ben kurumamis kokleri yeni saksiya ekerek orkidemi cogaltabilir miyim?
  ***
  Sadece köklerden bahsediyorsanız onlardan orkide türemez. hiç uğraşmayın. Yapraksız kalmış gövdeden bahsediyorsanız evet canlanabilirler.

 14. Ceren, Ankara says:

  Orkidemin bir kokunun yaninda farkli bir gövdeden yaprakli bir orkide daha cikiyor. Keiko mudur acaba? Anne orkidem cicekli su anda. çiçeklerini doktukten sonra ayirsam gec mi kalmis olurum?
  ***
  Ona da keiki denir. Kökte olan keikiler nasıl ayrılır, 1. maddede anlattığım gibi dikkatli olun.

 15. Perihan, Muğla says:

  Benim üç tane orkidem var. Üçü de çiçek açıyor. Çok da güzeller. Yalnız bunlardan ikisini çiçek toprağına diktim. Herhangi bir bozulma olmadı. Doğru mu yanlış mı yaptım lütfen beni aydınlatır mısınız?
  ***
  Sanıyorum Phalaenopsis orkidelerinden söz ediyorsunuz (herkeste olan orkidelerden). Phalaenopsisler tek tür değildir. Çeşit çeşit hibritler var. Çoğunluk yüksek dağ ormanı, sis ormanı bitkisidir. Pek azı yağmur ormanı uyumlusudur -işte bunlar torf vb hazır topraklarda olabiliyor ama yine de riskli. Kime sorsanız yanlış yaptığınızı söyleyecektir. Ben sadece riskli iş yapmışsınız diyorum. Eğer vazgeçmez de o toprakta tutmak isterseniz kışın soğukta toprağın fazla ıslaklığı derhal kökleri çürütecektir. Böyle bir riski göze almayın, orkide toprağı bulun ona dikin.

 16. Neslihan, Sinop says:

  Benim orkidem ocak ayında çiçek sapından keiki verdi. yalnız oğlumun oynadığı balon çok yavaş bir şekilde üzerine düştü ve yaprağı 3cm iken bir tarafından yırtıldı o şekilde büyüdü. 2. bir yaprak çıkarmadı ama yaklaşık 12cm uzunluğa ulaşan 2 tane kökü var. ana bitkinin yaprakları son zamanlarda çok porsudu… ayırmam gerekiyor ama ikinci yaprağı yok ve yazınızdan okuduğum kadarıyla gecelerin serin olması lazım, sinopta gece gündüz 27-28 derecenin altına inmiyor. sıcaklık ve çok nemli. ne yapmam lazım?
  ***
  Sinopta geceleri o kadar sıcak olmuyor. Dışarda tutsanız daha iyi olur. Bakımını doğru yapın. Bu ay sonuna doğru ayırabilirsiniz. Eylül sonuna kadar dışarda tutmanızı tavsiye ederim. Ocakta keiki vermesi normal değil. Sıcak odada tutmak yüzünden olmuş. Serinde olsa onun yerine çiçek açardı.

 17. Adrian M. -İstanbul says:

  Yani bu çiçek sıcakta yavruluyor, serinde çiçek açıyor. doğru mu anlamışım?
  ***
  Tam doğru değil. Çiçek sapı çıkarması için 16 – 22 dereceler dolayında serin hava lazım. Bu durumda çiçek açar. Az biraz daha sıcak olsa çiçek saplarında çiçek değil fide oluşma riski var. Yine de belli olmaz. Yaz sıcaklarında ise dinlenirler.

 18. Ekin, Samsun says:

  Ayıracağımız keiki için saksı boyutunu nasıl ayarlıyacağız?
  ***
  Pek önemli değil ama ne kadar küçük o kadar iyi.

 19. Seyhan, Ankara says:

  Orkide yaprağından çimlenme olabilir mi?
  ***
  Hayır, mümkün değil.

