Vanilloideae

Orkidegillerden bir alt familya olan Vanilloideae’nın 15 cinsi (Cleistes, Duckeella, Isotria, Pogonia, Pogoniopsis, Clematepistephium, Cyrtosia, Dictyophyllaria, Epistephium, Eriaxis, Erythrorchis, Galeola, Lecanorchis, Pseudovanilla, Vanilla) ve bu cinslere bağlı 180 kadar türü var. Evrimsel özelliklerine göre düşünülerek yapılan sınıflandırmada Orkidegiller familyasında 3. sırada alt familyadır. Çiçeklerinde sadece tek erkek organ bulunur. Vanilloideae alt familyası Pogonieae ve Vanilleae […]

Orkidegillerden bir alt familya olan Vanilloideae’nın 15 cinsi (Cleistes, Duckeella, Isotria, Pogonia, Pogoniopsis, Clematepistephium, Cyrtosia, Dictyophyllaria, Epistephium, Eriaxis, Erythrorchis, Galeola, Lecanorchis, Pseudovanilla, Vanilla) ve bu cinslere bağlı 180 kadar türü var.

Evrimsel özelliklerine göre düşünülerek yapılan sınıflandırmada Orkidegiller familyasında 3. sırada alt familyadır. Çiçeklerinde sadece tek erkek organ bulunur.

Vanilla planifolia

Vanilla planifolia (vanilya)

Vanilloideae alt familyası Pogonieae ve Vanilleae olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Vanilleae sınıfındaki orkideler succulent sarmaşık şeklinde gelişir. Vanilya ve Vanda orkideleri sarmaşık gibi uzayan orkide türlerine örnek.

Kategori: Familyalar Tarih: 11 April 2013

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)