Falanopsislere tekrar tekrar çiçek açtırma başarısı

Herkes orkidelerine çiçek açtıramamaktan şikayetçiyken Aysun Hanım ne yapyor da sonbahardan bu yana daima çiçek sapları çıkarttırabiliyor, orkidelerine çiçek açtırabiliyor? Aşağıda okuyabilirsiniz.

Ön bilgi: Phalaenopsis türlerinden orkidelerin yepyeni çiçek sapı çıkarması yaz sonunda veya sonbaharda “gece karanlık saatler boyunca” serin esintiler alabilmesiyle mümkündür. Eski dallardan tekrar çiçeklenmesi ise mevsimi pek önemli değil, gece boyu esinti alabilmesine bağlıdır. İlkbaharda ve yaz başında eski saplardan tekrar tekrar çiçek açtırabilmek için gece boyunca esintili olan bir yerde bulunmaları gerekiyor. 12C derece ile 23C dereceler arası gece serinliği ve esinti yeterlidir. Gece daha fazla sıcak ise çiçeklenme olmaz. Gece boyunca sıcak, havasız esintisiz yerde tutulursa ne yaprak ne kök hiçbir gelişim olmaz.

Viyanalı Aysun Hanım orkide yetiştirmeye başlayalı henüz bir yıl oluyor. Ama yüksek ilgisi ve araştırmaları sayesinde Phalaenopsis orkideleri hakkında adeta profesyonel bir yetiştirici oldu diyebiliriz.

Sonbaharda yeni çiçek sapları geliştirip tomurcuklanan, ayrıca eski çiçek saplarından da yan dal uzatıp tomurcuklanan Aysun Hanımın orkideleri yılbaşına doğru kusursuz çiçeklenmişlerdi.

Çiçeklenmeden sonra iki ay geçince, henüz çiçekleri solmadan mart ayında tekrar sıfırdan yeni çiçek sapları çıkarmaya başladılar. Bütün orkideler mart ve nisan boyunca yeni çiçek sapları çıkardı. Bu arada, solan çiçeklerin sapları da yeni yan çiçek sapları çıkardı.

orkide çiçek sapı Çiçek sapı

Aysun Hanım bütün bu bereketli, gür ve sağlıklı gelişimlerin olabilmesini nasıl sağladı? Kendine has usulleri var. Herkes yapamaz çünkü herkes sabredemez. Kışın günün çoğu vaktinde odayı soğuk tutmak gibi. Orkideler için soğuğa katlanmak gibi.

Muhteşem gelişimlerde ayrıca bitki besini vermesinin de katkısı var. O katkı sadece gelişimlerin sağlıklı devam edebilmesi şeklinde oluyor. Yeniden sıfırdan çiçek sapı çıkarmaları ise orkidelerin serin esintilere maruz kalması sayesinde olmuştur.

Çiçekli ve tomurcuklu Phalaenopsis orkidesi

Aynı bir saksıda orkidenin üstünde henüz yeni çiçeklenmiş sap var, bundan başka çiçekleri dökülen eski sap yeniden yan dallar uzatıp tomurcuklanmış bu ayrı, ve ayrıca dipten sıfırdan çıkmakta olan yeni bir çiçek sapı daha! Aysun hanımın çok orkidesi var ve hepsi aynı şekilde. Böyle mükemmel bir başarı pek görülen bir şey değil.

Orkide çiçeği

Bunda ve diğerlerinde de yukardaki gibi aynı bereket.

Besin vermeyi şu şekilde yapıyor: Hem sulama suyuyla besin veriyor hem yapraklara fısfıslayarak besin veriyor. İki ayrı besin şişesi. Biri yapraklara fısfıslamak için hazırlanmış. Diğer sulama suyuna karıştırılacak sıvı besin. NPK oranları 6:5:6 ayarında. Avusturya’da satılan Gardenline marka orkide besinleri.

Kategori: Bakım bilgileri Tarih: 11 May 2013

Etiketler: |

'Falanopsislere tekrar tekrar çiçek açtırma başarısı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Başak, İstanbul says:

  Orkide alırken bütün tomurcukları açmamış olanları alıyorum. aldıktan sonra açan tomurcuklar üzerinde açmış olanlar kadar büyük olmuyor. çiçekleri daha küçük. bunun nedeni ne olabilir?
  ***
  Orkideler gece nefes alır. Gece yeri hem sıcak hem esintisizse havadar değilse rahatsız olurlar nefes alamazlar. Bu da gelişimlerine zarar verir.