 20. İsmail Fidan says:

  Arkadasimin orkidelerinden birkac kalem gibi ama daha cok kök gibi. tam anlamiyorum bu yuzden böyle dedim. sanirim köktu. epey vardi çünkü. neyse ben bunlardan aldim. bunlar 15 20 cm var. bunlardan filizlenme olmaz mi? uclari 1-2cm yesil yesil. filizlenmeye hazir gibi.
  ***
  Dış kökleri almışsınız. O kökler arkadaşınızın orkidesinin hayati önem taşıyan organlarıydı. Yazık olmuş. Onlardan artık hiçbir şey olmaz. Bu şekilde orkide çoğaltılamaz.

 21. Ali, Trabzon says:

  Budadığım daldan keiki değil yeni çiçek sapı çikıyor. Keiki olmasıiçin ne yapmalıyım?
  ***
  Keiki genelde ilkbaharda olabilir. Bir şey yapmanız gerekmez. Esintiler çok serinse çiçek sapı, pek serin değilse keiki oluşur.

 22. Burcu, İstanbul says:

  Geçtiğimiz ilkbaharda orkidem keiki verdi. Şu anda keikide 3 minicik yaprak , 1 hava kökü, uzuuun çiçek sapı ve birsürü tomurcuğu var. Yapraklardan sadece biri yaprağa benziyor o da çok küçük ve yuvarlak. Diğer 2 yaprak sanki gözlerin uzamasıyla oluşmuş minik yaprakcık benzeri uzantılar. Ne zaman ayırmalıyım bilemiyorum, ana gövde de sorun yok. Keikinin çiçek açması normal mi? çiçekliyken ayrılır mı? Yana doğru uzandığı için orkidemin dengesini de bozdu. devrilip duruyor.
  ***
  Çiçek açması normaldir. Ayırmak için yaz sonunu bekleyin. Ya da ilkbaharda evlerde ısıtıcı kullanmayı bıraktığınız zaman yapabilirsiniz. Başka zamanlarda tehlikeli olabilir.

 23. Tülay Ö. -İstanbul says:

  Sizin tavsiyeleriniz ile 3 saksı orkidemi yaşattım. Orkidemin birinde keiki oluştu. köklerinin 6cm olmasını beklediğimde çiçek sapı verdi ve tomurcukları var. şimdi kökü 6 cm oldu ama çiçek sapına zarar veririm diye ayıramıyorum. ne zaman başka saksıya dikebilirim?
  ***
  Bol bol “serin” gece esintiler alabileceği zamanı seçin. Ya ilkbahar ortasına doğru ya da sonbahar başında. İstanbulun iklimine göre ise mayıs başı ve eylül sonu uygun zamanlar. Tabi gece boyunca pencere açık tutulacak, ona göre zamanı hesaplayın.

 24. Emine, Balıkesir says:

  Ben bilmediğimden dolayı çiçekleri döküldüğünde çiçek sapını kestim suya koydum. iki yerindek uç verdi ama gelgelelim bunlar keiki değil tomurcuğa benziyorlar. şu anda suda duruyorlar. bunlar orkide olabilir mi? olmazsa bu saplar ne işe yarar? ne yapmalıyım?
  ***
  O saplardan bir şey olacağını sanmam. Yine de isterseniz suda bekletmeye devam edin bakalım o filizlenmeler ne olacak…

