Sağlıklı toprak hazırlama

Bu sayfanın orkide toprağı hazırlama konusu sadece çam kabukları ve sphagnum yosunu gibi fazlaca havadar organik maddelerde yetiştirilmeleri gereken epifitik orkide türlerine yöneliktir.

Bu sayfanın orkide toprağı hazırlama konusu sadece çam kabukları ve sphagnum yosunu gibi fazlaca havadar organik maddelerde yetiştirilmeleri gereken epifitik orkide türlerine yöneliktir. Phalaenopsis vb.

Orkide seralarında orkidelerin sadece çam kabuklarında ya da sphagnum yosununda ytiştirilmelerinde hiçbir problem yok. Fakat bu maddeler saksı içinde köklerle birlikte bir hayli sıkışık olduğundan dolayı ev ortamlarında ekşime yapar. Fazla soğukta ise kökler devamlı ıslaklıktan dolayı çürür. Sulamasanız bile yeterince kuruması uzun sürer hatta soğukta hiç kurumayabilirler. Dolayısıyla soğuk ortamlarda köklerin çürüme riski yüksektir. Sadece soğukta değil, sıcak ve esintisiz ortamlarda da yoğun ıslaklık çürütür.

Çiçekçilerden aldığınız şekilde saksıdaki toprak (çam kabukları vb şeyler) her halükarda ev / ofis ortamlarında orkidelerin köklerine zarar verir. Bazen tesadüfen bir şeyler yolunda gider zararı olmaz.

Ayrıca zamanla ekşime, mayalanma sonucu artan asitlilik hem toprağın kendi ekşimeleriyle hem verilen bitki besinleriyle olağanüstü tehlikeli boyutlara yükselir. Bu da kökleri çürütmeyle başlayarak orkideyi zehirler öldürür.

Çözüm:
Yeni orkide aldığınız zaman en az 10 gün hiç sulamadan ve gece gündüz mümkün olduğunca sık ve uzun süreli esintilere maruz bırakarak bekletin. Sonra aşağıda anlattığım şekilde toprak hazırlayarak yeni toprağına dikin. Toprak 10 gün dolmadan adamakıllı kurursa falza beklemeyin susuzluktan zarar görür hemen toprağı değiştirin.

En iyi orkide toprak karışımının hazırlanması

Saksılarda satılan orkidelerin toprakları sırf çam kabuklarından veya sırf sphagnum yosunundan ibarettir ve yukarda uzun uzun anlattığım gibi ev, ofis şartlarında orkidelere zararlıdır. Sağlıklı toprak hazırlayarak orkidenizi o zararlı topraktan kurtarmalısınız.

Dikkat: En başta dediğim gibi bu toprak formülleri epifitik türler içindir. Toprak Orkidelerine başka formül ister.

1 – kalın köklü orkidelere

Malzemeler:
— Orkide toprağı diye satılan çam kabukları
— Ponza taşı
— Leonardit veya odun kömürü parçaları (taneler pirinçten büyük, fındıktan küçük olmalı)
— Perlit
— Kestane toprağının ortalama nohut kadar sert parçaları

Karışımın hazırlanmasında ölçüler

Aşağıdaki tüm formüllerde çam kabukları mutlaka var. Çünkü kesin lazım. Önemi suyu sünger gibi emmesi ve sağlıklı bir şekilde buharlaştırarak kaybetmesidir. Bu açıdan çok üstün niteliklidir. Özel çam türlerinden olup özel işlemlerden geçirilmiştir. Çam kabukları çiçekçilerde özel ambalajında orkide toprağı diye satılır.

Orkide toprağı

En sağlıklı orkide toprağı

Hepsinden bulabilirseniz:
6 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza + 1 ölçü leonardit + 1 ölçü perlit + 1 ölçü kestane toprağının iri parçaları.
Bu karışım en sağlıklısıdır. Ne kadar sık sularsanız sulayın orkideniz en küçük bir zarar görmez. Toprak değiştirmek de 4 yıl gerekmez.