 2. Merih, Adana says:

  Orkidemin iki dalı var. Çiçekleri solunca alttan boğum sayıp ben kestim dallarını. Yeniden çiçeklenmesi için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yaz sıcakları dinip gece serin esintiler başladığında yeni çiçek sapları çıkarır. Şimdi bir şey yapamazsınız.

 3. Banu A. -Ankara says:

  Öncelikle sitenin diğer bölümlerinde sıkıntı yok ama orkideler bölümü benim telefonumda düzgün görüntülenmiyor. Soruma gelirsek; benim iki orkidem var bir senedir bakıyorum orkidelerime bir kaç aydır besin vermiyorum kısa süre önce çiçek açtı tam besin vermeye başlayacak iken tekrar tomurcuklandı ve şimdi iki orkidemde de dipten yeni çiçek sapı çıkıyor. Ayrıca eski çiçek sapından yeni dal çıkartıyor. Bu aşamada besin vermeli miyim, yoksa tomurcukların açmasını mı beklemeliyim?
  ***
  Hayır besin vermelisiniz. Çünkü şimdi mevsim itibarıyla orkideleriniz sadece çiçeklenmiyor aynı zamanda içten içe yeni yapılanmalara da başlanmıştır. Sitede bu orkideler kısmının telefonlarda iyi görünmediğini yakın zamanda öğrendim. Bir fırsatını bulup gereken düzenlemeleri yapmam şart. Hatırlattığınız için teşekkür ederim.

 4. Banu A.,Ankara says:

  Asıl ben teşekkür ederim, gerçekten büyük emek harcıyorsunuz, sayenizde çok şey öğreniyorum, hatta başkalarına da anlatıyorum. Ben size sağlıklı, hayırlı uzun ömür diliyorum, daha nice seneler insanlara faydalı olmanız dileğiyle.
  ***
  Amin. Çok teşekkür ederim. :)

 5. Ceren, Ankara says:

  Esinti alması için geceleri balkonda bırakmak iyi bir yöntem olabilir mi?
  ***
  Sabah akşam yer değiştirmek pek iyi değil ama isterseniz deneyin.

 6. Aslihan, Ankara says:

  Selamlar… Internetten arastirmalarim ve tum yorumlari okumamdan sonra cok sukur ki son derece saglikli olduguna inandigim orkidelerim var. Hepsinin gozunun icine bakiyorum tabiri caizse :) ancak digerleri aciyorken bir saksiki orkidem tomurcuklandi ve yavas yavas hepsini doktu. Son iki tomurcugu kaldi ve sanirim onlar da gidecek gibi duruyor. Topragi temiz yapraklari canli ve kokleri de cok saglikli… Sorun ne olabilir yardimci olursaniz cok sevinirim. Bir de ben suni vitamin yerine hep saksilarimi 1lt suya 200ml maden suyunu karistirarak suladim. Simdiye kadar hic vitamin vermedim. Sanki vitamin verirsem oleceklermis gibi bir korkum var. Zaten hepsi tomurcuklansa da bir dalinda 5 tomurcuktan fazlasi olmuyor. Sizin topragina ayri dallarina ayri puskurttugunuz vitamini turkiyede bulabilir miyim? ve son sorum bu vitamini ne zaman vermek gerekiyor? sevgilerimle…
  ***
  Orkide besini her yerde satılıyor. Mutlaka kullanmalısınız. Aynı besini daha fazla su ile karıştırarak gece karanlık saatlerde yapraklara ve dış köklere püskürtebilirsiniz. Özel olarak yapraktan besleme besinleri vitaminleri almaya gerek yok.

 7. Eda, İzmir says:

  Eşim ve ben daha çok hoya ve menekşe konusunda ustalaştık. Birkaç yıldır birçok başarısız orkide denememiz oldu. Bu kış kalanları mutfağa taşıdım. Aydınlık ama doğrudan güneş almıyor. Hepsi yeni kök ve yaprak çıkarmaya başladı. Hatta eski çiçek saplarından birinde yavru bir orkidemiz bile büyüyor. Biz de şımarıp hem sayıyı hem türleri arttırdık. Yaprak diplerine özellikle göbek kısmına su gelmesinin zararlı olduğunu duymuştum hep. Siz gece fısfıslamanın iyi olacağını belirtmişsiniz. Boş yere mi korktuk acaba?
  ***
  Daima esintisiz olan ortamda ıslaklık çürütücü etki yapabiliyor. Fazla serin ve esintisiz ortamda ıslaklık daha tehlikelidir. Özellikle de ısının 14C derecenin üstüne hiç çıkmayan zamanlarda çok dikkatli olmanız lazım.