 25. Aslı, İstanbul says:

  Esintili ortamı nasıl sağlamalıyım? Balkona koysam hava soğuk zarar verir mi? Cereyan ortamı sağlasam da aynı sorun söz konusu. Oda sıcaklığında pervaneyle bu ortamı sağlasam aynı hava akımı döndüğü için etkisi olumlu olur mu?
  ***
  Yer değiştirmek iyi değil. Bir içeri bir dışarı ancak zarar verecektir. Yeri pencere yanında sabit olmalı. İstanbul havasının fazla nemli olması sayesinde 6C dereceye kadar soğuğun hiç zararı olmaz. Ama buna yavaş yavaş alışmalı (gerçi bu kadar soğuk gelişimi durdurabilir). 10C derecenin ise hiç zararı olmaz. Hava cereyanında da zarar görmez bilakis daha iyi canlanır. Hava cereyanı havası fazla kuru yerlerde zarar verir. Bir de fazla soğukta ve aşırı sıcakta hava da kuru ise zarar verir. Serin esintiler karanlıkta ya da ışığın çok zayıf olduğu saatlerde faydalı olur. Diğer vakitlerde de köklerin sağlığı için yine havadar ortam lazım. Serin gece esintilerinin ölçüsü, 22C dereceden daha serin olmasıdır. Serin gece esintileri olmazsa gelişim tamamıyla duracaktır. Gündüz ise yapraklar direkt güneşle 3-4 saat ısınabilmeli. Yazın sadece sabah ya da akşam güneşi olacak ki yakmasın.

 26. Sevilay, Ankara says:

  Köklendikten sonra dalından mı keseceğiz? Fotoğrafta biraz dal parçası gördüm kafam karıştı.
  ***
  Evet, o şekilde olması kesik yerin mikrop kapıp çürümeye başlaması riskini sıfıra indirir. Ama şart değil.

 27. Mihriban, İstanbul says:

  Keikileri tomurcuğun geliştiği yerin altından ya da üstünden kesmek farketmiyor mu? Yani kekiyi neyle kesecegimizin önemi var mı?
  ***
  Pek fazla önemi yok. En iyisi resimdeki gibi kesmektir. Ama ortam şartları ve zaman uygun değilse o da işe yaramaz.

 28. Ceyda, Sakarya says:

  Yaklaşık bir yıldır Phalaenopsis cinsi iki orkidem var. Keiki oluşturmak için ‘keiki boost’ denilen bir jel sürüyorlar. İnternetten araştırdığım kadarıyla bu köklendirici bir macun. 2. veya 3. boğumun üstündeki keseyi açarak buraya o jeli sürerek keiki oluşumu sağlıyorlar. Orkide konusunda çok hevesli olduğum için hemen keiki vermesini istiyorum. Bu yöntem sizce doğru mudur?
  ***
  O yöntemi araştırmadım ama sanıyorum para tuzağıdır. Amatör meraklıları kandırıp mal satmak ABD’de ve Avrupa’da çok yaygın. Esas faktör nedir, yukarda “keiki nasıl oluşur” paragrafını şimdi yeniledim. Orayı okuyun. Phalaenopsis’lerin keiki vermesi çok yaygın bir şey. Genelde bir şey yapmadan oluyor. Hiçbir şey bilmeyen kişilerin orkidelerinde olduğuna çok rastlıyorum. Yukarda dediğim gibi bir yol izlerseniz mutlaka olacaktır diye düşünüyorum.

 29. Bahar, İstanbul says:

  Merhaba. Orkidem kökten keiki verdi. İki de küçük kökü var. Nasıl ayırmalıyım? Ayırmazsam ana orkide yeniden çiçek açar mı?
  ***
  Ayırmazsanız hem ana orkide hem de yavru orkide ikisi de çiçek açar. Yeter ki çiçek açabileceği şartlar olsun. Ayırmak için acele etmeyin. Kökler yeterince küçlenir ve yeterince uzarsa ağustos sonunda ayırın. Ya da en iyisi gelecek yıl nisan sonunda ayırın.