Sadece ponza taşı bulursanız:
3 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı

Sadece perlit:
Çam kabuklarını sadece perlit ile karıştırıp kullanmanızı hiç tavsiye etmem. Küçük perlit taneleri çam kabukları aralarında boşlukları doldurup su tutuculuğunu müthiş arttırır, buharlaşmayı büyük ölçüde engeller.

Sadece kestane toprağı:
Kestane toprağını tozundan ve ince parçalarından arındırmalısınız. Ortalama nohut kadar parçalarını çam kabuklarıyla yarı yarıya karıştırın.

Sadece leonardit veya odun kömürü veya linyit kömürü
Ortalama nohut kadar parçalar olmalı. 3 ölçü çam kabukları + 1 ölçü leonardit.

Yukardaki formüllerden herhangi biri çam kabuklarını tek başına kullanmaktan çok daha sağlıklıdır. Eğer bulabilirseniz kalker taşı kırpıntılarından da karışıma ekleyin. Dolomit taşı da olur, daha iyidir. Çünkü hem kalsiyum hem magnezyum içerir. 1 litre hacmindeki toprağa 1 çorba kaşığı taş kırpıntıları yeterli. Kırpıntılar ortalama pirinç taneleri kadar olmalı.

2- İnce köklüler için

Yukardaki tarifin benzeri. Sadece bunda taneler daha küçük olmalı. Şöyle:

— Çam kabukları: Ortalama kuru nohut taneleri kadar olacak. Bu boyutta bulamazsanız doğrayabilirsiniz.
— Ponza taşı: Pirinç – nohut taneleri büyüklüklerinde irili ufaklı.
— Leonardit: Pilavlık pirinç taneleri kadar ve nohuttan küçük irili ufaklı.
— Perlit: Bu karışımda perlitin yeri yok. Zararı olur.
— Kestane toprağı: Sadece tozundan tamamıyla arındırın. en büyük taneler kuru nohuttan büyük olmamalı.

Karışımda oranlar:

6 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza + 1 ölçü leonardit + 1 ölçü kestane toprağı.

Ayrıca buna da aynı şekilde kalker taşı kırpıntıları eklerseniz daha iyi olur. Orkideleriniz kalsiyumsuz kalmaz.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 21 April 2013

Etiketler:

'Sağlıklı toprak hazırlama' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Perihan, Muğla says:

  Evimizin önündeki çamın kabuklarından olur mu? Köyceğiz’de iki tane çiçekçi var. Onlarda da orkide toprağı yok ve bulamazlarmış. Başka ne yapabilirim? Ayrıca orkidenin üzerinde çiçeği varken toprak değişimi yaparsam bitki zarar görür mü?
  ***
  Aynı şekilde işe yaryacağını sanmıyorum. Özelliği suyu sünger gibi emmesi ve kolayca buharlaştırarak yitirmesidir. Onlar özel işlemlerden geçirilmiş çam kabukları. Köyceğiz’de palmiye merkezi var. Gidin onlara rica edin. durumu anlatın. Onlarda orkideler için çam kabuklarından yoksa bile mutlaka benzer etkiyi sağlayacak bir şey vereceklerdir. Çiçekliyken saksı değiştirebilirsiniz ama siz orkideleri diğer bitkiler gibi sanmayın. Toprağa filan ihtiyaçları yok. Çam kabukları kökler kuru havada kurumasın diyedir. Başka bir şey için değildir. Yani iki yıl aynı minik saksıda kalabilirler hiçbir sakıncası yok.

 2. Naz, İstanbul says:

  Karıştırılmış şekilde toprak nereden bulabilirim? Netten araştırdım ama sadece çam kabuğu bulabildim. Yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.
  ***
  Bulamazsınız. Türkiyede henüz öyle özel şeyler satılmıyor.

 3. Derya says:

  Bana Dominik’ten saksda orkide hediye geldi. Saksi sadece taslarla dolu. Asvalt yapimndaki taslar. Boyle kalsin mi? Saksiyi degstirirken ayni taslarla diksem olur mu?
  ***
  taşların niteliğini bilmiyorum. Ponza taşı gibi suyu emen ve zamanla buharlaştıran nitelikte ise uygun olabilir. Orkide çam kabukları alıp o taşlarla yarı yarıya karıştırsanız daha iyi olur.