 8. Aysun Viyana says:

  Selam, orkidelerimin eski hallerini görmek başka bir duygu💐 O zamanlara döndüm ☺️☺️☺️ Eger orkidelerimi görmek ve soru sormsk isteyen varsa instagramdan beni takip edebilir:))) @aysiorchids yazdığınızda çıkıyor.
  Bu arada sayıları 50-yı geçti 🙈🙈🙈

 9. Aysun Viyana says:

  Bu arada Erdal beyin üstümde cok emegi var🙏🏽🙏🏽🙏🏽 Cok tesekkür ederim, sag olsun 💐💐💐
  ***
  Siz de sağ olun Aysun Hanım. :) Bu arada, yıllar sonra nihayet geçen hafta ben de ilk orkidemi aldım. :) Beyaz.

 10. Metin U. -İstanbul says:

  Orkideler tomucuklanmaya başladı ancak tomurcuklar büyüyüp çiçeklenme başladığında su verince tomurcuklar kuruyarak dökülmeye başlıyor. Açmış çiçekler de dökülüyor.
  ***
  Sulamayla kesinlikle ilgisi yok. Köklerde sorun vardır. Kökler ne kadar iyi hava alırlarsa ve toprağı ne kadar çabuk kurur da kısa zamanda tekrar sulama gerektirirse o kadar iyidir. Aksi takdirde her türlü problem olur.

 11. Kübra Ö. - Ankara says:

  Merhaba, orkidemde şu an üç minik çiçek sapım var. Üçü de henüz 1cm bile değil. Yaklaşık olarak altı aydır bende. Hiç besin kullanmadım. Besin kullanmanın herhangi bir olumsuz tarafı var mı? Açıkçası besin olmaksızın üç sap çıkarabilen orkideme aşırı yükleme yaparak zarar vermek istemem.
  ***
  Besin vermenizin hiçbir zararı olmaz. Ağustos sonundan yılbaşına kadar ve sonra nisanda tekrar başlayarak temmuz başına kadar her üç sulamada bir besinli su ile sulamalısınız.

 12. Kevser, Adana says:

  Orkidem çiçek dalı vermiyor ne yapmalıyım?
  ***
  Sıcak ve havasız evlerde vermez. Gece karanlık saatler boyunca yerinin çok havadar ve biraz serin olması şart.

 13. Seçil, Kırklareli says:

  Ben orkideme folik asit, multivitamin ve demir vitaminini eritip veriyorum. Orkidem çok çiçek dalı çıkardı.

 14. Hatice, İstanbul says:

  Orkide saksı boyutu ne kadar olmalı çok büyük saksı olmasında sakınca var mı?
  ***
  En önemli şey köklerinin son derece havadar bir kök ortamında olmasıdır. Yani çam kabukları + ponza taşı karışımı gibi.. Saksı boyutu hiç önemli değil.

 15. Ebru, Bursa says:

  Yapraklara hangi besinden fisfisliyorsunuz sulama suyuna koyduğunuz ile fisfis yaptığınız besin ayni mi?
  ***
  Aslında yapraktan besleme için püskürtme başlığı olan şişelerde hazır halde satılır. Bundan bulamazsanız sulama suyuna karıştırılan orkide besinini tavsiye edilen dozajın üç misli daha az dozajda suya karıştırıp bununla gece karanlık saatlerde fısfıslayın. Yalnız, ortam sıcak ve havasız ise kesinlikle yapmayın. Yapraklarda mantar hastalıkları türer.

 16. Gülden, Tekirdag says:

  Yavru çıkartıcı macunlar var. Ne dersiniz önerir misiniz?
  ***
  O macunlar hakkında bilgim yok ama kesin bildiğim şey: Şartlar doğru olunca macun veya ilaç hiçbir şey kullanılmadığı halde insanlar orkidelerinin sık sık yavru verip durmasından şikayetçi. Şartlar doğru değilse hiçbir şey kesinlikle işe yaramaz. Kısaca, o ilaçların faydasının bilmesem de bunların para tuzağı olduğunu söyleyebilirim.

 17. Hafize, İzmir says:

  Bir senelik orkidem iki aydır hemen hemen tomurcuklu açmıyor. Ne kadar sürede açıyor merak ediyorum. Yeni bir dalımız var bir adet de tomurcuk.
  ***
  Isıya göre değişir ama garantisi yok. Doğru bakım ve doğru şartlar olmazsa tomurcukların her an kuruyup dökülme riski yüksektir. 16C – 24C dereceler arasında yeni çiçek sapları verebilir. Biraz daha sıcakta ise eski saplarda yeni yan saplar uzayıp yeni tomurcuklar ya da keiki gelişimi olabiliyor.