 30. Bahar, İstanbul says:

  Ben kökten çıkan keikiyi ayırdım. Keikimin iki küçük kökü var. Aynı harçtan olan olan minik bir cam kaba koydum. Ortasına keikiyi yerleştirdim. Koymadan da iki küçük kökünü suladım. Bilmem doğru mu yapıyorum? Keikiyi köklerini kuruyunca ıslatsam mı yoksa dibi ıslak bir kaba mı yerleştirsem?
  ***
  Dibi delik saksı şart. Şeffaf veya cam saksı şart değil. Dibinde mutlaka büyük delikler olmak zorunda. Kökler belli belirsiz gömülü olacak. Çam kabuklarının ıslaklığı azalınca sabah-öğle arasında bolca sulayın. Geceleri ise sabaha kadar serin ve esintili ortam lazım.
  Hem acele etmişsiniz küçükken ayrırmışsınız.. hem zaman yanlış (gece esintilieri gerekli olduğu için açık pencere öünde durmalı bunun içinse mayıs ortalarında ayırmak gerekir).. Hem kökte oluşan keikileri ayırmak çok riskli bir iş. Siz birçok yanlışı bir arada yapmışsınız.

 31. İsimsiz says:

  Benim orkidelerim şu anda çiçekli ancak yapraklarının her iki tarafında alt ve üstte yapışmiş halde kahverengi görünümde küçük birşeyler var. Bunlar zararlı mıdır? Gidermek için arada banyoda küvetin içinde su tutarak, yıkayarak gidermeye çalışıyorum. Yıkadıktan sonra da tam temizlenmiyor. Bunlar zarar verir mi? Gidermek için ne yapmalıyım? İlaç kullanmak gerekir mi?
  ***
  Onları ıslak bezle silerek çıkarın. Her gördüğünüzde temizleyin. Orkidenizin yeri havadar olmalı. Sık sık açık tutacağınız pencere yanında tutun. Günde birkaç saat güneşte ısınmalı. Toprak tam kurumadan sulamayın. Yoksa her çeşit hastalık olur.

 32. Cenk, Lüleburgaz says:

  Ben keiki pastası denilen hormonu arıyorum bulamıyorum. Keiki üretimi için başka öneriniz var mı?
  ***
  Öyle şeyleri aramayın. Orkidelerinize iyi bakarsanız kışın çiçek açan dallarda ilkbaharda keiki oluşabilir.

 33. Elif, Balıkesir says:

  Keikim çok canlı çiçek sapı çıkardı. Şu anda tomurcuk üretiyor. Fakat bir türlü kök üretmiyor. Ana orkide sürekli yeni kökler çıkartıyor. … …
  ***
  Maşallah diyorum her şey çok iyi gidiyor. endişeleneceğiniz hiç bir şey yok. Keiki şimdi olmasa bile sonbahar serinlerinde mutlaka çok güçlü kökler çıkaracaktır. Gelecek yıl mayıs sonunda kesip ayrı saksıya dikebilirsiniz.

 34. Çiğdem, Samsun says:

  orkidem dalından keiki vermişti. Hatta bir tane de 4cm’lik kök çıkardı. Maalesef tatile gittiğimde orkidem susuz kaldığı için keiki veren o dalı kurumuş. Yapraklar biraz pörsümüş olsa da keiki hala canlı. Kurtarmak için bu işlemi yapsam işe yarar mı? Bir tane kök yeterli mi?
  ***
  Tek kök yeterli olabilir. İyi bakarsanız ekim ayı içerisinde canlanmaya gelişmeye başlar.

 35. Fatma O. -Antalya says:

  Ana orkidemin yapraklarında sararma var. Ölecek diye korkuyorum. Yavruları ayırsam kendini toplar diye düşünüyorum.
  ***
  Yanılıyorsunuz. Kendisini toparlaması için doğru bakıma, doğru şartlara ihtiyaç var. Bugünlerde ayırmanız yavrulara da anaya da büyük zarar verebilir.

 36. İmge, Mersin says:

  Yapraktan da çoğalır mı acaba?
  ***
  Hayır. Mümkün değil.