 4. E. Pelin, Denizli says:

  Orkide’ye uygun çam kabuğu bulmakta sıkıntı çekiyorum. Çiçekçiler orkidelerin hazır geldiğini her hangi bir işlem yapmadıklarını orkide harcı için gerekli malzemeleri bulamayacaklarını söyleyip geçiştiriyorlar. Bulabildiğim çam kabuğu çeşitleri dekoratif amaçlı olanlar ve de çuvallarla satılıyorlar. İnternet’te araştırma yaparken böyle bir ürünle karşılaştım: …
  Hazır karışım bir ürün olduğu yazıyor. Sizce bu ürün uygun mudur? Kaş yapayım derken göz çıkarmak orkidelerimi kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Markaları bilmiyorum. Yardımcı olamayacağım. Geçen yıl İstanbul’da bir yerden ucuza aldığım kapalı ambalajda satılan çam kabukları sizin dediğiniz gibiydi. Çam kabukları, tamam, ama orkideler için gereken nitelikte değildi. Birkaç yıl önce başka yerden aldığım ise gerçek olması gereken çam kabuklarıydı. Arada büyük fark var. Ayrıca, karışımı kendiniz yapacaksınız. Olması gerektiği gibi çam kabukları bulursanız biraz ponza taşıyla karıştırıp kullanmanızı tavsiye ederim. Yeriniz çok havadar ise ona bile gerek yok. Salt çam kabuklarını kullanabilirsiniz. Orkideler için olan çam kabukları ağaç kabuklarına pek benzemez yani ince tabaka gibi değiller. Kuşbaşı doğranmışlardır ve ince değildirler. Bazıları ise ince (az kalın) dalların kuşbaşı doğranmış halidir. Özellikleri ise suyu sünger gibi emebilmesidir. Suyu emdikten sonra fındık kadar bir parçayı sıktığınızda birkaç damla su akar.

 5. Adem, Izmir says:

  Yaklaşık 9 aydır küçük balık akvaryum kavanozlarına piyasadan alınmış şeffaf saksılı orkideyi kavanozun tabanına değmeyecek şekilde oturttum. Tabandaki su buharı ile yaşıyor, sulamayı tabandaki su buharlaşınca yeniliyorum. Orkidenin yaprakları ve kökleri çok gür, hiç kök kuruması yaşamadı, keiki’de verdi daldan. Sonrasında ne olur bilemiyorum ama bildiğim iyi bir şey sulama takibi artık yapmıyorum. Böyle bir deneyimim oldu ama orkidenin sonraki yaşamında olumlu bir gelişme mi olacak onu henüz bilmiyorum. Paylaşmak istedim.

 6. İnci, Ankara says:

  Orkide beslemeye karar verdim. Yazdıgınız gibi hazırladım topragı çan kabugu ponza ve perlitten. Ektim. Yaprakları sararıyor. Salonda duruyorlar cıcekler ve gun ısıgı gırdıgı kadar alıyor. Acaba ne kadar nasıl sulamalıyım dalını kesmesem ne olur?
  ***
  Gece ortalama 17C derece serin ortam, bu mümkün değilse sürekli hava akımları gece karanlık saatler boyunca şart. Orkidelerin sağlıklı kalabilmesi ve gelişime devam edebilmesi için en başta gelen gereklilik budur. Sulama ise şöyle: Çam kabuklarını tutup sıkın. Elinize yaşlık geliyorsa kesinlikle sulamayın. Her zaman bu şekilde kontrol etmelisiniz. Kökler sürekli ıslak veya sürekli fazlaca nemli materyal içinde kalmamalı. Ancak iklimi uygun yerlerde sürekli dışarıda tutuluyorsa o zaman gereğinden fazla sıklıkta sulamanın zararı değil faydası olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)