 18. Alper, Ankara says:

  … …
  ***
  Bitki besini her üş sulamada bir verilebilir. Ya da üzerindeki tarife uymalısınız. Esinti sağlamanız zor. Bu durumda serin ortam lazım. Ve ölmeyeceği kadar az sıklıkta sulayıp toprağının neredeyse her zaman kuru klamasını sağlamalısınız. Yoksa çürürler.

 19. ferit, adana says:

  orkidem tam çiçeklendirmeyi bitirdi derken tekrar tomurcuk vermeye başladı. fakat alttan yukarıya doğru çiçekleri dökülmeye başladı. bunu tek dalda yapıyor. tomurcuklanma çiçek dökmesine sebep olmuş olabilir mi? başka bir sebebi ne olabilir?
  ***
  Kime sorsanız alakası yok diyecektir ama bence doğru tahminde bulunmuşsunuz. Orkideniz durağanlıktan çıkıp yeni bir aktivite dönemine girmiş. Bu durumlarda eski çiçekler ve en eski yapraklar bozulup dökülebiliyor. Yani bitki onlardan geri alabileceği birikimleri alır ve sonra onları terk eder.

 20. eda.istanbul says:

  Merhabalar sitenize yeni göz attım ve orkidem bı tane var gözüm gibi baktığım aşık oldugum. ırı yapraklı baya ve boyna yesil yaprak veriyor. cicek dalı cıkartmayalı 1 yıl oldu nerdeyse. üzüluyorum. cicek cıkardıgı zaman 7 ay boyunca solmuyodu nedeni ne olabılır?
  ***
  Nedeni bu bilgileri okumuyor olmanızdır. :) Şimdi havalar ısındığına göre sürekli dışarıda tutun. Dışarıda daha sık sulamanız gerekiyor. Dışarıda tutamayacaksanız gece boyu açık bir pencere yanında olmalı. Bir – bir buçuk ay sonra çiçek sapı verecektir. Ayrıca lütfen bu sitedeki bilgileri okuyun.

 21. Celile, Yalova says:

  Benim de orkidelerim var tam 3 tane. Hepsi Yeni çiçek dalları verdi. Bildiğimiz çiçek toprağına ektim. Bu işlemi yaptıktan sonra orkide yetiştirdiğimi anladım. Ağaç kabukları hikaye.
  ***
  Celile Hanım hem haklısınız hem yanılıyorsunuz. Bütün mesele bulunduğu yerdeki orkidelerin ihtiyacına uygun hava akımlarıdır ve ısı derecesidir. Tesadüfen bunlar yerindeymiş şanslısınız. Kullandığınız çiçek toprağı ise zaten normal toprak değil. O da sizin şansınıza doğru koşullarda olunca kökleri çürütmemiş. Aynı şeyi bir başka mekanda deneseniz kökler çürür. Herkese tavsiye etmemelisiniz. Bakın ben bunu yıllardır bilirim ama kimseye tavsiye etmedim. Zira çok hassas hava akımları dengesi ve ısı dengesi gerekiyor. Bu dengeler tam tersi olursa dünyanın en iyi orkide toprağı bile olsa kökler çürüyebiliyor.

 22. Yeliz nevsehir says:

  … …
  ***
  Yeliz hanım lütfen ilgili sayfaya, 2. maddeye bakın: http://orkide.azbitki.com/phalaenopsis-cogaltma

 23. Alper, İstanbul says:

  Orkidemin dallarında tomurcuklar var ama çiçek açmadı ne yapmalıyım?
  ***
  Gece karanlık saatler boyunca serin esintiler istiyor. İstanbul’da şu sıralar sürekli dışarıda tutarsanız çok hızlı bir canlanma ve hızlı gelişimler görürsünüz. Dışarıda toprağı kupkuru kalmamalı.