 37. Ümran, Afyon says:

  http://hizliresim.com/ZLGOGg
  Bilgiler için teşekkür ederim çok faydalandım. Orkidemin resmini yukarıdaki sitedeki linkte paylaştım. Ayırma vakti geldi mi? Yoksa biraz daha büyümesini beklemeli miyim?
  ***
  Evet kökler yeterince uzamış. Fakat acele etmeyin. Gece pencereyi açık bırakacağınız zamanı bekleyin. Mayıs mı haziran mı sizin orada bilemem. Ayırdığınız ve yeni diktiğiniz orkideniz gece karanlık saatler boyunca serin esinti alırsa kesin tutar. Geceleri ısı 10 derece altına düşmediği zamanı bekleyin. Balkon varsa bir iki ay gece-gündüz balkonda tutabilirsiniz. Daha iyi olur.

 38. Hilal, Afyon says:

  Orkidemin dalında yaprak çıktı. Köklenme olması için sizin tarif ettiğiniz gibi sargı bezi ile sardım. Fakat 2 haftadır köklenme oluşmadı. Ne yapmalıyım?
  ***
  İlkbahar esintileri canlandırır. Afyon iklimini bilmiyorum ama İstanbul’da olsaydınız bugünlerdeki soğuk hava dalgası geçince dışarı koyun haziran ortasına kadar dışarda çok iyi köklenir diyecektim. Gece ısı 10 dereceden daha aşağı düşmediği zamanlarda dışarda bulundurun. O sırada sulamayı azaltın ve sargı bezini akşamları ıslatın.

 39. Hilal, Afyon says:

  Odada bulundurup camı açsam işe yarar mı?
  ***
  Aslında böylesi daha iyi. Hırsız ve kedi girme riski yoksa.

 40. Seda, İstanbul says:

  Orkidemin sapında keiki oluştu.2 yaprağı var, üçüncüsü de çıkmak üzere. 1 tane de çiçeği var. Ama keikiye çok yakın yerde, sapın diğer dalında sararma başladı. keikiyi ayırsam kurtarabilir miyim?
  ***
  Bilmiyorum. Eğer sadece çok eski bir yaprak sararıyorsa bu normaldir bir zarar değildir.

 41. Derya, İstanbul says:

  Orkidemde bir keiki oluşmuştu. Yapraklarının çoğalmasını ve köklenmesini bekledim. Şimdi dört yaprağı ve üç kökü var. Hayli büyüdü. Ayırmak için esintilerin başlamasını beklerken ben tatile gittiğimde eşimin fazla sulaması sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Ana orkidemin bütün yaprakları sararıp çürüdü. Keikiye giden dal canlı ve keikinin yaprakları iyi durumda. Hemen ayırmamda bir sakınca var mı?
  ***
  Yeterince köklendiyse şimdi ayırmak için çok iyi bir zaman. Ayırdıktan sonra sonbaharın gece serin esintilerini gece boyu sabaha kadar almasını sağlarsanız bir problem çıkmaz.

 42. Müge Öztürk says:

  Bana Bangkok’dan cok sevdiğim için 4-5 renk tomurcuklu çicekli dal şelinde orkide getirdi. Saplarının ucunda yaş bir pamuk vardı birçok kişi alıp yetiştiriyormuş. Kendisinin bu konuda bilgisi yok. Ben sayenizde orkide bakımı hakkında birçok bilgi edindim. Şimdi bana biraz daha yardımcı olabilir misiniz? Onları dibine ıslak bir pamuk yerleştirerek orkide saksısında (plastik) tutuyorum. Siz ne dersiniz?
  ***
  Böyle bir şey hiç duymadım. Belki benim bilmediğim bir tür orkide ise onu da bilmiyorum.

