Suda dal bekleterek üretim

Kırılmış çiçek dallarını suda bekleterek keiki veya yalancı soğan oluşmasını sağlamak. Zor bir iş. Hiçbir garantisi yok. İsteyenler deneyebilir (gereksiz bir iş ama sırf heyecan için yapmak istteyenler yapabilir).

Bazı insanlar vazoluk çiçeklere iyi bakım yaparlar. Suda bekletilen dallarda birtakım gelişimler olur. Vazoda duran lilyumlarda yaprak aralarında mini soğancıklar oluştuğunu görünce o soğancıkları toprağa dikerek lilyum üretmeyi başaranlar olduğunu duymuştum. Bazı orkidelerde aynı özellik var (yaprak diplerinde yumru oluşması). Mesela bambu orkidesinde. Ama kesme çiçekçilikte kullanılmıyor dolayısıyla çiçek sapı bulamazsınız.

Başka bir örnek orkidelerle ilgili sayfalarıma soru yazan farklı kişilerin yaşadıkları bir tecrübe. Yetiştirdikleri Phalaenopsis orkidesinin çiçek dalı kırılınca kökleneceklerini sanarak  dikmişler (biri afrika menekşelerinin yanına, başka biri aynı orkidenin yanına kırık dalı dikmiş). Eğer bilgili olsalardı çiçek dalının köklenmeyeceğini bilip öyle bir şeye hiç girişmezlerdi. Ama bilmedikleri için yapmışlar. Sonuçta her iki farklı kişinin anlattığına göre o dallarda keikiler oluşmuş. Sonra da yaşatmayı başaramamışlar. Eğer dal üstündeki keikiler o şekilde köklenebilseydi o keikileri saksılara dikip büyütebilirlerdi.

Dalda yumru / soğan oluşumu Phalaenopsis keikisi
Solda lilyum dalında soğancıklar, sağda Phalaenopsis dalında keiki.

Demek ki olabiliyor. Zor bir iş. Hiçbir garantisi yok. İsteyenler deneyebilir (gereksiz bir iş ama sırf heyecan için yapmak istteyenler yapabilir).

Ayrıca yalancısoğanları uzun dal şeklinde gelişen Dendrobium orkidelerinin kazayla kırılmış dallarından (daha doğrusu dal şeklindeki yalancısoğanlarından) da aşağıdaki gibi deneyerek keiki oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Toprağa dikerek değil, suda bekleterek yapmalısınız. Başarı orkide dalının gücünün devam etmesine bağlı. Bunun için su haftada iki kez değiştirilmeli. Her üç haftada bir defa suya bir damla bitki besini karıştırılmalı. Ayda bir defa dal çok keskin bir şeyle pürüzsüz kesilerek çok az kısaltılmalı. Keiki oluşması fazla soğuk olmayan esintileri bol bol alabilmesine, köklenmeleri ise gece boyunca serin ve nemli esintiler alabilmesine bağlıdır.

Eğer bu şekilde suda bekletilen dalda keiki oluşursa keikilerin hızlı köklenmelerinin yolunu ve saksılara nasıl dikileceğini şu sayfadan öğrenebilirsiniz: » Phalaenopsis evde çoğaltma yolları.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 01 May 2013

Etiketler:

'Suda dal bekleterek üretim' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hakan, İstanbul says:

  Merhaba ben yurt dışından orkide aldım ama sapları kesik ve tüplerin içinde su var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Nasıl bir şey aldığınız hakkında bir fikrim yok. Yetiştirmek üzere köklü olarak değil de çiçeklerini aldınız diye tahminde bulunabiliyorum ancak. Eğer öyle ise bunlar hediye edilir veya bir süre evde, ofiste güzellikleri için tutulur ve solduklarında çöpe atılır. Eğer köklü olarak almış iseniz önce ne tür olduklarını kesin olarak bilmeniz lazım. Her orkide aynı şartlarda yetişmiyor. Bazıları süzek ve iri taneli toprak ister bazıları toprakta yetişmez toprak yerine kuru çam kabukları kullanılır.

 2. Günnur, İzmir says:

  Kırılan dal suda 2 haftadır duruyor ve tomurcuklar da açmaya başladı. Alttaki eski çiçekler dökülüyor. Çiçekler bittikten sonra mı keiki oluşması için kesme ve serinde bekletme yapmam gerekir?
  ***
  Belli olmaz. Hiç gerçekleşmeyebilir de.. En garantili yol, üstelik şimdi (İzmir için) tam zamanı, sürekli dışarıda açık havada tutmaktır.

 3. Giz, Ankara says:

  Hem suda olup hem nasıl serin ve bol esinti alabilir? Neyin içine koyup nerde bekletmek gerek açık yazar mısınız?
  ***
  Tamamıyla suyun içinde tutmayacaksınız. Dalın bir kısmı suda olacak. Açıkta kalan yeri ise hafif serin, ılıkça hava akımlarını gece karanlık saatlerde alması lazım. Bulunduğu odada gece ısı 14C dereceyi geçmiyorsa esintiye gerek yok. Daha fazla sıcak oluyorsa esinti önemlidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)