 24. Semih A. -İstanbul says:

  Merhaba. 10 tane orkidem var. Onlar çiçeklerin kraliçeleri. Salon penceremin önü boydan boya orkide. Üç ay önce sitenizi keşfettim. Üç aydır bu sitede yazan bilgileri harfiyen uyguluyorum. Sadece bir tanesinin yaprakları aşırı pörsümüş. Ama çiçekleri çok iyi durumda. Pencerenin yanındaki balkon kapım sürekli açık ve sürekli rüzgar esiyor. Yani oldukça havadar bir ortamları var. Bu aralar İstanbul çok sıcak olduğu için akşamları klimayı açıyorum. Klima tam üstlerinde. Genelde 19 dereceye ayarlı. Bu serinliği fırsat bilip gece yatmadan önce saat 12 gibi yapraklarına ve açıktaki köklerine genel bitki besini karıştırdığım yağmur suyu püskürtüyorum. Bazen sabah çok erken saatlerdede su püskürdüyorum. Bazen de 3 gün beklemiş maden suyu. Köklerine su dökeceksem çok az döküyorum ki hemen kurusun ve çok fazla ıslak kalmasın. Anladığım kadarıyla yıl başına kadar besin vermeye devam. Yılbaşından sonra nisana kadar besin vermeyeceğim. Umarım nisan gibi yeni dallar verirse azot oranı yüksek besin vermeye başlayacağım. Kışın salonumu kullanmadığım için kalorifer kapalı ve salonum serin. Küçük bir vantilatör aldım ki kışın balkon kapısı kapalı olacağı için geceleri hava akımı yaratmayı düşünüyorum. Sonbahardan itibaren yavaş yavaş sulamayı da azaltacağım. Yılbaşından sonra çok çok az sulayıp besin vermeyip serin salonda tutarsam nisan gibi yeni dallar çıKaracağını umut ediyorum. Uyguladıklarımda ve uygulamayı düşündüklerim de bir hata var mı acaba?
  ***
  Kök ortamındaki maddeler biraz gevşek olmalı ve bol bol su dökerek, köklerin adamakıllı yıkanmasını sağlayarak sulamalısınız. Ancak besinli su ile suladığınızda tüm köklerin ıslanması yeterli. Yoksa siz phalaenopsis’ten bahsetmiyor musunuz? Phalaenopsis’ler sonbahar – kış başı arası yeni çiçek dalları çıkarır. Nisanda değil. Ve azot oranı yüksek besine gerek yok. İlkbaharda ise mevcut dallardan yeni çiçek dalları çıkar.

 25. Ferit, Adana says:

  Bazı orkidelerimde gözlemlediğim bir şey kök kısmında (saçaklarında değilde kazık kök kısmı) küflenmeye benzeyen tüylenmeler görüyorum. Bu nedir acaba?
  ***
  Küf veya alg ya da benzeri organizmalar olabilir. Ortamın ışık kuvvetini ve hava akımları sürekliliğini arttırmanız gerekir.

 26. Ayşe A. -Eskişehir says:

  Ben de 3 yıl önce orkideyle tanıştım. Keiki yöntemiyle şu ande 5 adet orkidem oldu. Yapraklarım ve köklerim gayet sağlıklı durumda ancak çiçek sapı çıkmıyor uzun süredir. Salonumda bakıyorum. Çok sıcak olmuyor. Bitki besini hiç vermedim. Yukarıdaki yorumlarda mutfakta daha gürleşip çiçeklenme yaptığını yazmışlar. Ben de mutfağa koysam faydası olur mu acaba? Mutfağım sabah güneşi alıyor ve sigara içiliyor. Bunlar orkidelerimi olumsuz etkiler mi? Mutfağım daha serin ve kapısı sürekli açık durumda.
  ***
  Gece serin esintiler orkidelere çiçek açtırır. Başka yolu yok. Anlaşılan mutfağınızı sevecek (tabii eğer kapı gece boyu da açıksa). Sabah güneşini alması çok iyi olur. Sigara içilmesinin hiçbir zararı olmaz.

 27. Aslı M. -İstanbul says:

  Merhaba, benimde 1 tane orkidem var keiki yöntemiyle 1 tane daha orkidem oldu. 15 gün önce keikiyi ayırdım ve çiçekte olan orkidemin toprağını değiştirdim. Başlarda yapraklar biraz yumuşak gibiydi ama şimdi sertleşmeye başladı. Geceleri pencerenin önüne koyuyorum esinti alsın diye. Sizce orkidelerim ne zaman kendine gelir ve gelişim gösterir? Merakla bir hareketlerini bekliyorum.
  ***
  Bu birkaç hafta orkidelere gece açık hava esintileri sağlamak için büyük fırsat. Keikiyi tam zamanında ayırmışsınız. Gece boyu açık hava olması şartıyla hızla yeni kökler geliştirir. Her geçen gün daha iyi olacaktır. Bu şartlarda zaten kendine gelmiştir. Gelişim toprak altına kesin başlamıştır. Yeni yaprak yoksa çok kısa zamanda o da başlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)