 43. Özge, Ankara says:

  Geçen yıl bolca çiçekli kalan orkidem 7-8 ay kadar uyuduktan sonra yeniden tomurcuklanmaya başladı. Hala tam olarak çiçek açmış değil ve hepsi keikili. Orkide dalı düşünün: Dalın üstünde keiki var, 4 tane kökü var. O kekikinin de 2 tane uzun tomurcuklu dalı var :) tomurcuklu olduğu için ayırmak için çiçeklerin açmasını mı beklemeliyim yoksa şimdiden ayırayım mı?
  ***
  En iyisi küçük çok hafif saksı gibi bir şey ayarlayın. Keikinin köklerini içine sığdırın. Aralarına iyice orkide toprağı doldurup her kurudukça sulayın. Kökler birkaç ayda toprağa yapışacak yeni ince kökler çıkarır veya mevcut köklerin uçları orkide toprağı içindeki uzayarak çam kabuklarına yapışır. Bu sayede rahatça keserek ayırırsınız. Şimdiden itibaren gece boyu esinti almalı ki iyice aktifleşsin yeni kökler çıkarmaya başlasın.

 44. Sihirlivega says:

  Keikim yanlışlıkla kırıldı. Ona yakın çok güzel yaprakları var ama kökü yok. Suya koydum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Geceleri su dışında tutun. 15-20 gün geçince bu sayede anasından bağımsız yaşamaya adapte olmuş olur. Sonra saksıya dikin. Pencere önünde güneşten ısınacağı yerde tutun. Bu şartlarda çabucak köklenir.

 45. Gulay, Kocaeli says:

  Benim mini orkidem yeni surgun vermeye basladi. yanlislikla ucunu kirdim. simdi uzamiyor. ne yapmaliyim?
  ***
  Eğer sağlığında ve bulunduğu yerin şartlarında sorun yok ise yeni sürgün çıkarır. Veya ucu kırık sürgünden ya sürgün çıkarır.

 46. Dilara, Düzce says:

  Orkidem ne zaman kieki verir? Çok istiyorum olmasını.
  ***
  Belli olmaz. Yerini çok sevmiş olması şart.

 47. Esin, Bursa says:

  Phalaenopsis orkidemin saksı değişimi sırasında çürüyen köklerini de temizledim fakat hiç sağlıklı kök kalmadı. O şekilde saksıya ektim. Orkidenin dallarında ve yapraklarında sıkıntı yok. Saplarının ucunda yapraklar da çıkmaya başladı fakat kök kısmı beni endişelendiriyor. Tekrar kök çıkma ihtimali nedir?
  ***
  Yüzde yüzdür ama mutlaka gece karanlık saatler boyunca hava akımları olması şart. Olmazsa nisan sonunda yani havalar kaydadeğer derecede ısındığından itibaren dışarda tutun. Böylece yaza kadar bir hayli köklenir.

 48. Arzu, Antalya says:

  Merhaba, phalaneopsis orkidemin dökülen çiçek sapından iki yaprağı olacak şekilde bir keiki oluştu. Sonra dal kurudu ama keiki hala yeşil. Kök çıkarmadı. Bu durumda neler tavsiye edersiniz?
  ***
  Dalın kuruduğundan eminseniz keikiyi ayırıp küçük bir saksıya (yine çam kabuklarıyla veya tamamen kuru ağaç kabukları parçalarıyla) dikin ve dışarda tutun. Devamlı açık havada olması sayesinde birkaç haftada köklenir. Eğer evdeki yeri sıcaksa ve sıcağa alışıksa dışarda tutmak için havaların biraz daha ısınmasını bekleyin.

 49. Esra, İstanbul says:

  Merhaba orkidem sap ucundan iki ayrı keiki verdi. Birinde 4 diğerinde 3 küçük yaprak var. Köklenmesi için sargı bezi sarmak istiyorum fakat şu an doğru zaman mı yoksa Mayıs ayını mı beklemeliyim? Hava soğuk gece cam açılmaz. Gece esintisi olmadan kök vermez mi?
  ***
  Acele etmeniz hiç gerekmiyor. Mayısta dışarı koyarsanız açık havada hızlı, çok ve güçlü köklenme olur.

 50. Gülden, istanbul says:

  Orkidem ilgilenemedigim icin kotu durumda. Dün görünce çok üzüldüm iki adet cicek sapindan keikisi vardi. Anne bitki olmek uzere, keikileri yada hepsini kurtarmamin yolu varmi.keikileri koklendirememistim. Anne bitkininde neredeyse tum kokleri ölmüş.
  ***
  Lütfen şu sayfaya bakın: http://orkide.azbitki.com/bozulan-orkide-tedavisi

 51. Emine, Isparta says:

  İki tane dal orkidem var. Çiçek açmış şekilde. Kökü yok. Suyun içinde. Saksıya nasıl dikebilirim?
  ***
  O şekilde olmaz ama küçük bir ihtimal, şu sayfayı dikkatlice okuyup deneyebilirsiniz: http://orkide.azbitki.com/suda-dal-bekleterek-uretim

 52. Fatma, Çorum says:

  Tohumdan çimlendirmeyi anlatır mısınız?
  ***
  Son derece zor bir iş. Anlatılması bile zor. Tohumlar çimlense bile yaşatabilmek daha da zor. Hem zaten bu tip orkideleri neredeyse hiç kimse güzelce yetişmişlerini bile evlerinde yaşatamıyorken tohumlarla uğraşmak boşa zaman kaybı olur.

 53. Zübeyde, Ankara says:

  Kekili hangi ayda dikmeliyim? Şu an mart ayındayız.
  ***
  sizin oraya göre, mayıs başı uygundur. Gece boyu mutlaka açık pencere yanında durması şart. Haziran sonuna kadar yeterince güçlü köklenme olacaktır.

 54. Nihan, İstanbul says:

  Anne orkidem yaklaşık 1-2 sene önce 4 tane yavrulamıştı. Yavruların kökleri ve yaprakları çok uzadı, anne artık taşıyamıyordu. Anne de çiçek vardı o döküldü. Yavruların bir tanesi de dal çıkarmış ve ucunda da tomurcuk vardı fakat onları anne taşıyamıyor diye daha yeni bu hafta çiçekçi yardımı ile ayırdım. Şimdi yorumları okuyunca zamanlamada acaba yanlış mı yaptım diye kuşkuya düştüm. Yavrular için geceleri serin ve esintili ortamı sağlamam için evin içinden balkona taşımam lazım, sabahları da tekrar sabahki yerine cam önüne koyarım diyorum. Sizce umut var mıdır? Bir de çiçekçi saksılara kabukla karışık toprak da koydu. Kökler saksıda pek görünmüyor. Orkide için özelmiş.. Toprak koyulur mu, biraz toprağını azaltsam mı?
  ***
  Evet acele etmişsiniz. Mayıs başını beklemeliydiniz. Ayırdığınız yavruları normal orkide çam kabuklarına dikip haziran sonuna kadar balkonda tutup her gün akşam üzeri sulamanız gerekirdi. Çiçekçinin orkideler için dediği toprağı hiç duymadım. Phalaenopsis orkidelerinde böyle şeyler yanlıştır.

 55. Aksoy, Rize says:

  Orkidem çiçek dalından keiki çıkardı. Köklenmesini beklerken çiçek dalının üst tarafından kuruduğunu, keikinin bulunduğu yere kadar ilerlediğini gördüm. Fakat keikide hala köklenmeli yok. Sizce kurtarılabilir mi?
  ***
  Daldaki kuruma orada kalacaktır merak etmeyin. Keikinin köklenmesi açık havada garantidir. Artık havalar iyice ısındı. Rize’nin yoğun nemli havasında sürekli rüzgarlı ortamda yani dışarıda orkideler çok güçlü gelişir. Eylül ayına kadar dışarıda tutun.

 56. Perihan, Balıkesir says:

  Merhaba orkidemin sapında bir keiki başlangıcı var. Fakat ilk yaprağını açmadan hemen önce bir kaza sonucu keiki ortadan kırıldı. Sizce keiki kendini yenileyip aynı yerden oluşmaya devam edebilir mi?
  ***
  Bilemem bekleyip göreceksiniz. Ama belki, eğer gelişime devam yeri olan meristem bölgesi zarar görmedi ise olabilir.

 57. Alper, İstanbul says:

  Orkidemde küçük keiki çıktı ve büyümüyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Akşamdan sabaha kadar gece esintileri orkideleri canlandırır. Mümkünse dışarıda tutun. Dışarıda toprağı çabuk kuruyacağından sulamayı daha sık yapmalısınız. Keikiyi geceleri ara sıra su fısfıslayarak ıslatın.

 58. Fikret T. -İstanbul says:

  Gece esintileri için vantilatör kullanabilir miyim?
  ***
  Evet işe yarar.

 59. Aslı, Adana says:

  3 yıl kadar once bir phalaenopsis aldım. Aldığımda çiçeklydi. Sonra çiçekleri döküldü ve bende uygun bi şekilde budadım(alttan üçüncü gözün yaklaşık 5 cm yukarısından steril bi makasla, sonrasında kesiye tarçın sürdüm) kestiğim dal ucundan miniminnacık soldu yaklaşık 2cm kadar ve solma orda durdu. Dal yeşil kaldı ama o günden beri ne başka dal verdi ne keiki verdi ne de çiçek. Kök bakımı yaptım. Vitamin verdim. Toprak değiştirdim. Karanlıkta beklettim. Ama hiçbir değişiklik olmadı. Sadece yeni yapraklar veriyor ama çiçek vermemekte ısrarlı. Bu durum çok moralimi bozuyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Aslı astarı olmayan karnalıkta tutma hikayelerine hiç inanmayın. Zaten denemişsiniz işe yaramamış. Dışarıda tutun. Sonbahar serinleri iyice başladığında mutlaka yeni çiçek sapları çıkarır. Başka türlü on yıl da geçse çiçek açmaz. Dışarıda tutma imkanınız yoksa yaz sonundan itibaren geceleri sabaha kadar açık duracak bir pencere yanında tutmalısınız.

 60. Mehmet, Bursa says:

  Orkidem haziran ayında çiçeklenmeye başladı. Çiçek sapının en üstündeki çiçek ile bir altındaki çiçek arasından keikiye benzeyen bir minik bir dal verdi. Ama 3 ay geçmesine rağmen hala ne yaprak var ne kök var ne boyunda uzama veya kısalma var. İlk başlarda yapısı çok taze ve nemliydi. Şimdilerde ise çiçek sapı gibi oldu. Yani hala yeşil ama nemli ve taze değil. Ucunda minicik büyüseydi yaprak olabilecek bişey var ama sarı ve kupkuru. Acaba keiki değil mi bu dal? Keiki değilse nedir? Keiki çıkması için nisbeten gölgede az su vererek 2 3 hafta bekletilmesi gerektiği yazıyor bazı yerlerde. Şu safhada uygulanabilir mi? Bu işlemi budayıp mı yapmak lazım? Tam olarak hangi noktadan budamak lazım?
  ***
  Tarifinize göre daldan çıkan o uzantı çiçek açacak bir yan dal imiş. Fakat havaların ısınmasıyla ve geceleri havasız-sıcak yerde kalınca gelişim durmuş. Eğer gece boyunca yanındaki pencere açık kalsa idi gelişimi durmazdı ve çiçek açardı. Keiki vermeleri için özel şeyler yapmak gerekmez. Dallarının nereden budanması da hiç önemli değil. Sadece çiçeksiz kaldığında istediğiniz ölçüde kısaltırsınız o kadar. Bunların en büyük ihtiyacı gece boyunca sürekli hava akımlarıdır. Geri kalan her şey hikaye.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)